TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Hyundai En Son Elektrikli Konsepti SUV İle Karşınızda!

0

Hyundai En Son Elektrikli Konsepti SUV İle Karşınızda! Bir çok büyük araba markası teknolojiye ayak uydurabilmek adına elektrikli araçlara geçmeye yeni konseptler ortaya koymaya başladı. Yeni konsepti ile karşımıza çıkan Hyundai, 2021 Los Angeles Otomobil Fuarı‘nda yeni bir elektrikli araç konseptini dünyaya tanıttı. Hyundai Seven, otomobil üreticisinin yaklaşmakta olan Ioniq 5, Kia EV6 ve Genesis GV60‘ın da temelini oluşturan Elektrikli-Küresel Modüler Platformu (E-GMP) üzerine inşa ediliyor.

Hyundai, En Son Elektrikli Konsepti SUV İle Karşınızda!

Hyundai Seven sadece bir konsept ve üretime girmesi konusunda şuan için kesin bir bilgi yok.  SUV‘ların araba satın alan halk arasında ne kadar popüler olduğunu ve tercih edildiğini düşünürsek, seven‘nin bir şekilde bayilerde yer alması ve ilgi göreceği kesin.

Teknik özelliklerine gelirsek 350 kW kapasiteli şarj cihazları kullanan Hyundai Seven, yaklaşık 20 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edilebilir bir teknolojiye sahip olacak. Otomobil üreticisi ayrıca “300 milin üzerinde” bir menzil hedeflediğini söyledi.

Hyundai, En Son Elektrikli Konsepti SUV İle Karşınızda!

Seven, Güney Koreli otomobil üreticisinden bugüne kadar ortaya koyulmuş en büyük konseptlerden biri, 10.5 fit uzunluğunda ve Cadillac Escalade‘den daha uzun olan bir dingil mesafesi ile karşımıza çıkacak. Ekstradan bir de uzun ızgara, bu konsepti aynı zamanda Escalade ve diğer büyük boyutlu SUV‘ler ve kamyonları içeren “tehlikeli derecede büyük” araç standardına sağlam bir şekilde yerleştiriyor.

Araba tarzı kapılar, ayarlanabilir koltuklar ve geri çekilebilir kontroller ile Hyundai Seven, aynı zamanda otomobil üreticisinin otonom araçlarının gelecekte nasıl görünebileceğini hakkında bizlere fikir veriyor. Bir sıra koltuk arkadan yana doğru hareket ederken, bireysel şoför koltukları kendi etrafında dönebilir ve kayabilecek. Sürücü koltuğu, kullanılmadığında gizlenen geri çekilebilir bir kontrol çubuğuna sahip olacak.

Hyundai, En Son Elektrikli Konsepti SUV İle Karşınızda!

Otomobil üreticileri, insanların lüks yaşam alanlarına benzeyen otonom araçlarla dolaştıkları bir geleceği anlatan konsept otomobilleri insanlara tanıtarak onların ilgisini kazanmayı başarmayı hedefler. BMW,Volvo ve Audi gibi diğer otomobil şirketleri, iç mekanların çalıştığımız, yemek yediğimiz, uyuduğumuz ve sosyalleştiğimiz “üçüncü yerlere” dönüşmesiyle konseptlerine benzer fikirleri ile daha öncesinde de karşımıza çıktığını biliyoruz.

Hyundai, pandemi sonrası dünyamızda insanların araçlarını temiz tutmaya yardımcı olabilecek özellikler isteyebileceği anlayışıyla hijyene de önem verecek adımlar attı. İç yüzeyler bambu gibi yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerin yanı sıra bakır ve hijyenik olarak işlenmiş kumaşlardan oluşuyor.

Hyundai, En Son Elektrikli Konsepti SUV İle Karşınızda!

Hyundai, hava akışını kontrol etmek için hem yatay hem de dikey moda sahip bir HVAC sistemi tasarlarken uçak kabinlerinden ilham almış ve herkes araçtan ayrıldığında, Seven‘in yerleşik UVC ışıkları her şeyi sterilize ederek maksimum temizliğe ulaşıyor.

Aşırı derecede şık Heritage Series Grandeur restomod EV gibi önceki konseptlerden farklı olarak, Seven‘in kökleri sağlam bir şekilde geleceğe uzandığını tasarımına bakarak söyleyebiliriz. Bu tasarım öğelerinin gerçek bir üretim otomobiline ne kadar ulaştığı, Hyundai‘nin büyük olma taahhüdü hakkında çok şey gösterecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.