TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

DM Terimine İlişkin Bilinmesi Gerekenler

0

Sosyal medyada yaygın bir terim olan DM’nin ne anlama geldiği hususuna değiniyor, DM atmanın anlamına ilişkin bilgiler veriyoruz.

Sosyal medyada yaygın olarak görebileceğiniz DM kelimesi hususunda özellikle “DM atmak” , “DM’den yazmak” “DM’den yürümek” gibi terimlere şahit olmuşsunuzdur. Söz konusu terimler hemen hemen her sosyal ağ platformunda bulunuyor. Peki DM terimi ne anlama geliyor?

DM teriminin açılımı Direct Message olup İngilizce bir terimdir ve Türkçe karşılığı “Direkt mesaj” şeklindedir. Dolayısıyla sosyal medya üzerinde bir kişinin bir başka kişiye özel mesaj atması DM olarak lanse edilmektedir. “DM’den yürümek” terimi ise bir kişinin bir başka kişiyle DM yoluyla flört etmeye çalışmasıdır. İnsanlar günümüzde birbirlerini beğendiklerinde genelde yüz yüzse tanışmaktan ziyade sosyal medya üzerinden mesaj atarlar. İşte bu hususta DM devreye girer.

Günümüzde tüm popüler sosyal medya uygulamalarında direkt mesaj özelliği bulunmaktadır. DM’nin en çok kullanıldığı sosyal medya uygulamasının Facebook olduğu bilinmekte olup, günümüzde WhatsApp’ın yaygınlaşması ile beraber Facebook’un mesajlaşma fonksiyonun azalmıştır. İlk etapta sadece medya paylaşımına yönelik olan ve herhangi bir mesajlaşma fonksiyonu bulunmayan Instagram da zaman içerisinde DM’nin sık kullanıldığı platformlardan biri haline gelmiştir. İnsanlar özellikle birbirlerine bağlantılar, resimler ve videolar gönderebilmek için sıklıkla DM’lere başvurmaktadırlar.

DM ile mesajlaşmak güvenli mi?

DM ile bir kullanıcının bir başkasına göndermiş olduğu mesaj başka hesaplar tarafından görülememektedir. Dolayısıyla özel mesajlaşma niteliği taşımaktadır. Yine de bazen kullanıcılar birbirlerini ifşalamakta veya hesapların çalınması durumunda özel mesajlar başkalarının eline geçebilmektedir. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden mesajlaşmak güvenli ve gizli kabul edilemez. Sosyal ağın özel olarak mesajlaşmaktan ziyade daha çok marka, işletme ile hızlı iletişim kurabilmek veya tanıdıklarınıza eğlenceli medya dosyaları göndermek için kullanılması daha isabetli olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.