TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Jeff Bezos Kimdir? Hakkında Bilgiler

0

İçeriğimizde e-ticaret sektörünün öncülerinden Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos ile ilgili olarak bilinmesi gereken temel bilgilere yer vereceğiz.

İnternetten alışveriş sistemi günümüzde son derece yaygın bir hale gelmiştir ve bunda kuşkusuz ki Jeff Bezos’un büyük bir payı bulunmaktadır. Çünkü kendisi en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Amazon’un kurucusudur.

Jeff Bezos 12 Ocak 1964’te New Mexico’da doğdu. İcatlara son derece merakı olan Jeff Bezos, ufak yaşlardan itibaren teknolojiye büyük bir ilgi duymuştur ve özellikle girişimci ruhu ile dikkat çekmekte olan bir isimdir. 1986’da Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nden dereceyle mezun olan Bezos, ardından Intel’den iş teklifi alsada kendi işini kurma hayali nedeniyle Fitel şirketini kurdu. Fitel girişimi başarısızlıkla sonlansada zaman içerisinde online satış üzerine yoğunlaşarak e-ticaret platformu Amazon’u kurmuştur.

Dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon Nehri’nin isminden yola çıkarak Amazon’u oluşturan Bezos, 1994 yılında bu ismin tecilini almış ve zaman içerisinde Amazon’u büyük bir marka haline getirmiştir. Amazon.com ilk kurulduğunda internet üzerinden kitap satma amacıyla görev yapıyor idi. Zaman içerisinde Amazon.com’da binlerce kişi çalışmaya başladı ve şirket günümüzde büyük bir dev haline geldi.

Zaman içerisinde Bezos, Amazon’un farklı platformlar ile anlaşmalar yapmasını sağlamış, insanların özellikle nelere ihtiyaç duydukları konusunda veriler toplamış ve bunları Amazon’u daha çok geliştirmek için kullanmıştır. Günümüzde Amazon platformu Türkiye’de de amazon.com.tr internet sayfasıyla hizmet göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.