TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

DeepFake Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Bu içerikte DeepFake teriminin ne olduğuna yer vermekte, bu hususta bilinmesi gerekenlere değinmekteyiz. İşte konuya ilişkin tüm detaylar…

Yaklaşık 7 yıldır hayatımızda var olan DeepFake teknolojisi, yapay zeka ve derin öğrenme kullanılıp üretilen içerikler olarak karşımıza çıkar. Bu bağlamda günümüzde ayırt etmesi zor videolar ve fotoğrafların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Her ne kadar DeepFake teknolojisinin yaklaşık 7 yıllık bir geçmişi olsada elbette yüz değiştirme tekniklerinin daha önce de kullanılmakta olduğunu biliyoruz. Görsel efektler endüstrisinde zaten bu iş yıllardır yapılıyor ancak bu tekniklerin kullanılması için eskiden teknik pek çok ekipman, özel yetenekler ve film stüdyoları gerekli idi. Günümüzde ise yapay zeka kullanarak normal kullanıcılar da bunları yapabiliyor ve bu da görülen görsel ve videoların gerçek olup olmadığıyla ilgili şüphelere ve elbette çeşitli iftiralara da neden oluyor.

DeepFake, ayırt etmesi güç görüntüler oluşturmanın yanında aynı zamanda ağzı oynatma ve ses taklidi ile de karşımıza çıkıyor. DeepFake teknolojisinin sürekli gelişmekte olduğunu belirtmek gerekiyor. Mesela 2018 yılında yapılan sahte videolarda değiştirilmiş olan yüzler göz kırpmıyor idi. Yapay zeka zaman içerisinde bunu da öğrendi ve artık yerleştirilen yüz de gözünü kırpıyor. Dudak senkronizasyonlarının tam sağlanması veya cilt tonu farklılıkları üzerinde de ilerlemeler kaydediliyor. Dolayısıyla fark edilmeleri her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Günümüzde DeepFake görseller ve videoların büyük bir bölümü cinsel içerikler olarak oluşturuluyor ve genellikle ünlü insanların yüzleri kullanılıyor ve bu büyük bir sorun olarak dikkat çekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.