TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Donanımların Isı Değerleri Nasıl Ölçülür?

0

Donanımların Isı Değerleri ölçümlerini yapmak için kullanılan çok kullanışlı programlar bulunmaktadır. Bu yazımızda ise donanımların sıcaklık değerlerinin nasıl ölçüleceğini ve ölçmek için hangi programların kullanılması gerektiğini detaylıca anlatacağız.

Donanımların Sıcaklık Değerleri Nasıl Ölçülür?

İşlemci, ekran kartı, anakart ve harddisk gibi donanımların sıcaklık değerlerini ölçmek için HWMonitor, Speccy Portable ve SpeedFan gibi programlar kullanılmaktadır. Bu programların tanıtımına geçmeden önce, donanımların ısı değerlerini ölçmenin öneminden bahsetmek istiyoruz.

Bilgisayarınızda performans anlamında bir düşüş varsa bunun sebebi her zaman yazılımsal sorunlar değildir. İşlemci ve ekran kartı gibi donanımlar çok fazla ısındıklarında performansları düşmektedir. Masaüstü bir bilgisayarın işlemcisi (AMD veya Intel fark etmez) boşta yani yüksüz durumda 40 derecenin üzerine çıkıyorsa işlemcinin termal macununu değiştirmeli veya fanını kontrol etmelisiniz. Yüksüz durumda 40 derecenin üzerinde çıkan bir işlemciye yük bindiğinde sıcaklık değeri 60 derecenin üzerine çıkacaktır.

Laptoplarda ise bu sıcaklık değerleri +15 derece olabilir. Yani yüksüz durumda çalışan bir masaüstü işlemcisi için 30 derece normalken bu sıcaklık değeri laptoplarda 45 dereceye kadar çıkabilir. Yine bir işlemci oyun oynarken 80 derecenin üzerine çıkıyorsa performansı düşecektir çünkü genellikle 90 derecede bilgisayarlar kendini kapatmaktadır.

Donanımların Isı Değerleri
Donanımların Isı Değerleri

HWMonitor 1.43 Programı

HWMonitor programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. 1.3 MB boyuta sahip bu programın herhangi bir kurulumu bulunmamaktadır. Programla anakart, işlemci, ekran kartı ve harddisk donanımların sıcaklık değerlerini, fan dönüş hızlarını ve yük miktarını ölçümleyebilirsiniz. Programın Türkçe dil desteği bulunmasa da kullanımı oldukça kolaydır.

Value mevcut değeri, min en düşük sıcaklığı ve max da en yüksek ulaşılan sıcaklık değerini göstermektedir.

HWMonitor İndir

Donanımların Isı Değerleri
Donanımların Isı Değerleri

Speccy Portable 1.32 Programı

Speccy programı sadece sıcaklık ölçmek için değil, donanımlarınızın tüm özelliklerini öğrenmek içinde kullanabileceğiniz bir programdır. Program 5 MB boyuta sahip olmakla birlikte herhangi bir kurulumu bulunmamaktadır.

Programın “Summary” sekmesinden donanımlarınızın özet değerlerini görebilirsiniz. Motherboard kısmına tıkladığınızda ise hem anakartınızın sürümünü hem de mevcut BIOS sürümünü öğrenebilirsiniz.

Programda yer alan “RAM” sekmesinden RAM belleklerinizin frekans değerini ve yük değerini ölçümleyebilirsiniz. Yine toplamda kaç slot olduğunu ve hangi slotların dolu veya boş olduğu da aynı sekmede yazmaktadır.

Speecy Portable İndir

Isı Değerleri Yüksekse Yapılması Gerekenler

Anlattığımız programlarla ölçümleri yaptınız ve ısı değerleriniz olması gereken değerlerin üzerinde çıktı. Bu noktada yapmanız gereken iki şey var, birincisi ekran kartı ve işlemcinin termal macun değişimini yapmak. Macun değişimini yapalı daha 1 ay olmuş ise de fan kontrolü yapmanız gerekmektedir. Fanınız tozlanmış ve tozlanmaya bağlı olarak verimli çalışmıyor olabilir. Eğer tozlanma yoksa ve macun değişimini de yeni yapmışsanız yapmanız gereken ekran kartı veya işlemci (hangi donanım ısınıyorsa) onu değiştirmelisiniz.

Donanımların ısınması yazılımsal bir sorundan dolayı da olabilir. Sisteme virüs sızmış ise bu sisteme gereksiz bir yük bindirir ve hiç bir işlem bile yapmadığınız halde işlemci kullanımı %50’nin üzerine çıkabilmektedir. Fan ve macun değişimi yapmadan önce bu durumun tespitini yapmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.