TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

İşlemciye Nasıl Termal Macun Sürülür?

0

PC donanımlarından işlemcinin üzerine nasıl termal macun sürülebileceği hususunda bilgilere yer vermekteyiz. Detaylar içeriğimizde…

Günümüzde bilgisayarlar her ne kadar akıllı telefonların gölgesinde kalmış gibi gözüksede hala özellikle iş ve oyun amaçlı olarak oldukça popüler oldukları bilinmektedir. İyi bir oyun deneyimi için iyi bir bilgisayar gerekir ve iyi bir bilgisayarın da ideal sıcaklık değerlerinde gerekli performansı sunabiliyor olması gerekir. Ancak zaman içerisinde termal macunun işlevini kaybetmesi nedeniyle işlemci cihazları eski performansını kaybetmeye başlayabilir.

Bilgisayar işlemcisinin üzerine termal macun uygulanarak daha stabil ve ideal sıcaklık oranlarında çalışması sağlanabilir. Bilgisayarın performansının olumsuz bir biçimde etkilenmemesi amacıyla termal macunu belirli aralıklarla sürmek ve böylece temizlik sağlamak gerekmektedir.

Termal macun sürme işleminin öncesinde ilk olarak işlemci soğutucusunun çıkarılıp takılmasına ilişkin olarak bilinmesi gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Aksi taktirde işlemci donanımı zarar görebilir. Dolayısıyla bu hususa dikkat etmek, özellikle yeterli bilgi ve birikim yok ise profesyonellere bırakmak ideal olabilir.

Termal macun nasıl sürülür?

Termal macun uygulaması işlemcinin soğutucu ile birleştiği kısım olan üst metal bölümün üzerine yapılır. Termal macun sürülmesinden önce ilk etapta eski termal macunun kalıntılarını temizlemek gerekmekte olup, bunu yapabilmek için izopropil alkol kullanabilirsiniz fakat alkol ile temizlik sırasında diğer bileşenlere temas ettirmediğinizden emin olmalısınız.

Termal macunu ne kadar süreceğiniz oldukça önemlidir. Termal macunun fazla olması daha iyi olacağı anlamına gelmez. Bezelye tanesi büyüklüğünde termal macun sürün. Ardından sürdüğünüz termal macunu banka kartı v.b. kartlar veya benzeri eşyalar ile işlemcinin üzerine metal alana yayın ve bunu yaparken taşırmamaya dikkat edin. Her bölüme gerektiği kadar termal macunu dağıtmanızın ardından artık işlemcinizin üzerine tekrar soğutucu fanınızı monte edebilir ve böylece işlemcinizi kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.