TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Online bir WordPress formu oluşturmak için Gravity Forms’a en iyi alternatif

0

pubg mobil uc kodu

Bu günlerde WordPress, çeşitli siteler oluşturmak için en güçlü ve popüler araçlardan biri haline geldi. Sizce bu popülerliğin ve gücün sebebi nedir? Doğru, WordPress eklentileri eksiksiz bir web siteye sahip olmanıza yardımcı olur. Örneğin, bir WordPress siteniz varsa ve anket formları veya müşteri memnuniyeti oluşturmak için sitenizde değişiklikler yapmak istiyorsanız GravityForm gibi eklentiler size yardımcı olacaktır.

Ancak soru şu ki, bu araç ne kadar etkili? WordPress sitelerindeki tüm online form ihtiyaçlarımızı karşılıyor mu? Bu makalede, Gravity Forms’un tüm artılarını ve eksilerini inceleyip ve sonunda sizi online bir WordPress formu oluşturmak için ideal bir alternatifle tanıştıracağım, böylece Gravity Forms’un dezavantajları sizin kırmızı çizginiz ise, başka bir araç olmadığından onu kullanmaya mecbur kalmayacaksınız.

Bu eklentinin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını görelim, ardından avantajlarını ve dezavantajlarını ve gerekirse en iyi rakiplerinden hangisini kullanmamız gerektiğini inceleyip karar verelim.

Gravity forms, form oluşturma eklentisi nedir?

Gravity Forms güçlü bir WordPress form oluşturma eklentisi dir; çünkü rakiplerinden bir adım önde olmayı başardı. Bu, mevcut WordPress sitelerinde çok sayıda yüklemenin oldukça normal olduğu anlamına gelir.

Aslında, sitenizde çevrimiçi bir form oluşturmanız gerekiyorsa, kesinlikle bir form oluşturucu eklentisine ihtiyacınız var, ki WordPress kodunda değişiklik yaparak kendi formunuzu da oluşturabilseniz. Ancak WordPress’in farklı siteler oluşturmasının tüm amacı, kodlamadaki değişiklikleri en aza indirmektir.

Çeşitli formlar hazırlaması gereken bir WordPress site sahibiyseniz,örneğin işe alım formu hazırlamak istiyorsanız veya müşteri deneyimi, memnuniyeti vb. konularda çeşitli kampanyalar başlatmak için çevrimiçi anket formlarına ihtiyaç duyan bir dijital pazarlamacıysanız, Gravity Forms  bugünlerde pek çok hayranı olan ve size yardımcı olabilecek ücretli bir WordPress eklentisidir.

Gravity foms, form oluşturucunun eksileri ve artıları

Bir araç seçerken, sizin için doğru olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu artılarına ve eksilerine bakmaktır. O araçla ilgili mevcut derecelendirmeleri inceleyerek de iyi bilgiler edineceksiniz. Gravity Forms WordPress form oluşturucu eklentisinin çok sayıda yüklemeye sahip olduğu doğrudur, ancak çok sayıda yükleme her zaman en iyi eklenti olduğunu göstermez.

Gravity forms eklentisinin artıları 

Gravity Forms WordPress Form oluşturucu eklentisini kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki tüm özelliklerin sizin için sağlandığını bilmelisiniz:

Mantık içeren formlar hazırlama imkanı 

Kullanıcıların belirli aşamaların ötesine geçmemesini istediğinizde mantık içeren formlar sağlamak çok önemlidir. Örneğin, çevrimiçi bir istihdam formunuz varsa ve alınan formların sayısının kontrol edilmesi için kullanıcılar okuyorsa formun belirli bir yerde durmasını istiyorsanız, Gravity Forms bunu yapmanıza izin verir.

Özelleştirilmiş formlar oluşturma imkanı 

Elbette sitenize koymak istediğiniz formun sitenin genel formatı ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu uyumluluk, Gravity Forms’un size sağladığı şablonlar, temalar vb. özelleştirme olasılıkları ile sağlanır.

