TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0

pubg mobil uc kodu

Teknolojinin hızla gelişmesi ve dünyanın yoğun bir dijital dönüşüm içerisinde olmasının etkisiyle internet kullanımı da her geçen gün yaygınlaşıyor. İnsanlar almak istedikleri ürün ve hizmetlerle ilgili araştırmalarının büyük çoğunluğunu internet üzerinden gerçekleştiriyor, hatta alışverişlerini de internet üzerinden yapıyorlar. Bu nedenle, hedefledikleri geniş kitlelere ulaşmak isteyen bireysel ve kurumsal markaların internet üzerinde mutlaka bulunabilir olmaları gerekiyor.

İnternette kolayca erişilebilir olmanın yolu ise kullanıcı dostu ve sürekli güncellenen bir internet sitesine sahip olmaktan geçiyor.

Domain Nedir?

İnternet sitesi sahibi olmak için öncelikle bir domain almak gerekiyor.  Bu aşamada domain nedir sorusu akla gelebiliyor. Domain en basit hali ile bir internet sitesinin dijital dünyadaki görünen adresi olarak tanımlanıyor. Domain temel olarak iki bölümden oluşuyor. İlk kısım domain adını içerirken, ikinci kısımda ise uzantı yer alıyor. Bu yapı natro.com üzerinden örneklendirilirse “natro” alan adı ve “.com” da uzantı oluyor.

Çok sayıda bilgisayardan oluşan bir ağ olan internette, internet siteleri de tüm içerikleriyle birlikte bir tür bilgisayar olan çeşitli sunucuların içerisinde yer alıyorlar. Her bilgisayar internete bir IP adresi kullanarak çıkıyor ve bu IP adresleri de rakamlardan oluşuyor.

Kullanıcıların ulaşmak istedikleri her internet sitesi için ilgili rakamları doğru bir şekilde akıllarında tutması neredeyse imkânsız olduğundan kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla domain ya da Türkçe ismiyle alan adı kavramı devreye giriyor. Tarayıcı adres çubuğuna domain yazıldığında, kısaca DNS (Domain Name System) olarak bilinen Alan Adı Sistemi yazılan domain ile bağlı olduğu IP adresini eşleştiriyor ve bu sayede internet sitesine ulaşmak mümkün oluyor.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alan adı bir markanın internet dünyasındaki kimliğinin yapı taşı olduğundan domain seçiminin özenle yapılması markaya önemli faydalar sağlıyor. Bir markayı internet üzerinde en uygun ve en iyi şekilde temsil edebilecek alan adı nedir sorusunun yanıtını bulabilmek için çeşitli faktörleri değerlendirmek ve domain alımını buna göre yapmak gerekiyor. En iyi alan adını seçerken de Natro Domain Sorgulama Aracı kullanılmalıdır. Bu sayede en doğru sonuçlara ulaşabilir, kusursuz bir domaine sahip olabilirsiniz.

Kısa ve Öz Olmasına Odaklanılmalı

Her ne kadar bir domain için mümkün olan uzunluk 63 karakter olsa da bu kadar uzun bir alan adı seçmek genellikle pek de iyi bir karar olmayabiliyor. İdeal bir alan adı uzunluğunun 4 ila 14 karakter aralığında olması ve toplamda 2-3 kelime içermesi tercih ediliyor. Özellikle tek kelimeden oluşan veya iki kelimeden oluşup bu kelimeler arasında kulağa hoş gelen bir uyum olan domainlerin daha akılda kalıcı olabildiği gözlemleniyor.

Alan adının kısa olması yazılmasını da kolaylaştırdığından daha kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor. Aynı zamanda özellikle telefon ve tablet gibi cihazlarda otomatik düzeltme özelliğinden de daha az etkilenmesini sağlıyor.

Kolay Telaffuz Edilebilir ve Yazılabilir Olmasına Özen Gösterilmeli

İnsanların detaylara boğulmadan rahatlıkla yazabileceği veya birbirlerine kolayca söyleyebileceği bir domain seçimi yapmak internet sitesinin dilden dile yayılıp daha fazla kullanıcıya ulaşmasına katkı sağlıyor.

Alan adında sayılara veya kısaltmalara yer vermek, tire “-” işareti bulundurmak, dildeki sıklıkla hatalı yazılabilen kelimeleri kullanmak ya da dikkat çekmek için bir kelimeyi özellikle olduğundan farklı şekilde yazmak insanların kafasının karışmasına ve alan adının yanlış yazılmasına ortam hazırlıyor. Domainin yazımı sırasında yapılabilecek hatalar da kullanıcıların tamamen farklı bir siteye ulaşılması gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle alan adını olabildiğince basit kelimelerden oluşacak şekilde kurgulamak büyük önem taşıyor.

Değerlendirilen domain alternatiflerinin aile ve arkadaş çevresinden birkaç kişiyle paylaşılıp bu kişilerin hangilerini daha kolay algıladıklarını ve yazabildiklerini test etmek doğru kararı vermeye katkı sağlayabiliyor.

Markanın Faaliyet Gösterdiği İş Alanı Dikkate Alınmalı

Bir markanın hangi sektörde yer aldığı, ne tip ürün ve hizmetler sunduğu gibi bilgiler domain arayışında önemli yol göstericiler arasında yer alabiliyor. İnsanlar belirli bir markayı bilmeseler bile bir ihtiyaçları olduğunda direkt o ihtiyaca uygun kelimeleri kullanarak arama motorlarında arama yapıyorlar.

