TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Larry Page Kimdir? Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

Dünyanın en önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Google’ın arkasındaki isimlerden birisi Larry Page’dir. Amerika’da 1973 yılında doğan ünlü bir girişimci olan Larry Page, ebeveynlerinin Michigan Eyalet Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği bölümünde akademisyen olarak yer alması sayesinde teknoloji ve bilgisayarlarla oldukça erken tanışma fırsatı buldu.

Nikola Tesla’nın önemli icatlarının olmasına rağmen borç içerisinde hayatını kaybetmesi ve kıymetinin anlaşılmaması Lowren’i derinden etkilemişti ve bu yüzden bir şeyleri icat etmenin tek başına yeterli olmadığını öğrenmişti. İcatların etkili olabilmesi için onların dünyaya kazandırılması gerektiğini düşünüyordu.

Sergey Brin ile tanışan Larry, kendisiyle kısa sürede yakın arkadaş oldu. Birlikte bir arama robotu oluşturdular ve ona Googol sayısından türetilen Google ismini verdiler. 1997’de Google.com domainini aldılar. İkili 4 Ekim 1998’de Google şirketini kurdu. Şirket 2004 yılında halka arza açıldı. Google arama motoru olarak zaman içerisinde dünyanın 1 numarası haline gelirken bunda Larry Page’in katkıları yadsınamazdı.

Google hali hazırda sadece arama motoru olarak değil pek çok kategoride daha lider konumdadır. Mesela Google Chrome tarayıcısı, Android işletim sistemi, Gmail ve daha pek çok hizmet ile beğeni kazanmakta ve liderlik koltuğunda oturmaktadır.

Larry Page, 2001’e kadar Google CEO’luğunu yaptı ve sonrasında görevi Eric Schdmidth’e bıraktı. 2015 yılında ise Alphabet CEO’su olarak görev yaptı.
Dünyanın en zengin isimlerinden biri olan Larry Page, Google ve Alphabet olarak iki şirket kurmuştur. Servetiyle dünyanın sayılı zenginlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.