TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Freedos Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Bu yazımızda “Freedos nedir?” sorusuna cevap veriyor, Freedos hakkında bilinmesi gerekenlere değiniyoruz.

FreeDOS, açık kaynak yazılımlıdır ve eski yazılımları çalıştırıp gömülü sistemleri destekleyen MS-DOS uyumlu ortam sağlamayı hedeflemektedir. Disket veya USB flash sürücüden önyükleme olarak yüklenebilir. PD-DOS olarak da isimlendirilmektedir. FreeDOS 1.1 sürümü 2012 yılında yayımlanmış olup, GNU lisansı koşulları altında lisanslanmakta olan özgür yazılımdan oluşmaktadır.
Yeni bir bilgisayar alırken FreeDOS terimi sıklıkla karşınıza çıkabilir. Bazı üreticiler modellerinde FreeDOS ibaresi kullanmaktadır. FreeDOS laptop, işletim sistemi bulunmayan bir bilgisayar anlamına gelir. Bu bilgisayar DOS ortamında çalışacaktır ve USB flash bellek ile istenilen işletim sisteminin yüklenmesi sayesinde kullanılabilir. Bazı laptop üreticileri FreeDOS kapsamında bazı temel görevlerin gerçekleştirilebilmesini sağlamaktadır.

Freedos laptop niye daha ucuzdur?

Freedos olan laptop cihazları, Windows işletim sistemi yüklü olan laptoplara nazaran çok daha ucuz elde edilebilir çünkü satıcısı işletim sistemini yüklemek için Microsoft’un lisans ücretini ödemek zorunda kalmamaktadır. Freedos olarak kullanmak ise gündelik kullanım açısından uygun değildir. Freedos kullanabileceğiniz belirgin bir işletim sistemi olmadığından freedos olarak satılan bir bilgisayarı kullanabilmek için Windows , Linux gibi işletim sistemlerinin kurulumunu yapmalısınız.

Freedos bilgisayar alınır mı?

Freedos kullanılabilir bir işletim sisteminin bulunmadığı anlamına gelmekte olup, dolayısıyla donanımlar üzerinde olumsuz bir etki durumu yoktur ve istediğiniz işletim sistemini yükleyerek kullanmanıza imkan tanır. Bu noktada yapılması gereken iş hangi işletim sistemini kullanacaksanız onun dosyalarına ve lisansına sahip olmaktır ve yüklemeyi bilmek veya bilen birine kudurmaktır. Böylece freedos olmayan bilgisayarlardan hiçbir farkı kalmamış olacaktır. Freedos bilgisayarlar daha ucuza satın alınabildiklerinden bu sizin için avantaj dahi olabilir çünkü elinizde zaten örneğin Windows 11 CD keyi bulunuyor ise haliyle zaten Windows yüklü olmasına gerek kalmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.