Sponsor

Domain içerisinde sektöre ve yapılan işe dair anahtar kelimelere yer verilmesi daha çok kullanıcının markanın internet sitesine kolaylıkla erişebilmesini sağlarken, bu sayede marka bilinirliğinin de artırılmasına yardımcı oluyor. Diğer taraftan domainin kullanıcıların gözünde güvenilir bir imaj oluşturması önemli olduğundan, domain içerisinde doğallıktan uzak bir şekilde sektöre dair çok sayıda kelimeye yer verilmesi kesinlikle önerilmiyor.

Markanın İsmiyle Aynı ya da Yakından İlgili Seçeneklere Öncelik Verilmeli

İster yeni kurulan bir marka söz konusu olsun ister senelerdir var olan bir marka internet dünyasına yeni açılıyor olsun, markanın isminin veya sloganının domain içerisinde yer alması kullanıcılar tarafından daha olumlu karşılanıyor.

Domain ve marka ismi arasında sağlanan uyum, markanın prestijli bir imaj oluşturmasına ve rakipleri arasından daha kolay sıyrılmasına da ortam hazırlıyor. Bu nedenle alan adı tercih edilirken içerisinde markanın isminin tamamının veya markayı hatırlatacak orijinal bir detay ya da sloganın yer almasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Birkaç Alternatif Belirlenmeli

Çok sayıda markanın dijital dünyada var olmak istemesi ile birlikte domain alımı üzerinde yoğun bir ilgi oluşabiliyor ve popüler seçenekler hızla tükenebiliyor. Her domainden sadece bir tane olduğundan, ideal tüm özellikleri içeren bir alan adını bulduktan sonra, araştırma aşamasında o alan adının başka bir marka tarafından kullanıldığını fark etmek moral bozucu olabiliyor. İstenen domain farklı bir uzantı ile bulunabilse bile rakiplerden ayrışmayı zorlaşacağından tercih edilmesi pek önerilmiyor. Dolayısıyla domain alma süreci öncesinde tek bir seçeneğe yoğunlaşmak yerine uygun bulunabilecek birkaç alternatif belirlemek bu tip durumlarda büyük rahatlık sağlayabiliyor.

Detaylı Bir Ön Araştırma Yapılmalı

Domain alınırken araştırma aşamasına yeterli zamanı ayırmak markanın dijital geleceği için büyük önem taşıyor. Araştırma süreci domain seçeneklerinin ilk olarak satın almaya uygun olup olmadığının anlaşılması ile başlıyor. Bu aşamada başka markalar tarafından kullanıldığı tespit edilen alan adları seçenekler arasından eleniyor.

Kalan uygun olan alternatiflerin rakip markalara çok benzeyen ya da rakipleri çağrıştıracak öğeler içermemeli veya başka bir marka tarafından telif hakkı veya tescil gibi yöntemlerle korunmamalıdır. Bu şekilde hem hedef kullanıcıların kafalarının karışması hem de olası hukuki sorunlar en başından engellenmiş oluyor.

Geniş Kapsamlı ve Uzun Ömürlü Bir Domain Hedeflenmeli

Domain seçilirken markanın geleceği ile ilgili büyüme alanlarının ve stratejilerin de göz önünde bulundurulması öneriliyor. Markalar seneler içerisinde gelişip değişebiliyorlar. Farklı sektörlere, iş alanlarına yönelebiliyor ya da büyüyerek yeni şehirlere veya ülkelere açılabiliyorlar. Bu noktada seçilen alan adının markanın öngörülen gelişimine uygun esnekliğe sahip olması ve kısıtlayıcı öğeler içermemesi gerekiyor. Örneğin; İstanbul’da başlayıp çeşitli şehirlerde şubeler açmayı hedefleyen bir markanın alan adında İstanbul kelimesine yer verilmemesi daha doğru bir karar olabilir.

Fazla Mükemmeliyetçi Olmayıp Hızlı Hareket Etmeli

Domain seçimi bir marka için oldukça önemli bir karar. Aynı zamanda doğru domaini seçmek için de çok sayıda dikkat edilmesi gereken değişken söz konusu. Yine de konunun öneminden dolayı aşırı mükemmeliyetçi bir tutum içerisine girmekten ve detaylarda kaybolmaktan alan adı seçimi sırasında kaçınmak gerekiyor. Bu durum hem zaman kaybına sebep olabiliyor hem de istenen domainin daha hızlı hareket eden farklı bir markaya kaybedilmesine ortam hazırlayabiliyor. Dolayısıyla domain alırken en mükemmeli bulmaya çalışmak yerine, markayı iyi bir şekilde temsil eden orijinal bir seçenekte karar kılmak daha hızlı ve etkili bir çözüm sunabiliyor.

Seçilen Domaini Korumak için Önlemler Alınmalı

Bir domain alınıp kullanılmaya başlandığında kısa sürede o domainin marka ile özdeşleştirileceğinin de bilincinde olmak gerekiyor. Eğer imkân var ise seçilen alan adının farklı uzantılı versiyonlarının ya da öngörülebilecek yanlış yazılmış hallerinin de alınması ve bu domainlerin orijinal siteye yönlendirilmesi öneriliyor. Bu şekilde hem kullanılan alan adına çok benzeyen domainlerin rakip markalar ya da marka itibarını zedelemek isteyenler tarafından alınması engellenebiliyor hem de kullanıcıların yazım hatalarından dolayı kendilerini farklı sitelerde bulması riski de azaltılabilir.

 

En avantajlı fiyat teklifleri sunan Natro ile hayalinizdeki domaine ulaşmak çok kolay! Aklınızdaki domaini kaydettikten sonra, isterseniz NatroSite ile hazır web sitenizi kolayca açabilir, isterseniz de hosting veya sunucu kiralayarak kendi web sitenizi kurabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.