TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

HTML a Etiketi Ne Demek? Nasıl Uygulanır?

0

 

Yeni içeriğimizde HTML a etiketiyle ilgili olarak bilgiler verecek, HTM a etiketinin en olduğuna ve nasıl uygulandığına değineceğiz.

Anchor kelimesinin baş harfini temsil eden HTML a Etiketi’ndeki “a” harfi, bir HTML dokümanı  veyahut dış bağlantının oluşturulmasına imkan tanımaktadır. HTML etiketleri arasında en çok kullanılan etiketlerden biridir ve HTML a Etiketi’nin en yaygın halini belirtecek olursak aşağıdaki kodu verebiliriz:

<a href=”https://teknohocam.com”>teknohocam </a>

HTML a etiketinin kendi içerisinde farklı öznitelikleri bulunmakta olup, söz konusu öznitelikler global boyuttadır ve ne anlama geldiklerine değinecek olursak;

“type” özniteliği, bağlantı hedefinin türünü belirtmektedir. “target” ise bağlantının nerede görüntüleneceğini belirtmek te olan bir özniteliktir. “ping” özniteliği bağlantının izlenmesine imkan tanımaktadır. “href” etiketi belirtilen hedefin kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini sağlamaktadır. “rel” bağlantı verilen adres ile ilişki türünü ifade temektedir. “hreflang” ise ziyaret edilecek olan bağlantının dilinin hangisi olduğunu ifade eder. “download” ise belirtilmiş olan hedefin kullanıcı tarafından indirilmesine imkan tanımakta olan özniteliktir.

Relative links

Göreceli bağlantılar anlamına gelir ve doküman veyahut dizin içerisinde yer alan hedefler için uygun olan bağlantı yapısı olarak lanse edilebilir. Dış doküman ve/veyahut alanlara bağlantı verilebileceği fakat hedefin hangi internet protokolünü kullandığı hususunda bilinmezlik olduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Kök dizine göre bağlantı yapısı bulunmakta olup, buna örnek verecek olursak;

Kök dizin: https://teknohocam.com : <a href=”/hakkimizda”>Hakkımızda</a>

Bu komut kullanıldığında internet tarayıcınız sizi teknohocam.com/hakkimizda sayfasına yönlendirir.

Mevcut dizin: https://teknohocam.com /nedir) : <a href=”./html-nedir”>HTML Nedir?</a>

Bu komut kullanıldığında internet tarayıcınız sizi teknohocam.com/nedir/html-nedir sayfasına yönlendirecektir.

Göreceli bağlantı yapısı : <a href=”//google.com”>Google</a>

Bu komut tarayıcınızın Google internet sitesini açmasını sağlayacaktır.

Böylece HTML a etiketi hususunda temel bilgilere yer vermiş olduk. Sormak istediklerinizi yorum kısmından iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.