TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Kutup Girdabı ile Hava 33 Derece Soğuyabilir Mi?

0

Geçtiğimiz günlerde hava durumunu internet üzerinden sorgulayanlar ve meteoroloji yayınlarını takip edenler belki de hayatlarında ilk kez karşılaştıkları tarihi bir ana şahitlik ettiler. Amerika’nın Colorado eyaletinin başkenti Denver’da kar yağışı herkesi şaşırttı.

Hava Sıcaklığı 33 Derece Birden Düştü

Tabii ki kar yağışı tarihi tanıklık ya da en ilginç anı olacak kadar eşsiz ve ilginç bir şey değil. Bu kar yağışını ilginç kılan tek şey gerçekleştiği mevsim ve hava derecesindeki inanılmaz değişim oldu. Ülkemiz gibi şu günlerde yaz aylarının en sıcak dönemlerini yaşayan Denver kentinde günlerdir hava sıcaklığı 32 – 35 derece arasında değişiyordu.

Amerika’nın orta kısmında yer alan bu kentte karasal iklimden kaynaklı olarak oldukça sıcak havalar hâkim iken 8 Eylül 2020 itibari ile hava sıcaklığı 34 dereceden 1 dereceye düşerek kar yağışının başlaması ve tüm bu sürecin 3 saat içerisinde gerçekleşmesi dünyanın dört bir yanından canlı olarak takip edildi. Peki bu hava değişimine sebep olan olayın ardındaki bilimsel gerçeklik nedir? Diye soracak olursanız cevabımız kutup girdabı diğer adıyla polar vortex olarak adlandırabiliriz.

Kutup Girdabı Nedir?

Dünyanın en soğuk noktası olan kutuplarda soğuk havanın dönmesi ile oluşan basınçlı hava akımı genelde döngünün etrafında yavaşça ilerler. Bazı dönemlerde ise kendi döngü çizgisinden çıkarak Kanada sınırından aşağıya, Amerika ortalarına kadar ilerleyerek yazımı kışa çevirdin dedirtecek şekilde havaların soğumasına neden olmaktadır. Denver kentinde yaşanan durumda bundan ibarettir.

Daha net bir dille açıklamak gerekirse kutuplarda sabit olan polar girdabı, etrafında toparlanan kutup girdabı izole olamayarak atmosferin yükseltisi ve daha sıcak bir hava kütlesi ile karşılaşarak soğuk hava dalgasını jet bir hızla ilerleyecek şekilde güneye doğru ilerlemeye başlar. En son 2014 yılında görünen kutup girdabı, 2020 yılının Eylül ayında tekrarlanarak Denver kentinde görüldü ve 33 derece birden düşüşe, şehrin kar yağışı etkisi altında kalmasına neden oldu. İnternet ortamında birçok kişi tarafında başta HAARP olarak komplo teorilerine örnek olarak gösterilse de bugün yaşanan ani sıcaklık düşüşün ardındaki bilimsel gerçeklik bu şekilde oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.