TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nasıl Alınır?

0

KOSGEB kadın girişimci desteği, kurumun sağladığı destek türleri arasından en çok göze çarpan destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınların iş hayatında teşvik edilmesi kapsamında gerçekleştirilen destek programı, oldukça talep alıyor. KOSGEB kadın girişimci desteği nedir, neleri içerir detaylı bir şekilde inceleyelim.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir?

KOSGEB kadın girişimci kredisi; geleneksel ve ileri girişimcilik desteği olarak iki destek türünü kapsar.

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) tarımla uğraşan girişimci kadınlar için %70 oranında destek sağlamaktadır. Tarım faaliyetinin desteklenmesinin yanında kadın girişimcilerin, girişimcilik alanında da aktif katılımını sağlamaktadır.

KOSGEB kadın girişimci desteği, geleneksel girişim desteği ile en az 10.000 TL olarak verilmektedir. Alınabilecek maksimum destek miktarı ise 60.000 TL’dir. Gerçek kişi olarak faaliyete geçen işletmeler için bu destek 5.000 TL olarak sınırlandırılmıştır. Bu destekler bir kereye mahsus verilmektedir. Verilen bu destek ile makine ve diğer giderler için sağlanır. İş yeri kirası ve personeller için gerçekleştirilen ödemeler diğer ödeme türleri olarak ele alınır.

KOSGEB ileri girişimci desteğinde de kadın girişimcilere verilen destekler yer almaktadır.

  • 000 TL Hibe: Düşük veya orta düzeyde 100.000 TL tutarında yerli üretim teknolojik makinelerin alımı için sağlanmaktadır.
  • 000 TL Hibe: Düşük veya orta düzeyde 200.000 TL tutarındaki yerli üretim teknolojik makinelerin alımı için sağlanmaktadır.
  • 000 TL Hibe: Yüksek teknolojili 300.000 TL tutarındaki yerli üretim teknolojik makinelerin alımı için sağlanmaktadır.

Kadın girişimci destekleri her sektörde geçerli değildir. Bakkal, kuaför, terzi, berber, pastane, fırın, kuru temizleme gibi alanlarda destek sağlamaktadır.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları

KOSGEB kadın girişimci desteği şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • 18 yaşı doldurmuş olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Daha önce KOSGEB’den hibe almamış olmak
  • Genç girişimci geliştirme programını bitirmiş olmak
  • Açılacak işyerinin 3 yıl faaliyette bulunması
  • Küçük ölçekli işletme kurma danışmanlığı desteği programını tamamlamak ve belgelemek
  • 65 yaşı tamamlamamış olmak

KOSGEB’in internet sitesi üzerinden veya KOSGEB’e kendiniz giderek KOSGEB kadın girişimci desteğinden faydalanabilmek için detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Nasıl alınır?

LOL RP nasıl alınır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.