TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Oyunlarda Neden Hile Kullanılır

1

Merhabalar Herkese! Oyunlarda neden hile kullanılır? Biz oyuncular olarak en nefret ettiğimiz şey rakibimizin hile kullanmasıdır değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. Hatta aranızda evet diye bağıranlar var.  İsterseniz gelin hileler ve hile kullananlar üzerine biraz konuşalım.

Hile tam anlamıyla büyük bir emek hırsızlığıdır. Hem kullanan için, hem de maruz kalan için oyunun tüm zevkini yok eder. Etik değerlerden yoksun kişiler hilesiz oyun oynayamazlar. Hile diğer oyunculara fark ettirmeden oyun kurallarını ihlal etmektir. Hile yapanlar aslında kendilerini kandırdıklarının farkında değillerdir. Hile yapan aslında en büyük hileyi kendine yapıyor. Yeteneksiz oyuncu grubu hile kullanarak kendini tatmin etmekten öte geçemez. Hile kullanan tipler hayatın hiçbir alanında başarısı bulunmayan pasif kişiliklerdir. Eğer aynı oyunu oynayan bir arkadaş grubu varsa onlara caka satmak için bu yola başvururlar. Sahte mutluluk ve sahte itibarın ötesine gidemeyeceklerine de asla inanmak istemezler. Peki bu hileler ne zaman son bulacak?

Hilenin bitmesi durumu mümkün ve aynı zamanda mümkün değildir.  Hilenin önüne neden geçilemiyor? Cevap inanılmak istenmeyecek tipten ancak basit bir cevap. Hile üretenler ve oyun üretenler birbirine muhtaçtır. Yani ne kadar çok hileden ban atılırsa oyun satışları aynı oranda artar. Bir ihtimal daha var; Oyuncunun o oyundan soğuyup başka arayışlara girmesi. Oyunun daha fazla satması fikri bunun önüne geçiyor sanırım. Benim düşüncem oyunda yapılan hilenin suç sayılması ile hilenin önüne geçilebilir. Aslında hileyi azaltmak veya yok etmek için yöntem çok fazladır. Size kötü bir haberim var. Ne yazık ki hile asla tam manada yasaklanmayacaktır.

Hile yapanlara da birkaç şey söylemek istiyorum. Hile her zaman kötüdür, yapılması için hiçbir zaman haklı sebep yoktur. Hile kullanarak fazla adam vurmanız, derece yükselmeniz sizi iyi bir oyuncu yapmayacaktır. Yeteneğiniz yoksa oyunu oynamamayı tercih edin ya da oyundan zevk almaya bakın. Yazımı çok beğendiğim alıntı bir sözle bitirmek istiyorum. ‘’Çareyi hilede görenlerin işi, önüne geçemedikleri fenalığın meydana çıkma zamanını uzaklaştırmaya çalışmaktır.’’

Herkese hilesiz ve gerçekten rekabetçi oyunlar dilerim! teknohocam

1 yorum
  1. Enes diyor

    Kardeşim bu yazı okullara dağıtılıp ders diye okutulmalı..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.