TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Podcast Nasıl Yapılır?

0

pubg mobil uc kodu

Podcast nasıl yapılır sorusu son dönemlerde oldukça popüler hale geldi. Belirli konularda insanların düşüncelerini kaydederek paylaşması ilgi görüyor. Bu durumun da yaygınlaşması podcast yapmak isteyenlerin sayısını artıyor.

Podcast Nedir?

Podcast tanımı itibariyle sesli olarak içerik sunumudur. Yazılı içerikler günümüzde yaygın olsa da daha kolay şekilde insanlara düşünceleri aktarmak için sesli içerikler yani podcastler de yayılmaya başladı. Podcast herhangi bir konuda kişilerin sesli olarak içerik üretmeleridir. Neredeyse her konuda yapılabilir ve geniş kesimlere ulaşmak mümkündür.

Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast yapmak günümüzde oldukça kolaydır. Öncelikle üretilecek içerik hakkında karar vermeniz gerekiyor. Komedi, siyasi, edebi, kültürel, otomotiv gibi pek çok konuda yayıncılık yapabilirsiniz. Bu konu sonrasında ise en önemli nokta ses kalitesinin iyi olmasını sağlayacak olan donanım kısmına karar verebilmek.

Donanım kısmında öncelikle kullanılacak olan mikrofona karar verilmelidir. Ses kaydının bulunduğu işlemde mikrofon çok önemlidir. Bu yüzden sesinizin net ve kaliteli çıkması için doğru mikrofon tercihinde bulunmalısınız.

Sponsor

Seçilecek olan mikrofonun net ses alması ve gürültüyü de engelleyici özellikleri olmalıdır. Aksi halde podcast maceranız başlamadan bitebilir. Podcast için mikrofon seçiminde önemli nokta sesin berrak şekilde kaydedilmesidir.

Bundan sonra sesinizi kaydetmek için işlevsel programlar kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bilgisayarlar için geliştirilen ses kayıt programları podcast yayınları için ideal olacaktır. Bu yazılımlar sesi kaydettiği gibi aynı zamanda sonrasında düzenleme yapmaya da olanak verir. Böylece pürüzlü çıkan kısımları değiştirebilir veya istemediğiniz yerleri kesebilirsiniz. Bazı programlar sesin daha kaliteli hale gelmesini de sağlayacak özellikler taşır.

Kayıt yaparken stüdyoda bulunmanıza da gerek yoktur. Ancak odanızda kayıt yapıyorsanız dışarıdan gelebilecek seslerin mikrofon tarafından algılanmamasına çok dikkat etmelisiniz. Aksi halde kaydınızın kalitesini düşürecek sesleri de kayıt altına alabilirsiniz. Bunu sağlamak için Audacity gibi programlarda bulunan gürültü engelleyici özelliğini de aktif hale getirebilirsiniz.

Tüm bunlar ile birlikte içeriğinizi oluşturduktan sonra başta Spotify gibi platformlarda içeriğinizi yayınlayabilirsiniz. Youtube’a da yine içeriklerinizi koymak geniş kesimlere ulaşmanızı sağlamak adına yararlı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.