TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Robert Watson Watt Kimdir?

0

Teknoloji dünyasında önemli bir yeri bulunan Robert Watson Watt kimdir? Yazımızda Robert Watson Watt ile ilgili bilinmesi gerekenlere değiniyoruz.

Teknoloji alanında radarın keşfinin önemli bir yeri bulunmaktadır. Radarın mucidi, bilim adamı ve mühendis olan Robert Alexandar Watson Watt’tır. Watt, 1892 yılında İskoçya’da dünyaya gelmiştir. Radar teknolojisi ile ilgili olarak tüm olasılıkları düşünen Watt, uygulanabilir çözüm bulan ilk kişi olarak diğer bilim adamlarından ayrılıyordu. Bu nedenle Watt, radar ve yön bulma teknolojilerinin öncüsü olarak kabul edilmektedir. Eşi Margaret Watson Watt ise Robert Watson’a araştırmalarında büyük katkılar sağlamıştır ve eşine sağladığı destek nedeniyle “Radarın Annesi” olarak bilinmektedir. Watson Watt’ın adeta şansı olan Margaret Watson Watt, son derece zeki ve çalışkan bir kadın olarak biliniyordu.

Hazırladığı bir raporda uçağa gönderilen dalgaların çarpıp geri dönen yankısı ile uçağın yerinin tespit edilebileceğini sunan Watt, sunduğu rapordan üç hafta kadar sonra bir bombardıman uçağını 12 kilometre mesafeden izledi. Böylece radarın ilk tanıtımını yaptı. Merak edilen bir konu ise Watt’ın bu hususta yarasalardan esinlenip esinlenmediği ancak bu konuda herhangi bir bilgi bulunmuyor. Yine de yarasaların yaymış oldukları yüksek titreşimli seslerin engellere çarpıp yansıması sayesinde yönlerini tayin ettikleri bilinen bir durum.

Yaptığı buluş ile çok kısa bir zaman içerisinde tarihin seyrini tamamen değiştirmiş olan Watt, eğer radarı icat etmese idi 1940 yılında İngiltere’ye yapılan Alman hava akımları başarıyla sonuçlanacaktı ve bu da 2. Dünya Savaşı sonucunu tayin edebilirdi. Watson 1935 yılında radar patentini aldı ve Haziran ayına değin 15 mil uzaklıktaki uçakları tespit etti. Yıl sonuna kadar bu rakam 60 mil oldu. Ardından Chain Home Radar Sistemi’ni üreten Watt, çalışmaları için ABD’ye de gitti ve Amerikan Radar Sistemi’nin kurulmasını sağladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.