TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Demirin Tonu Kaç Para 2021 Güncel

0

Demirin Tonu Kaç Para 2021, 1 ton demir fiyatları, Güncel demir fiyatları, Hurda demir fiyatları, inşaat demiri fiyatlarını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Ayrıca güncel demir fiyatları ne zaman düşüyor, hangi aylarda demir almak daha mantıklı gibi önerilerde sunacağız.

Demirin Tonu Kaç Para

Demir fiyatları altın, gümüş veya döviz gibi sürekli değişen ve her gün farklılık gösteren bir madendir. Günlük bazda fiyatı değişen demirin ton fiyatı, 8’lik, 10’luk, 12’lik, hurda demir gibi varyasyonlarla da birbirinden ayrılır.

Demirin Tonu kaç para diye soracak olursak günlük bazda herhangi bir fiyatı olmadığı gibi Demirin de aynı Borsa İstanbul gibi Demir borsası olmasından kaynaklıdır. Demirin cinsi, kalitesi, sınıfı ve miktarı fiyatı etkileyen en önemli faktörlerdendir.

1 Ton Demir Fiyatı

1 Ton demir fiyatı 2021 yılı Ağustos ayı için 7.200 TL’dir. Bu demir fiyatı 8’lik ve 10’luk inşaat demirine göre hesaplanmıştır. 12’lik demir fiyatları ve daha büyük çaptaki demirler ise 7.100 TL’den işlem görmektedir. Demir fiyatlarındaki en büyük etken demir çeşitlerindeki boyut, taşıma ücreti, hammaddeye yakınlık ve hava koşulları gibi nedenlerden dolayı değişiklik göstermektedir.

Demir Fiyatları 2021

Demir fiyatları 2021 yılında 6000-7500 TL arasında değişkenlik göstermiştir. Ağustos 2021 demir fiyatı 7.200 TL ye alıcı bulmaktadır. İnşaat ve yapı endüstrisindeki talep miktarıyla da doğrudan alakalı olan demir fiyatları aynı zamanda ve çelik hasır fiyatları bu yıl için yükseliş grafiği sergiliyor.

8’lik Demir Adet Fiyatı

8’lik demir adet fiyatı, Ağustos 2021 de 34.2 TL’dir. 8 lik demirin özellikleri ise; çapı 8mm, birim ağırlığı 0.395 mt/kg, boyu 12 metre, kilosu ise 4,75 kg ağırlığındadır. İnşaatta kullanılan ana malzemelerden olan sekizlik demir veya 8mm demir fiyatları 4.75 kg üzerinden demirin tonuyla çarpılarak hesaplanır.

10’luk Demir Adet Fiyatı

10’luk demir adet fiyatı da 8’lik demir ile eşittir. 10’luk demir fiyatının tonu şuan için 7200 TL’den işlem göstermektedir. İnşaat ve yapı sektöründe kullanılan bir diğer demir olan 10’luk demirin özellikleri ise;  çapı 10mm, birim ağırlığı 0.617 mt/kg, boyu 12 metre kilosu ise 7.404 kg ağırlığındadır. 10’luk demir adet fiyatı 53.280 TL’dir.

12’lik Demir Adet Fiyatı

12’lik demir adet fiyatı, 1 tonu 7.100 TL’dir. Buna bağlı olarak diğer demir boyutlarına göre biraz daha düşük olmaktadır. Bunun nedeni 12’lik demirin olan inşaat ve yapı sektöründe 8’lik ve 10’luk demire göre daha az kullanılması yani talep azlığındandır. 12’lik demirin özellikleri ise; çapı 12mm, birim ağırlığı 0.888 mt/kg, boyu 12 metre, kilosu ise 10.656 kg’dır. 12’lik demir adet fiyatı 75.65 TL’dir.

Demir Fiyatı Neden Yükseliyor?

