TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Windows 10 Oyun Performansını ve FPS Değerlerini Arttırma Yöntemleri

0

pubg mobil uc kodu

Windows 10 Oyun performansını ve FPS değerlerini arttırma yöntemleri nelerdir? Windows 10 işletim sisteminin RAM ve işlemci tüketimi eski sürüm işletim sistemlerine göre (Windows 8.1 ve Windows 7 gibi) fazladır. Bu tüketime ek olarak bilgisayarda oyun oynanması durumunda işlemci ve RAM tüketimleri maksimum seviyeye çıkmaktadır. Windows 10 kullanıcılarının birçoğu bu durumdan şikayetçi olduğu için bu yazımızda Windows 10 işletim sistemini hızlandırma, performansını ve oyun FPS değerlerini arttırmanın yöntemlerini anlatacağız.

Driver – Sürücülerin Güncellenmesi

Donanımlar (ekran kartı ve anakart gibi) daha verimli çalışabilmek ve işlem yapabilmek için driver yani sürücülere ihtiyaç duymaktadır. Yapılan araştırmalara göre, özellikle ekran kartlarının güncel sürücülerinin yüklenmesi bilgisayarın işlem ve oyun performansını doğrudan arttırmaktadır.

Driver Booster ve DriverPack Solution gibi yazılımlar sayesinde donanımların ihtiyaç duyduğu en güncel sürücüleri yükleyebilirsiniz. Bilgisayarım-Özellikler-Aygıt Yöneticisi-Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesinden ekran kartınızın modelini öğrendikten sonra bu modeli arama motorunda aratarak ilgili programı yükleyerek (Radeon Adrenalin 2020 gibi) daha profesyonel kullanıcılara yönelik ayarlar yapabilirsiniz.

Donanımların Isı Değerlerini Ölçme

Bilgisayarlarda bulunan fanların sahip olduğu hava akışından dolayı bilgisayarlar zamanla tozlanmaktadır. Bu tozlanma donanımların daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasına sebep olur ve yüksek sıcaklık bilgisayarın oyun performansını olumsuz etkiler.

Tozlanma sorununa ek olarak, işlemci ve ekran kartlarının ısıyı iletmeleri için termal macunlara ihtiyacı vardır. Termal macun işleminin 3-6 ayda bir yapılması gerekmektedir. Çeşitli programlarla (SpeedFan gibi) donanımlarınızın ısı değerlerini ölçebilirsiniz. Boşta yani işlem yapılmıyorken bile donanımların ısı değerleri yüksekse bilgisayarınızı temizlemeli ve macunlarını yenilemelisiniz.

Arka Plan Uygulamaları

CTRL+ALT+DELETE tuş kombinasyonuyla Görev Yöneticisini başlatın. Bellek kısmına tıkladığınızda RAM tüketimini en fazla yapan uygulamalar listelenmektedir. Oyuna girmeden önce bu uygulamaların hepsini sonlandırın.

Advanced System Care ve CCleaner gibi yazılımları yükleyerek de bilgisayarınızda temizlik yapabilir ve uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu yazılımlar sadece gereksiz dosyaları silmekle kalmaz, kayıt defterindeki hataları da düzeltebilirsiniz.

Sponsor

Denetim Masası ve Windows Ayarları

Denetim Masasına girdikten sonra yapacağınız birkaç ayarla da bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz. Denetim Masasında yer alan Sistem ve Güvenlik sekmesine tıkladıktan sonra Güç Seçeneklerine tıklayın. Yüksek Performans kutusunu işaretledikten sonra işlemi onaylayın.

Bilgisayarım-İlgili Ayarlar-Gelişmiş sistem ayarları-Performans-Ayarlar sekmesinden sonra “En İyi Performans İçin Ayarla” butonuna tıklayıp ayarları kaydettiğinizde de bilgisayarınızın performansı artacaktır.

Başlat-Çalıştır-msconfig-Ön yükleme-Gelişmiş seçenekler-İşlemci sayısı kutucuğuna tıkladıktan sonra kaç çekirdek işlemciye sahipseniz onu seçin ve ayarları uygulayın. Yapılan bu ayarda işlemcinizin ön yükleme hızınızı arttıracaktır.

Performans

Asus model yeni anakartların Bios kısmına girdiğinizde yukarıdaki görseldeki gibi bir alanla karşılaşırsınız. En sağda yer alan Yüksek Performans seçeneğini seçerek de bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz. Benzer ayarlar Gigabyte ve diğer marka yeni nesil anakartların bios kısmında da bulunmaktadır.

Yine Bios Update yani Bios sürücülerinin güncel olması da size performans anlamında avantaj sağlayacaktır.

Meltdown & Spectre Yamalarını Kapatma

Windows 10 Inspectre

Windows 10 ile birlikte gelen bu yamalar bilgisayarınızı yavaşlatmaktadır. Inspectre yazılımını bilgisayarınıza indirdikten sonra yönetici olarak çalıştırın, program ekrana geldikten sonra “Disable Meltdown Protection” ve ”Disable Spectre protection” butonlarına basınız. Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda bu yamalar kapanacak ve bilgisayarınızın performansı artacaktır.

Oyun İçi FPS ve Grafik Ayarları

Donanımsal ve yazılımsal ayarlarla nasıl performansınızı arttırabileceğinizi anlattık. Oyunların içerisinde yer alan ayarlarla da performansınızı arttırabilirsiniz. Örneğin, çok popüler bir oyun olan Pubg Lite’da aşağıdaki ayarları yaparak FPS değerlerinizi arttırabilirsiniz.

 • Ekran Ölçeği: 100-103
 • Kenar Yumuşatma: Yüksek
 • İşleme Sonrası: Çok Düşük
 • Gölgeler: Çok Düşük
 • Dokular: Yüksek
 • Efektler: Çok Düşük
 • Yeşillik: Çok Düşük
 • Görüş Mesafesi: Çok Düşük
 • V-Sync: Kapalı
 • Hareket Bulanıklığı: Kapalı
 • Lightining: Kapalı

Yukarıdaki ayarlar görüntü olarak performansınızı azaltsa da performans ve FPS olarak daha rahat bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır. Doku, Efekt, V-Sync ve Kenar Yumuşatma gibi ayarlar birçok oyunda yer alan ortak ayarlardır. Pubg Lite dışında bir oyun oynuyorsanız da bu ayarların benzerlerini uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.