TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Geoffrey Hinton Kimdir?

0

Bu içeriğimizde Geoffrey Hinton ile ilgili olarak bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte tüm detaylar…

Geoffrey Hinton, İngiliz-Kanadalı bilgisayar bilimcisi ve bilişsel ruhbilimcidir. Londra’da 06.12.1947 tarihinde dünyaya gelen Geoffrey Hinton, en fazla yapay sinir ağları üzerinde yaptığı çalışmalarla bilinmektedir. Cambridge’deki King’s College’da eğitim gören ve 1970 yılında Deneysel Psikoloji alanından lisans mezunu olan isim, 1978 yılında yapay zeka ile ilgili olarak doktora derecesi aldı. Ardından çalışmalarını doktora da almış olduğu Edinburgh Üniversitesi’nde sürdürdü.

2004 yılından 2013’e kadar Kanada İleri Araştırma Enstitüsü tarafından finanse edilmiş olan “Sinirsel Hesaplama ve Uyarlanabilir Algılama” programının direktörlüğünü yapan Hinton, 2013 yılında Google’ın sinir ağları girişimi DNNresearch’ü satın almasından sonra Google bünyesine dahil olmuştur. Hinton aynı dönemde Boltzmann makinelerini David Ackley ve Terry Sejnowski ile birlikte icat etmiş olup, bir röportajı esnasında sinir ağları buluşları ve derin öğrenme çalışmaları arasında kendisini en heyecanlandıran buluşunun bu olduğunu ifade etmiştir. Sinir ağı araştırmalarına yaptığı diğer katkıların içerisinde zaman gecikmeli sinir ağı, Product of Experts-POE, Time Delay Neural Network-TDNN yer almaktadır.

Kapsül sinir ağları alanında makaleler yayınlayan ve pek çok akademik çalışmada da bulunan Hinton, kapsül sinir ağlarını açıklarken artık insan beyninin taklit edilmesi gerektiğini söylemiş, insan gibi düşünen yapay zekaların en güçlü versiyonları olarak ağların diğer yapay zekalara nazaran ayırt etme işlemlerinde daha iyi sonuçlar vermesi konusunda önemli katkılar sağlamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.