TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Google Chrome Hesap Kaldırma

0

Google Chrome hesap kaldırma, hem Windows hem de Android’de en yaygın kullanılan tarayıcı olabilir, ancak birçok endişe verici gizlilik sorunu vardır. Chrome ile ilgili en büyük şikayetlerden biri, Gmail veya YouTube gibi herhangi bir Google hizmetinde oturum açmanın sizi otomatik olarak tarayıcının kendisinde oturum açmasıdır. Neyse ki, Google hesabınızı Chrome’dan kolayca kaldırabilir ve bağlantısını kaldırabilirsiniz. Ayrıca Google Chrome tarayıcısının ilk etapta sizi otomatik olarak tarayıcıda oturumlarını kapatmanıza ve tarayıcıda otomatik olarak açmasını engelleyebilirsiniz ve bu makalede tam olarak buna bakacağız.

Google Hesabını Chrome Tarayıcıdan Kaldırın: Adım Adım Kılavuz (2021)

Bu yazıda, Google hesabınızı Chrome’dan nasıl kaldıracağınızı göstereceğiz. Ayrıca, ilk etapta Chrome’un Google ile senkronizasyonunu durdurarak Chrome profilinizin Google hesaplarınızdan bağlantısını nasıl kaldıracağınızı da göstereceğiz. Bu, Chrome profilinizi Google hesabınızdan ayrı tutmanıza ve çevrimiçi gizliliğinizi artırmanıza yardımcı olacaktır. O halde lafı daha fazla uzatmadan, Bilgisayardan google hesabı kaldırmayı nasıl yapabileceğinize bir göz atalım.

Not: Bu makale, Google hesabınızı Chrome’dan kaldırmakla ilgilidir.  iPhone veya Android telefondan Google hesabı kaldırma için, bu konuda detaylı makalemize göz atın. Bilgisayarınızda veya Android telefonunuzda birden fazla hesap kullanırken bir Google hesabından nasıl çıkış yapacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Google, Hesabınızı Neden Otomatik Olarak Chrome Profilinize Bağlıyor?

Eğiticiye geçmeden önce, Google‘ın hesabıyla giriş konusunu ve Chrome profilinize neden bağladığını bilmek önemlidir. Ayrıca, çevrimiçi olarak bir Google hizmetine her giriş yaptığınızda neden otomatik olarak Chrome’da oturum açarsınız? Apple gibi Google da Chrome yer işaretlerinizi, Google arama geçmişinizi, YouTube önerilerini ve daha fazla bilgi almak için benzersiz hesap kimliğinizi kullanır.

Bunu yapmak için, web’deki herhangi bir Google hizmetinde oturum açtığınızda Chrome, Chrome profilinizi otomatik olarak bir Google hesabına bağlar. Bu, Google’ın geçmişinizi, yer işaretlerinizi, şifrelerinizi vb. birden fazla cihaz arasında senkronize etmenize izin vererek tüm cihazlarda “kesintisiz bir deneyim” sunmasına yardımcı olur. Bu arada, gizlilik bilincine sahip kullanıcılar bunu çevrimiçi gizlilikleri için büyük bir tehdit olarak görüyor ve kullanıcılara Google hesapları ayarlarını Chrome’dan kaldırmalarını tavsiye ediyor. Burada, bunu tam olarak nasıl yapabileceğinizi göreceğiz.

Chrome’un Otomatik Google Hesabı Oturum Açma Özelliğini Devre Dışı Bırakın

Daha önce de belirtildiği gibi, Gmail, YouTube, Google Fotoğraflar vb. gibi bir Google hizmetinde her oturum açtığınızda Chrome otomatik olarak Google hesabınızda oturum açarsınız. Ayrıca mevcut Chrome profilinizi bu hesaba bağlar. Google bunu ‘kesintisiz bir deneyim’ sunmak için yaptığını söylese de, birçok kullanıcı için bir gizlilik kabusu. Bu nedenle, diğer Google hizmetlerine giriş yaptığınızda otomatik Google hesabı kapatmayı nasıl yapacağınızı size göstereceğiz.

Masaüstünde Google Chrome’da Otomatik Oturum Açma Özelliğini Kapatın

  • Google Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki üç noktalı menüyü tıklayın. Şimdi açılır menüden Ayarlar”ı seçin.

  • Not: chrome://settings/ Adres çubuğuna kopyalayıp yapıştırarak ve Enter tuşuna basarak da doğrudan ayarlar sayfasına gidebilirsiniz.
  • Ayarlar sayfasında, sağ bölmedeki “Senkronizasyon ve Google Hizmetleri”ne tıklayın.

  • Sonraki sayfada, ” Chrome ile Oturum Açmaya İzin Ver ” seçeneğinin yanındaki anahtarı kapatın. Bunu kapatarak, Chrome’da oturum açmadan Gmail’de ve diğer Google hizmetlerinde oturum açabileceksiniz.

  • Bu kadar! Google Chrome artık Gmail, YouTube, Google Fotoğraflar vb.’de her oturum açtığınızda Google hesabınızda otomatik olarak oturum açmaktan kaçınacaktır.

Android’de Google Chrome’da Otomatik Oturum Açmayı Kapatın

Android’de Google Chrome’da otomatik oturum açma özelliğini kapatma işlemi, masaüstü uygulamasıyla aynı şekilde çalışır. Bu nedenle, aşağıdaki adımları izleyin.

  • Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun. Açılır menüden ” Ayarlar “ öğesini seçin.

  • “Siz ve Google” bölümünün altındaki ” Google Hizmetleri “ne dokunun. Son olarak, “Chrome ile Oturum Açmaya İzin Ver” seçeneğini devre dışı bırakın.

Bir Google Hesabını Chrome’dan Kaldırma

Artık Chrome’un Google hesabınızda otomatik olarak oturum açmasını nasıl engelleyeceğinizi biliyor olsanız da, ilk etapta Google hesabınızda otomatik olarak oturum açan Chrome profilinden de kurtulmanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Google Hesabını Chrome Masaüstü Uygulamasından Kaldırın (Windows, Mac veya Linux)

Chrome’u açın ve sağ üst köşedeki profil simgesine tıklayın. Şimdi, Chrome profillerinizin ayarlarını yönetmek için açılır menüdeki dişli çark simgesini tıklayın.

Not: Birden fazla profil kullanıyorsanız, yukarıdaki adımı uygulamanıza gerek kalmadan doğrudan Chrome profil sayfasına yönlendirilebilirsiniz.

Şimdi, tüm Chrome profillerinin kartlar olarak listelendiği bir Chrome penceresi açılacaktır. Tıklayın üç noktalı menü hedef profiline karşılık gelir o karttaki düğme. Görünen açılır menüden ” Sil ” e tıklayın.

Şimdi, kayıtlı şifreler vb. dahil olmak üzere o Chrome profiliyle ilişkili tüm geçmişi ve tarama verilerini listeleyen bir açılır mesaj göreceksiniz. Devam etmeden önce bunların hiçbirinin önemli olmadığından emin olun. Son olarak, o profilden kurtulmak ve Google hesabınızı Chrome tarayıcısından kaldırmak için “Sil”e basın.

Bu kadar! Chrome’dan kaldırmaya çalıştığınız Google hesabı artık yok.

Android ve iOS’ta Google Hesabını Chrome’dan Kaldırma

Android’de Google hesabınızı Chrome’dan iki şekilde kaldırabilirsiniz. İlk durumda, bu makalede açıklandığı gibi google hesabını cihazın kendisinden kaldırabilirsiniz. Bu hesabı yalnızca Chrome’dan değil, Gmail, Haritalar, Fotoğraflar ve Drive da dahil olmak üzere diğer Google uygulamalarından da kaldıracak.

Burada, Android cihazınızda diğer Google hizmetlerinde oturum açmanızı sağlarken Google hesabınızın oturumunu yalnızca Chrome’dan kaldıracak diğer yöntemi tartışacağız. İlk seçenek Android’e özeldir, ikincisi ise iOS ve iPadOS’ta benzer şekilde çalışır. Bu nedenle, Google hesabınızı iOS veya Android cihazınızda Chrome’dan kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Bu makalenin önceki bölümlerinde açıklandığı gibi, telefonunuzda Chrome ayarlarını (üç nokta menü-> Ayarlar) açın. Şimdi Ayarlar ekranının üst kısmındaki Google profilinize dokunun. Bir sonraki sayfada, kaldırmak istediğiniz hesabı seçin ve “Çıkış ve senkronizasyonu kapat” düğmesine basın.

Not: Ayarlar sayfasının üst kısmında hesap bilgilerinizi görmüyorsanız, Google Chrome oturumunuzu zaten kapatmışsınız demektir. Bu durumda tarayıcı, Google hesap kimliğinizi göstermek yerine açıkça “Oturum açılmadı” ifadesini gösterecektir.

Google Hesabını Chrome’dan Kaldırma Hakkında Hatırlanması Gerekenler

Google hesabınızı Chrome’dan kaldırma işlemi basit olsa da aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Chrome’un BT departmanınız tarafından yüklendiği ve ilişkili Google/Gmail hesabının bir iş e postalarınız olduğu şirket tarafından verilen cihazlar için, e posta hesabınızı Chrome’da kaldırmak için BT yöneticinize başvurmanız gerekir. Ayrıca, Chrome OS’de bir Google hesabının Chrome’dan kaldırılması, kullanıcıların indirilen uygulamalara ve Google Play satın alma işlemlerine erişimini kaybetmesine neden olur. Bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarın hesaplarını da aynı şekilde gmail hesap silme.

Google Hesabının Bağlantısını Kolayca Kaldırın ve Chrome Tarayıcınızdan Kaldırın

Eğitimimizin, web’de daha güvenli ve daha özel bir deneyim için Google Chrome’daki otomatik oturum açma sorunuyla mücadele etmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Daha da iyi bir gizlilik için, Windows ve Android’de Google Chrome’da çerezlerin nasıl silineceğini ve devre dışı bırakılacağını ve tüm popüler tarayıcılarda tarama geçmişini nasıl temizleyeceğinizi öğrenin. Ancak, bu bile yeterince güven verici değilse ve Google Chrome’dan ve hesabını tamamen kapatmak istiyorsanız, masaüstünüz için en iyi Google Chrome alternatiflerine ve Android ve iOS’ta gizlilik odaklı en iyi tarayıcılara göz atın ve oturumunu kapatın.

Daha fazla oku: Apple Mail ile Gmail Hesabı Oluşturun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.