TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Termal Macun Sürme İşlemi Nasıl Yapılır?

2

pubg mobil uc kodu

Bu yazımızda termal macun nasıl sürülür, termal macun sürme işlemi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Bilgisayar donanımlarının (ekran kartı ve işlemci gibi) çalıştıkça ısı değerleri de yükselmektedir. Bu yüzden de işlemci ve ekran kartlarının çiplerinin üzerinde soğutucular (fanlar) bulunmaktadır. İşlem yoğunluğu arttıkça (oyun ve render gibi) ısı değerleri çok daha fazla yükselmektedir. Bu sebeple donanımları soğutan fanların işlevlerini yerine getirmesi önemlidir aksi takdirde işlem performansı düşmekte hatta bilgisayar fazla ısınmadan dolayı kapanmaktadır.

Termal Macun Nedir?

İşlemci ve ekran kartının üzerinde yer alan fanların ilgili donanımı soğutabilmesi için çiplerin üzerinde iletkenliği arttıran termal macunlar sürülmektedir. Bu macunlar zamanla işlevini yitirmekte ve donanımların soğuması zorlaşmaktadır. Bu yüzden termal macunların 3 veya 6 ayda bir değiştirilmesi önem arz etmektedir.

Termal Macun Değişimi Nasıl Yapılır?

İşlemci üzerinde yer alan termal macunu değiştirmek için işlemciyi sökmeye gerek yoktur. İşlemcinin üzerinde yer alan soğutucu çıkarıldıktan sonra eski macun bir peçete ile temizlenir. Termal macun işlemcinin üzerine sürüldükten sonra fan yerine geri takılır ve macun yenilenmiş olur.

Ekran kartında termal macun sürme işlemi yapabilmek için ekran kartının kasadan sökülmesi gerekmektedir. Ekran kartının fanları arkadaki vidaları sökülerek çıkartılır ve çipin üzerindeki macun peçete ile temizlenir. Temizlendikten sonra da yeni macun sürülür ve fan yerine geri monte edilir.

Termal Macun Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlemci macunu değiştirirken işlemci üzerindeki fan dikkatlice sökülmelidir. AMD tipi işlemcilerin fanları kolay sökülmektedir. Fanın yanında bulunan tırnak ters tarafa itilip altında bulunan 4 adet vida söküldüğünde fan tamamen çıkmaktadır.

Sponsor

Intel tipi fanlarda ise fanların yanında 4 adet tırnak bulunmaktadır. Bu tırnaklar ters tarafa itildiğinde fan kendini yukarıya fırlatarak çıkmaktadır. Takarken fanları kırma ihtimaliniz olduğu için tırnaklar ters yöndeyken fan takılmalı ve takıldıktan sonra tırnaklar ilk konumuna geri getirilmelidir.

Ekran kartlarının soğutucu montaj vidaları genellikle kartın arkasında yer almaktadır. Bu vidalar söküldükten sonra fanın bağlantı kablosu da çıkartılmalıdır. Ekran kartlarının çipleri hassas olduğu için fan çıkartma işlemi yaparken statik bir malzeme takmamalısınız (yüzük gibi).

Macun Sürme Yöntemleri
Macun Sürme Yöntemleri

Termal Macun Sürme Şekilleri Nelerdir?

  • Damla Yöntemi
  • Çapraz (Cross) Yöntemi
  • Şerit Yöntemi

İşlemciye macun sürerken şerit ve  damla yöntemi en çok tercih edilen yöntemlerdir. Damla şeklinde macun sürüldükten sonra bu macunun bir kart yardımıyla işlemcinin tamamının üzerine gelecek şekilde yayılması gerekmektedir. Çapraz termal macun sürme yönteminde ise macunu yaymaya gerek yoktur çünkü fan işlemcinin üzerine geldiğinde macun kendisi yayılmaktadır. Yine 2 veya 3 şerit yöntemi de kullanılan yöntemler arasındadır.

En İyi Termal Macun Markaları

Cooler Master, Zalman, Corsair ve Akasa en iyi termal macun markaları arasındadır. Fiyatı diğer markalara göre ucuz olan Platoon, Rampage ve Hadron’da tercih edilebilir. Fiyatı pahalı olsa da en iyi termal macun markası Cooler Master’dır. Kaliteli bir macun ile kalitesiz bir macun arasında 5 dereceye kadar ısı farkı olabileceğini de bilmelisiniz.

Termal macun sürme işlemi bilgisayarın performans değerini arttırmaktadır. Bilgisayarınızın performansını daha fazla arttırmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

2 Yorumlar
  1. Baran diyor

    En iyi termal macun sürme yöntemi hangisidir? Çapraz mı yoksa tek çizgi mi sürmeliyim ayrıca taştığı durumlarda temizlemem gerekir mi?

  2. admin diyor

    En çok tercih edilen macun sürme yöntemi tek çizgi yöntemidir. İsterseniz çapraz da iki ince çizgi şeklinde sürebilir ve direk işlemci soğutucunuzu üstüne yerleştirebilirsiniz. Elinizle vs. dağıtmanıza gerek yok. Soğutucunuzu işlemci üzerine yerleştikten sonra taşmalar yaşadıysanız kuru bir bezle macun kurumadan temizleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.