TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Google Kısa Süreli Video Çalışmasını Test Etti

0

Google kısa süreli video çalışmalarını şu an da test etmeye başladı. Google, Instagram Reels ve Tiktok’lar gibi kısa süreli videoları kapsayan bir özelliği pilot olarak kullanmaya başladı.

Google bilindiği üzere son yıllarda etkinliğini Facebook grubuna biraz kaptırmış durumda. Facebook bünyesine Whatsapp, Instagram gibi büyük sosyal medya kattı ve son dönemde en çok konuşulan şirket oldu. Google, bu durumdan hayli rahatsız olacak ki sosyal video eğlence arayışında olan kullanıcılara Google Discover içinde yer alan “Kısa videolar” bölümünde test etmeye başladı.

Google bu projesiyle birlikte Tiktok ve Instagram Reels gibi kısa eğlence amaçlı videoların kendi bünyesinde de yer almasını istiyor. Son günlerde Reels’in etkinliğinin çok fazla artmış olması Tiktok’u da kızdırmıştı. Ancak teknoloji o kadar hızlı ilerliyor ki her gün değil, her dakika farklı trendler meydana geliyor.

Google discover bölümünde sunulan bu hizmet deneme amaçlı test edildiğinden şuanda tüm cihazlarda görünmüyor ancak ilerde Google’da Instagram ve Tiktok gibi kısa eğlenceli videoları sunduğu özelliğini kullanıcılara sunacaktır. Google bilindiği üzere çok köklü bir arama motoru ve aynı zamanda bir web sitesi. Google kullanıcıları arama motoru vasıtasıyla diğer sitelere yönlendirebiliyor ancak kendisi de bir takım yöntemlerle kullanıcıları kendi sitesi üzerinde tutması gerekiyor. Bu nedenle özellikle son zamanlarda çok fazla izlenen ve tıklanan kısa videolar Google’in dikkatini çekmiş olmalı ki böyle potansiyeli yüksek bir alanda hemen yatırımlara ve çalışmalara başladı.

Google’in yeni kısa video özelliği mobil cihazlarda çalışmaya başladı ancak bu kısa süreli bir testten ibaret. İleri ki günlerde Google yeni özelliği ile ilgili açıklama yapacak ve pilot olan bu uygulamayı resmi olarak yayın hayatına geçirecek. Şu an da pilot uygulama alan kullanıcılar sınırlı ve herkeste ne yazık ki Kısa videolar bölümü aktif değil. Google tarafından da yapılan açıklamaya göre Kısa video özelliğinin şu an da bazı mobil telefonlarda ve uygulamalarda çalıştığı söylendi.

Google’ın bu tarz yenilikleri takip etmesi ve araştırması çok kolay. Çünkü dünyadaki insanların %75’i Google’i kullanıyor ve geri kalan %25’lik kısım ise bir çok arama motoru ve web sayfası arasında paylaştırılmış durumda. Kullanıcıların pandemi ile birlikte evlerinde eğlenceli vakitler geçirmek istemesi ve bu anları da sosyal medyada paylaşmak istemeleri gayet doğal bir tepki. Bu nedenle artan sosyal medya görüntülemeleri Google Kısa Videoların oluşmasında büyük rol oynadı.

Google Videolarla ilgili içerikleri uzun yıllardır dizine ekliyordu. Daha sonra 2015 yılında Twitter ile bir ortaklık gerçekleştirdi ancak Instagram veya Tiktok gibi herhangi bir platformla ilişkisinin olduğunu açıklamadı.

Google, video alanında çok önemli işlere imza attı. Şirketin videoları önemsemesini 2006 yılında satın aldığı Youtube ile ilişkilendirebiliriz. Dünyada en fazla video izlenen web adresi olan Youtube şuan da halen Google bünyesinde.

Google ilerleyen zamanlarda Kısa video özelliğiyle ilgili açıklamayı yapacaktır.

@teknohocam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.