Ödeme ağ geçidini destekleme imkanı 

Birçoğumuz ticari ve online mağaza sitelerimizi WordPress ile uyguluyoruz. Siz de bu şekilde bir ürün satmayı düşünüyorsanız, satın alma işlemini tamamlamadan önce müşteri bilgilerini almak gibi formları doğru bir şekilde oluşturmalısınız, böylece satın alma işlemini onaylama ve teslim etme konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Gravity Forms bunu ödeme ağ geçidi destekleyerek yapıyor.

Türkiye bankalarının ödeme ağ geçitleri desteği, kripto para ödemeleri için destek ve ayrıca PayPal ödeme ağ geçidi desteği bu form oluşturucunun olanakları arasında yer alıyor. Bu, uluslararası bir müşteriniz varsa veya yalnızca müşterileriniz Türk ise Gravity Forms’un sizi desteklemeye devam edeceği anlamına gelir.

Diğer eklentilerle bağlanma ve uyum sağlama imkanı 

Bazen bir eklenti yükleyerek ve sitede aktif olan diğer eklentilerle uyumsuzluğunu görerek, onunla çalışmayı tamamen bırakıyoruz. Neyse ki GravityForms, WooCommerce gibi önemli WordPress site eklentileriyle uyumludur ve bunlara bağlanabilir.

Çok adımlı formlar oluşturma imkanı 

Uzun formlar oluşturmak istiyorsanız, en iyi yol onu çok adımlı bir form haline getirmek. Gravity Forms, çok adımlı online formları kolayca oluşturmanıza yardımcı olur.

Duyarlı formların hazırlama imkanı 

Tabiki bir WordPress sitesinin tüm kullanıcıları tarayıcılarına masaüstü sürümünden bağlanmayacaktır. Sitenizin tamamı tasarlanıp uyumlu hale getirildikten sonra, oluşturulan formlar onu desteklemelidir. Aksi takdirde, formun bazı bölümleri kullanıcılara doğru görüntülenmeyebilir. Gravity Forms WordPress Form oluşturucu eklentisi bu temayı destekler.

Sürükle ve Bırak kullanıcı arayüzü imkanı 

WordPress siteleriyle çalışan birçok kişi, basit ve anlaşılır kullanıcı arayüzü nedeniyle WordPress’i seçmiştir. Şimdi, eklentilerin iyi bir kullanıcı arayüzüne sahip olmadığını hayal edin, onunla çalışmak kolay olacak mı? Tabi ki değil! Bu nedenle Gravity Forms, Sürükle ve Bırak arayüzüyle kullanıcılar arasında çok popüler.

Captcha ekleme imkanı 

WordPress sitelerinin güvenliği ciddi ve önemli bir konudur. Sitenizden doğru ve güvenli istatistikler almak için sitenizin formlarının gerçek kullanıcılar tarafından doldurulduğundan emin olmak istiyorsanız, formlarınızın altına bir Google captcha eklemek bu çevrimiçi form oluşturucu üzerinde iyi bir etkiye sahip olabilir.

Çeşitli formalar oluşturma imkanı 

İşe alım formu, müşteri memnuniyet anketi, haber bülteni formu veya online ödeme formu aradığınız fark etmez, tüm bu formlar Gravity Forms’dan temin edilebilir.

Sponsor

Kısıtlamasız form oluşturma imkanı 

Gravity Forms’un orijinal halini satın alarak istediğiniz form sayısı ve çeşidini hazırlama konusunda herhangi bir kısıtlama yaşamazsınız.

Güvenli ve istikrarlı olma imkanı 

Bu online form oluşturucu, bulut barındırma ile uyumuyla, güvenli ve son derece istikrarlıdır; bu, formlarınız hakkındaki bilgileri kolayca kaybetmemenize ve önceden oluşturduğunuz formları yeniden kullanmanıza yardımcı olur.

