TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Depremlerde Çekiçleme Etkisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Bitişik iki binanın deprem esnasında birbirine çarpması ile beraber çekiçleme etkisi meydana gelmektedir. Çekiçleme etkisi binalar için son derece tehlikelidir.

Büyük depremlerde daha çok çürük binaların veya kolonu kesilmiş binaların yıkıldığına şahit oluyoruz. 6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen iki büyük depremde de genel olarak malzemesi çalınan, çok eski olan, çürüyen, kolonu kesilen veya zemini kötü olan binaların yıkıldığına veya ağır hasar aldığına şahit olduk. Ancak çekiçleme etkisi nedeniyle de pek çok bina hasar aldı veya yıkıldı.

Çekiçleme etkisi nedir?

Meydana gelen şiddetli depremler özellikle yüksek binalarda yoğun bir sallantıya neden olur. Bazen bu etki bitişik durumda olan binaların birbirine çarpmasına sebebiyet verir. Yaşanan bu olaya da “Çekiçleme Etkisi” denilmektedir.

İki bağımsız binanın bitişik olarak inşa edilmesi nedeniyle meydana gelen çekiçleme etkisini engellemek için uygulanması gereken en temel yol binaların bitişik olarak değil aralarında biraz mesafe olacak şekilde inşa edilmesidir. Birbirine bağımsız durumda olan komşu kolonların neden olduğu çekiçleme etkisi sallantı sırasında en çok üst katlarda kendisini göstermektedir ancak orta katların da yıkıldığı ve hatta binanın tamamen yıkıldığı da olabilmektedir. Eğer binaların arasına yeterli mesafeyi koymak mümkün değilse o halde binalar arasında sismik izolasyon sağlanması gerekir. Bu da açıkçası ülkemizde fazla kullanılan bir yöntem değil ve uygulanması için apartmanda yaşayan insanların bir araya gelerek kararlar alması ve ortak bir şekilde ödemeleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Günümüzde uygulanması en zor unsurlardan birisinin beraber hareket etmek olduğu da biliniyor. Yine de özellikle büyük İstanbul depremi beklendiği ve İstanbul’da binalar genelde hep bitişik olduğu için bu konuya dikkat çekmek istedik. Siz de konuyla ilgili olarak görüşlerinizi hemen aşağıda yer almakta olan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.