TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Powerbank Nedir? Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Teknolojinin her gün kendini yenilemesiyle gündemi ve günceli takip etmek zorlaşıyor. Bundan 15-20 sene öncesini düşündüğümüzde şu an hayal ve ötesi gibi gözükmekteydi. Eskiden hayal olan şeylerin çok daha ötesinde bir yaşantı yaşıyoruz. Bu kadar önemli ilerlemelere rağmen teknolojinin halen çok fazla çözüm üretemediği alanlar da mevcut. Bunlardan biri de batarya teknolojisi.

Batarya teknolojisinde süregelmeyen hızlı ilerleme yüzünden dışarıda powerbank kullanımına alışık hale gelmemiz çok doğal. Mobil cihazlarımızı bu yoğunlukta kullanmaya devam ettiğimiz sürece elbette ki powerbanklere olan ihtiyaç da artacaktır. Artması da çok doğaldır.

Powerbank nedir öncelikle bunu açıklayalım; Powerbank özellikle akıllı cep telefonları ve tabletler öncelikli olmak üzere mp3 player ,fotoğraf makinası gibi birçok şarj edilebilme özelliği olan cihazı şarj etmenize yardımcı olan küçük boyutlardaki şarj cihazıdır. Powerbank ile tablet veya cep telefonunuzun bataryası arasında pek bi fark yoktur. Aynı görevi ifa eden elektronik parçalardır.

Powerbank satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Bu çok dikkat edilmesi gereken ve önceliklerinize göre belirlemeniz gereken ve de teknik yönlere hakim olmanız gereken bir soru, ve cevabı önemlidir.

Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

mAh değeri

Powerbank pil ömrü mAh ile ifade edilir. Bu birim bir powerbankin saatte depoladığı veya ilettiği miliamper değerini gösterdiğini bilmemiz lazım. Alacağınız powerbankin mAh değeri şarj edeceğiniz cep telefonunuzun veya tabletinizin yani hangi cihazınız olursa olsun o cihazın mAh değerinin en az 2 veya 3 katı olması lazımdır. Örneğin 2000 mAh değerine sahip bir cep telefonunuz var. Bu telefonunuz içinse 5000 mAh değerinde bir powerbankiniz var. Bu durumda 2.5 kez şarj edeceğiniz umduğunuzu biliyoruz fakat bu böyle olmamakta. Bazı unsurlar nedeniyle; kablo direnci, sıcaklığın etkisi gibi nedenlerden dolayı enerji kaybı oluşuyor ve daha az seferlerde şarj eder hale geliyorlar. Dolayısıyla mAh değerinin yüksekliği ne kadar büyükse şarj etme sayınız da o kadar artacaktır.

Hızlı şarj desteği

Bir powerbankin giriş akımı da ne kadar yüksek olursa o kadar hızlı enerji depoladığını unutmamamız gerekir. Örnek üzerinden açıklamak gerekirse 1 amperlik bir şarj cihazınız varsa ve 2000 mAh’lik bir cihazınızı 2 saatte şarj edebilirsiniz lakin 2 amperlik bir şarj cihazınız var ise 2000 mAh’lik bir cihazınızı 1 saatte şarj edebilirsiniz. Bu notlardan sonra anlayacağımız nokta şudur: powerbank alırken USB çıkışlarının amper değerlerine bakarak alışverişimizi yapmalıyız.

Powerbank güç çıkış sayısı

Powerbank üzerinde bulunan güç çıkış sayıları bazen cankurtaran gibi olabiliyor. Aynı anda 1‘den fazla cihazınızı şarj etmek zorunda olduğunuz mutlaka olmuştur.

Hem tablet hem de akıllı telefon kullanıyorsanız veya iki akıllı telefon kullanıyorsanız, en az iki çıkışı olan ve her ikisine de 2A güç sağlayabilen harici bir pil (powerbank) seçmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Daha ince şık bir tasarım istiyorsanız ve tek bir cihaz kullanıyorsanız tek güç çıkışı olan düşük mAh’lik bir powerbank da tercih edebilirsiniz.

LED gösterge

Göstergesi olan bir powerbank şarj olduğunu veya şarj ettiğini belirttiği için diğer modellere göre daha avantajlı konumdadır. Seçiminiz LED göstergeli ürünlerden yana olması tavsiye edilir.

Sağlam kasa

Powerbankler pil içerikli ürünler olduğu için patlama riski olan cihazlardır. Yüksek mAh’lı cihazların patlaması durumunda ciddi hasarlar ortaya çıkabilir.Bu yüzden alacağının powerbankin kasası özellikle düşmeye dayanıklı, yanmayan genel çerçevede de sağlam olmalıdır. Maddi imkanlarınızı da düşünerek alabileceğiniz sürece en kaliteli malzemeden yapılmış olan powerbanki seçmelisiniz.

Fiyat

Powerbankler de elektronik cihazlar gibi geniş yelpazeli fiyat aralığı içinde ürünlerdir. Pek çok etkene göre fiyatları değişmektedir. Ama en önemli ölçüt mAh değeri yüksek olan cihazların fiyatları elbette daha yüksektir.

40 TL den başlayıp 500 TL’ye kadar uzanan fiyat yelpazesinde markasına ,mAh değerine, kasasına ve diğer ölçütlerde beğeninize göre bir ürün seçebilirsiniz.

Son Tavsiyeler

  • Powerbanki almadan önce mutlaka forumlarda araştırmanızı yapın mümkünse daha öncesinde kullanmış olan arkadaşlarınız varsa onlara danışın.
  • Kablo kalitesi de önemli bir noktadır. O yüzden seçiminizi yaparken kablo kalitesi yüksek olan ürünü seçmeye gayret edin.
  • Kısa devre ve yüksek akım koruması olan powerbankler her zaman çok daha güvenilirdir. Bu özelliğe sahip olan powerbanke yönelin.
  • Aldığınız ürünleri ısı ve ışığa karşı güvende tutun.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.