Kullanılır ve düzenli güncelleme imkanı 

Neyse ki, bu WordPress form oluşturucu, daha iyi ve daha fazla şablonla kendi formlarınızı oluşturmanıza yardımcı olmak için düzenli olarak güncellemeler yayınlar.

Formda dosya yükleme imkanı  

Site kullanıcılarınızın dosyalarını formun parçası olarak yüklemelerini istiyorsanız,örneğin istihdam formlarındaki bir özgeçmiş dosyası gibi, Gravity Forms bu özelliği sağlar.

Gravity forms eklentisinin eksileri 

Yukarıda bahsedilen tüm avantajlara rağmen, bazı kullanıcıların WordPress formlarını oluştururken GravityForms’tan memnun olmayan iki önemli dezavantajı vardır:

Karmaşık ayarlar 

Gravity Form kullanıcıları tarafından gönderilen raporlar, Gravity Forms’un genel yapılandırmasının karmaşık olduğunu ve WordPress kullanıcılarının kullanmasının, WordPress ile çalışma konusunda özellikle iyi olmayan web yöneticilerine göre genellikle daha kolay olduğunu göstermektedir. Bu nedenle çevrenizde bir WordPress sunucunuz yoksa büyük ihtimalle bu eklentinin ayarları ile ilgili problemler yaşayacaksınız.

Ücretsiz sürümünün olmaması 

Şuan bu eklentinin sadece Premium sürümü kullanılmaktadır ve ücretsiz bir versiyonu yoktur.

Bu eklentinin daha sınırlı özelliklere sahip ücretsiz bir sürümü mevcut olsaydı, bu eklentinin alabileceğiniz en mükemmel WordPress form oluşturucu sürümü olduğunu söyleyebilirdim, ancak ne yazık ki değil. Ayrıca, bu form oluşturucunun ilk ayarları biraz daha basit olsaydı, belki de bu form oluşturucu eklentisinin ana rakipleri ortadan kalkacaktı.

Gravity Forms’un ana rakipleri 

Porsline ve gravity formsun fakları

Gravity forms yerine başka bir WordPress form oluşturucu eklenti kullanmak isterseniz, popülerliğe bağlı olarak, aşağıdaki üç araçtan bahsedilebilir:

 1. Porsline form oluşturma eklentisi
 2. Ninja forms eklentisi

Ancak sitenizde aynı işleve sahip iki eklentiyi aynı anda etkinleştirmemeye dikkat edin;Çünkü bu eklentiler birbiriyle çakışabilir veya yanlışlıkla formunuzun bir bölümünü bir eklentiyle ve başka bölümünü ayri eklentiyle oluşturduğunuzda, sonuç hiç de iyi bir şey değil. Gravity Forms eklentisini yüklediyseniz ve şimdi Porsline eklenti ile değiştirmek istiyorsanız, yeni eklentiyi yüklemeden önce öncekini kaldırın.

Gravity forms’un en iyi alternatifi nedir? 

Bahsedilen iki dezavantaj sizin için çok büyük ise, bu eklentiyi hiçbir koşulda kullanamazsınız, aynı güce sahip ancak bu dezavantajları olmayan bir başka eklentiyi kullanmak daha iyidir. Muhtemelen Porsline, ücretsiz ve ücretli form oluşturma sitesini tanıyorsunuz.

İyi haber şu ki, tüm WordPress tabanlı siteler için WordPress formları oluşturma yeteneğine sahip Porsline online eklentisi yakın zamanda piyasaya sürüldü. Türkçe dili ve daha basit ayarları tam olarak bu eklenti, Gravity Forms’a iyi bir alternatiftir. Porsline eklentisi, paylaşılan sürümün yanı sıra ücretsiz form oluşturucu eklentisi ile sitelerinde sınırlı formlar oluşturması gerekenlerin ücretsiz olarak kullanmasına olanak tanır.

