TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Hangi Işık Tonu Hangi Ortamda Kullanılmalıdır?

0

Metal ısıtıldığında parlaklaşmaya başlar, ısındıkça da renk değişiklikleri ortaya çıkar. Işık renk sıcaklığı Kelvin ile ölçülür. Hangi ışık tonunu hangi ortamlarda ve alanlarda kullanabileceğine dair ipucu olsun diye ışık tonlarının K cinsinden aralıkları verilmiştir. Yaşam alanlarınızda hoşlandığınız tonu kullanabilmeniz için aşağıdaki bilgiler size faydalı olacaktır.

  • Mum ışığı 1000- 2000 K
  • Tungsten ampul 2500-3500 K
  • Güneşin doğuşu 3000-4000 K
  • Floresan Işık 4000-5000 K
  • Flaş 5000-5500 K
  • Açık hava gün ışığı 5000-6500 K
  • Kapalı gökyüzünde gün ışığı 6500- 8000 K
  • Bulutlu havada gün ışığı 9000-10.000 K

Sarımsı beyaz ışık 2700 K e kadar olan ışıkken, 3000-3500 K e doğru çıktıkça ışık beyazlaşır, ışık 5000 K üzerine çıkınca mavimsi beyaz renk alır. Gün ışığı 5000 -7000 K arasında bir sıcaklıktadır dolayısıyla flaş tonu, açık hava gün ışığı tonu ve kapalı gökyüzünde gün ışığı tonunu Led aydınlatma ve ofis aydınlatması kullanmak sizin için daha iyi olacaktır.

Vücudumuzun alışık olduğu, bizim için ideal olan ışık, gün ışığıdır. Bu sebeple de yaşam alanlarında kullanılabilecek en doğru ışık, gün ışığı en yakın olan ışıktır. Yaşam alanlarında daha enerjik ve verimli bir ortam istiyorsanız gün ışığına yakın olan doğal beyaz ışık tonlarını tercih etmelisiniz.

Ofis aydınlatmalarında ışık tonu kullanılırken öncelikle ofisin ne gibi iler yaptığına bakmak gerekir,  ray spot aydınlatma tercih edilebilir. Ofisler daha çok bilgisayarlarla dolu ise uyuşukluğa ve dikkat dağınıklığına sebep olmaması için düşük ışık tonu kullanılmalıdır. Çok yüksek ve çok düşük ışık tonları ofislerde baş ağrıları ya da başkaca sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kültürel alanlar, sanat eserleri, müzeler, köprüler vb gibi ortamlarda ambiyans için farklı ışık tonları kullanılır. Bu alanlarda genelde belirli bir sınırlama ve ışık tonu gerekliliği yoktur. Önemli olan vurgulama ve ortamda oluşturulması istenen enerjidir. Eğer sıcak ortam oluşturulmak isteniyorsa sıcak ışık tonları kullanılmalıdır. Nötr ya da vurgusal ortam isteniyorsa gittikçe soluklaşan ışık tonları kullanılabilir. Soğuk ışık tonları genelde müzelerde, ayakkabıcılarda, kuyumcularda kullanılır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.