  • Demirin çıkartılması için harcanan emek ve zaman (Demir cevherinin çıkartılma faaliyeti),
  • Demirin işlenmesi için işçilere verilen ücret (yüksek enflasyon nedeni ile çalışan işçilerin maaşları sürekli olarak yukarı yönde artmaktadır.)
  • Yakıt fiyatları (Motorin ve benzine gelen zamlar’dan dolayı taşıma ücretindeki artış)
  • Vergi miktarları
  • Hammaddeye olan uzaklık

Demir Fiyatları Ne Zaman Düşer?

Demir fiyatları ne zaman düşer diye soracak olursak, kış aylarında mevsimsel olarak inşaata olan talepler azalmakta tüm sektörler gibi inşaat sektörü olumsuz etkilenmektedir. Bunun yanı sıra taşeron firma hizmetleri de kış aylarında yaza göre çok fazla düşüş göstermektedir.

Döviz kurunda yaşanılan kırılganlıklar ve değişkenliklerden dolayı piyasa güven endeksinin düşük olmadığı zamanlarda demir fiyatları düşmektedir.

Enflasyon farkı da demir fiyatlarını en büyük etkileyen etmenlerden birisidir. Enflasyonun düşük açıklandığı dönemlerde demir fiyatlarında doğal bir düşüş yaşanmaktadır.

Hurda Demir Fiyatları 2021

Hurda Demir fiyatları demir borsasındaki fiyatlarla doğru orantılıdır. Demir borsasındaki yükseliş ve düşüşler hurda demir piyasasını doğrudan etkilemektedir. Ülkemizde ki son 10 yıllık demir fiyatları grafiği yükselme eğilimde olduğu göze çarpmaktadır.

Hurda demir piyasası özellikle liman kentlerinde daha aktif olarak göze çarpmakta piyasanın talebini liman kentleri büyük ölçüde belirlemektedir. Dolar kurundaki artış ile birlikte ülkemiz diğer ülkeler için ihracat anlamında cazip hale gelmiştir. İhracatımızın artmasıyla birlikte iç piyasadaki arz talep dengesi bozulma eğilimiyle karşı karşıya olup bu durum hurda demir fiyatlarını olumsuz etkilemektedir.

Hurda Demir 2021 KG Fiyatı
Dkp Demir Hurdası 3.70 TL
Ekstra Hurda Demir 3.60 TL
Toplama Demir Hurdası 2.80 TL
Teneke Hurdası 2.10 TL
Demir Talaşı Hurdası 2.70 TL
Pik Demir Talaşı 2.60 TL
İnşaat Yıkım Hurdası 3.10 TL
İnşaat Demir Çubuğu 3.60 TL
Tufal Hurdası 0.10 TL

****Ağustos ayı fiyatlarıdır. Değişkenlik gösterebilir.

İnşaat Demiri Fiyatları 2021 Eylül

İnşaat Demiri Fiyatları 2021 Eylül ayında biraz daha düşebileceği sinyalleri vermektedir. Yaz aylarında canlanan demir borsası ve demir piyasasında ve burada yer alan bilgilere ve etkenlerin havaların soğumasıyla birlikte biraz daha düşük maliyetlerde olacağı düşünülmektedir.

Demir fiyatları tek başına bir piyasa göstergesi değildir. Demirin kullanıldığı sektörlerdeki değişkenlikler ve özellikle inşaat sektöründeki diğer girdilere göre değişiklikleri demir fiyatlarını ve hurda demir fiyatlarını otomatik olarak etkilemektedir.

İnşaat sektörünün mali durumunuz ile risk yaşatmaması için güncel demir fiyatlarının bilgilere dayanılarak yatırım kararı almanız gerekmektedir.

Bağ Demir Kaç Tondur?

Bağ demir kaç tondur sorusunun cevabı değişkenlik göstermekle beraber genellikle ülke genelinde 2 tondur.

Sizlerde konuyla ilgili yorum ve tavsiyelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Daha fazla oku: 1 Cent Kaç TL?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.