Porsline ile nasıl bir form oluşturulur? 

Çok sayıda kullanışlı özelliğin yanı sıra basit ve anlaşılır bir kullanıcı arayüzüne sahip olmak, Porsline’ı Gravity Forms gibi güçlü bir araç haline getirdi. Ek olarak, Porsline WordPress eklentisi ile birlikte, doğrudan bu aracın sitesi üzerinden çalışmak için eksiksiz kılavuzu görebilir ve eklentiyi yüklemeye gerek kalmadan formlarınızı hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz.

Bu, bir WordPress siteniz olmasa ve çevrimiçi bir form oluşturmak isteseniz bile, Porsline ihtiyaçlarınızı karşılamaya hazır olduğu anlamına gelir.

Form oluşturma eklentilerin farkları

Porsline form oluşturma eklentisinin ücretsiz özellikleri arasında şunlar sayılabilir:

 • Birkaç basit sürükle ve bırak yöntemiyle her türlü formu oluşturun.
 • Çeşitli hazır formlar kullanın ve formu birkaç saniye içinde sitenize koyun.
 • Dilediğiniz tasarımı formunuza uygulayın ve markanızın rengine ve yapısına göre formu yapın.
 • Her formda sınırsız sayıda soru ekleyin.
 • Sınırsız sayıda form oluşturun.
 • Formunuza bağlı olarak çeşitli standart sorular kullanın. (Çoktan seçmeli sorular, değerlendirme, metinsel, derecelendirme, açılır liste, soru grubu ve önceliklendirme)
 • Bir sonraki soruya önceki soruların cevaplarını ekleyin ve kişiselleştirilmiş formlar oluşturun.
 • Formunuzu pop-up veya sitenize gömülü olarak görüntüleyin.
 • Formun boyutunu profesyonelce ayarlayın.
 • Cevaplardan Excel veya CSV çıktısı alın.
 • Formlarınızın sonuçlarını analiz etmek için grafik istatistikleri, çizelgeleri ve tabloları kullanın.
 • Formlarınızın ve anketlerinizin çok dilli olanaklarını kullanın ve birkaç dilde formlar oluşturun.
 • Soruları rastgele gösterin ve daha gelişmiş testler yapın.
 • Her form veya sınav için yanıt süresini belirtin ve yanıtın otomatik olarak tamamlanmasını bekleyin.
 • Bilgilerinizi diğer yazılımlara iletmek için Porsline API’sini kullanın.
 • Tüm sorularınızı Porsline’in güçlü destek ekibinden sorun, göz açıp kapayıncaya kadar sorunlarınızı çözün.
 • Daha gelişmiş formlar oluşturmak için destek videolarını izleyin.

Özet ve sonuç 

Hiç şüphe yok ki Gravity Forms, WordPress formları oluşturmak için güçlü ve popüler bir eklentidir. Ancak bazen bu eklentinin dezavantajları bazıları tarafından kabul edilemez. Örneğin, web sitelerinde haber bülteni formundan başka bir formu olmayan WordPress site sahipleri, bu form için ödeme yapmak akıllıca bir seçim değildir.

Veya kendi işini kuracak sıradan bir insan, internette verilen eğitimler dışında bu alanda uzmanlığı olmayan bir WordPress sitesi oluşturmak istiyor. Başlangıç ​​ayarları biraz yüksek olan bir eklenti kullanması kesinlikle ona uygun olmayacaktır.

Yukarıdaki koşullara sahipseniz veya yabancı bir eklenti yerine kaliteli Türk sürümlerini satın almayı tercih ediyorsanız Porsline WordPress Form Oluşturucu iyi bir seçim olacaktır. Nihayetinde, ihtiyaçlarınız ve tercihleriniz için doğru eklentilere ve araçlara karar vermek size kalmış. Umarım bu makaleyi okumak, aralarından seçim yapabileceğiniz bir işaret olmuştur.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.