TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

İş Göremezlik Ödemesi Nedir? Nasıl Alınır?

0

İş göremezlik ödemesi başka bir deyişle de sağlık raporu ödemesi alabilmek için gerekli şartlardan, bu ödemenin ne olduğundan ve nasıl alınabileceğinden bahsedeceğiz. İş göremezlik ödemesi sağlık sorunları nedeniyle sigortasının yapıldığı işe gidilemeyen durumlarda ödenen iş ve iş veren arasındaki maddi kayıpların sağlık sebebiyle oluşan iş gücü kaybına dönüştüğü hallerdeki etkisini azaltan bir devlet desteği olarak değerlendirilebilir.

İş Göremezlik Ödemesi Nedir?

İş hayatında insanların başına her türlü olay bin bir türlü talihsizlik, kaza veya sakatlık gelme olasılığı vardır. İş göremezlik ödemesi nedir dediğimizde işte sigortalı olarak iş hayatına devam eden birisinin yaşayacağı sağlık sorunları, hastalık hali veya iş kazası ile meslek hastalığı olumsuz durumlarından birisinin karşılaşılması durumunda devreye giren bir ödeme türüdür.

Sosyal güvenlik kurumu tarafından hem iş verenin iş gücü kaybının maddi külfetini hem de sağlık sorunu yaşayan çalışanın bu durumundan dolayı iş veren ile sorun yaşamasını önlemek amacıyla sağlanan bir destektir. Çalışan yaşadığı sağlık sorununa ilişkin durumu raporla belgelendirerek söz konusu sıkıntısının boyutu ve iş hayatından uzak kalacağı zamana göre yapılacak ödeme miktarı ve şekli belirlenmektedir.

İş Göremezlik Ödemesi Nasıl Alınır?

Devlet tarafından iş gücünün, üretimin ve hangi iş kolunda hizmet verilmekteyse o hizmetin aksamaması adına hem çalışan hem de iş sağlayanlara sağlanan desteklerle durmadan aksamadan yürüyen bir sistem amaçlanmaktadır. Herhangi bir sağlık problemi ile iş yaşamına devam edemeyecek kişilerin iş göremezlik ödemesi nasıl alınır hususundaki kafa karışıklıklarına açıklık getirmek isteriz.

Sağlık sıkıntılarının boyutunu, sebebini ve iş yapabilmekten ne kadar uzak kalınacağının sağlık raporu ile belgelenmesinin ardından iş göremezlik ödemesi almak isteyen kişi bu raporu zaman geçirmeden iş verenine teslim etmesi gereklidir. Bundan sonraki süreç iş yerinizdeki bu işlerler yani özlük ve kişisel taleplerinizin devlet kurumlarına iletilmesinden sorumlu kişi veya kişilerin yani iş vereninizin sorumluluğundadır.

İş yerine verilen rapor Sosyal güvenlik kurumuna bildirilerek resmi süreç de başlamış olur. Sosyal güvenlik kurumu yetkilileri tarafından kendilerine ulaştırılan iş göremezlik ödemesi talebine ilişkin sağlık raporu incelenerek durumun uygunluğu belirlenir.

Sosyal güvenlik kurumu tarafından uygun görülen iş göremezlik ödemeleri kişinin e devlet üzerinden bu ödemeler için tanımladığı banka hesabına veya böyle bir hesap bilgisi bulunmaması durumunda ise PTT şubelerine aktarılarak kişinin kimliği ile halk arasında bilinen adı ile rapor parası ödemesini alması sağlanır.

İlginizi çekebilir: LOL RP Nasıl Alınır

İş Göremezlik Ödemesi Ne Kadar?

Devlet tarafından sosyal güvenlik kurumu kontrolünde iş hayatında sağlık sorunları olma ihtimallerine karşılık sigortalılara sağlanan iş göremezlik ödemesi desteği belli durumlarda değişen oranlar ve sürelerde verilmektedir. İş göremezlik ödemesi ne kadar olarak değil de sigortalının kazancıyla orantılı olarak nasıl bir sağlık sorunu olduğuyla yakından ilgilidir.

İş göremezlik ödemesinde ödenecek tutarın hesabında alınan sağlık raporundan iki gün çıkarılarak hesaba başlanır. Sonrasında sigortalının son üç aylık bürüt pirimi üzerinden çeşitli hesaplamalar yapılarak ayakta tedavi edilebilen durumlarda raporlu gün sayısı önce ikiye katlanıp sonrasında üçte biri alınarak çıkan sonuç kadar günü pirimle çarpılıp alınacak miktar belirlenir.

Yatarak tedavi durumlarında ise yine ilk iki gün hesaplanmaksızın pirime esas olan kazançtan hesaplama yapılarak bu tutarın yarısı oranında rapor ücreti alınmasına karar verilir. Oldukça karışık hesaplamaları bulunan iş göremezlik ödemesi hakkında en güvenilir ve detaylı bilgilere sosyal güvenlik kurumunun ilgili birim ve internet sayfalarından ulaşılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.