TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Hızlı Şarj Teknolojisinin Çalışma Prensibi

0

Telefonlarda yaygın olarak yer verilen hızlı şarj teknolojisinin çalışma prensibine değiniyoruz. İşte konuyla ilgili olarak bilinmesi gerekenler…

Akıllı telefonlar günümüzde oldukça yaygın durumda ve hemen hemen herkesin cebinde bir telefon bulunmakta. Hatta bazı kişiler iş için ayrı, günlük kullanım için de ayrı telefonlar kullanmaktalar ve telefonlar günümüzde yüksek batarya kapasitelerine sahip olup aynı zamanda yüksek hızda şarj olabilmekteler.

Hızlı şarj, telefonların pil seviyesi düştüğü zaman pili hızlı bir şekilde doldurmak için kullanılmaktadır. Günümüzde hızlı şarj teknolojisi son derece yaygındır. Hızlı şarjlarda amper 2 ila 4 arasında değişir. Voltajın 5, 7, 9, 12 arasında değiştiği söylenebilmektedir.

Hızlı şarj sisteminde elektrik miktarı bataryaya gönderilirken pil boş ise daha hızlı bir şarj dolumu söz konusudur. Ancak batarya zaten %80 kadar doluysa ve şarj ediyorsanız kalan bölüm biraz daha yavaş dolar. Batarya boşken şarj yüksek gerilime sebep olmaz ancak batarya zaten dolu durumda ise ve çok az bir kısmı boş ise yavaş dolum olmadığı taktirde batarya enerjiyi emmekte sıkıntı çeker. Dolayısıyla bu hızlı şarj sistemlerinde de alınmış olan etkili bir yöntemdir.

Günümüzün doğru hızlı şarj teknolojileri yani orijinal ve kaliteli şarj aletleri bataryaya zarar vermez. Ancak sonradan gerçekleştirilen hızlı şarj özelliğine çevrime işlemi yani batarya desteklemiyorken hızlı şarj dolumu yapmaya çalışmak cihaza zarar verecektir. Bu yüzden kullanıcıların bu unsura dikkat etmesi, sonradan hızlı şarj özelliğine çevirme işlemini uygulamaması gerekir.

Hızlı şarj sisteminde bataryanın zarar görmesi durumu yüksek ısıyla alakalı bir husus olup şarj belirli sınıra ulaşınca bataryanın zarar görmemesi amacıyla şarjın hızı direkt olarak düşmektedir. Böylece yüksek ısı nedeniyle bataryanın zarar görmesi de engellenmiş olacaktır. Konuyla ilgili görüşlerinizi hemen alt kısımda yer almakta olan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.