TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Google Chrome’da Ses ve Video Altyazısı Nasıl Etkinleştirilir?

0

Video izlemek veya müzik dinlemek, altyazılar ile birlikte daha iyi görünür. Bunun nedeni, bazen video veya ses kalitesinin çok iyi olmaması ya da yabancı bir dili anlamamaktan geçer. Ayrıca altyazı eklemek, engelli kişilere de yardımcı olabilir.  Bu nedenle altyazılara sahip olmak video veya ses klibinin keyfini çıkarmaya olanak tanır.

Bununla birlikte, maalesef altyazıların varlığı, içerikten içeriğe değişiklik gösteriyor. Bazıları bunu yapmakla uğraşmazken, diğer kısım altyazı ekliyor. Videolarına veya müziklerine altyazı eklemek için içerik oluşturucuların insafına kalmamayı tercih ediyorsanız, şanslısınız. Artık Google’ın Chrome tarayıcısına sizin için gerçek zamanlı olarak altyazı oluşturabileceği otomatik bir altyazı oluşturma özelliği sunuyor.

İşte açmak için yapmanız gerekenler:

Chrome’da ses ve videolar için otomatik altyazıları açın

  1. Chrome’u açın ve Ayarlar’a gidin
  2. Soldaki gezinme çubuğunda Gelişmiş’e tıklayın
  3. Erişilebilirliği seçin
  4. Canlı resim yazısı (tiki açın)
  5. Konuşma tanıma dosyalarını indirmek için bir veya iki dakika bekleyin.

Şu andan itibaren canlı altyazı özelliğinin yalnızca İngilizce olarak mevcut olduğunu belirtmek ve not etmek istiyoruz. Bu, başka bir dilde bir video izliyorsanız, şansınız kalmadığı ve Google’ın sonunda diğer diller için destek eklemesini beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Ayrıca Windows, macOS ve Linux için Chrome’da da mevcut olacak. Google, yakında ChromeOS’de kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Bu özelliğin neden tanıdık geldiğini merak edenler için, bunun nedeni aslında Google’ın 2019’da Android 10’da sunduğu oldukça harika bir özelliğin genişletilmesidir . Bir süredir Android’de mevcut, ancak Google sonunda onu masaüstüne getirmiş gibi görünüyor.

Google Live Caption

Google, Android’i daha erişilebilir hale getirmek için Google Asistanından yararlanarak yapay zeka konusunda büyük adımlar atıyor. Şirket, cihazlarımızla etkileşim şeklimizi değiştiren Google I / O iki yeni özelliği tanıttı.

Canlı Altyazı, sistem genelinde herhangi bir ses parçasını veya video içeriğini, algılanan konuşmanın altyazıları ile kaplayarak, herkesin içerik sesini metin biçiminde takip etmesine olanak tanır. Bu özellik yerel olarak Android’de yerleşiktir ve yalnızca ses özelliğinin altındaki özel bir düğmeye basılarak erişilir.

İşitme güçlüğü çekenlerin nereden kaynaklandığından bağımsız olarak herhangi bir içeriğin keyfini çıkarmasına olanak tanır. Bu, YouTube’daki bir videodan bir metin başlığı veya daha etkileyici bir şekilde, Google Fotoğraflar‘a yüklenen medyanızdan algılanan konuşma olabilir.

Her altyazı video veya ses klibine bağlı olarak farklılık gösterse de, bu çok kullanışlı bir özelliktir, Yine de kontrol etmeye değer olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.