TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Secure Boot Nedir? Secure Boot Çalıştırma Yöntemi

0

Yeni içeriğimizde secure boot teriminin ne anlama geldiği hususuna değiniyor, bunun yanı sıra secure boot çalıştırma yöntemine dair bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. İşte konuyla ilgili olarak tüm detaylar…

Günümüzde bir bilgisayarı formatlamak istediğiniz zaman Secure Boot terimi oldukça önem arz eden bir husus olarak öne çıkmaktadır. Microsoft tarafından sunulan önemli bir fonksiyon olan Secure Boot bir özelliktir ve Windows işletim sistemlerinin kötü amaçlı olan yazılımlardan korunabilmesi amacıyla öne çıkmaktadır. Secure Boot fonksiyonunun Türkçe karşılığı Güvenli Önyükleme olup, UEFI 2.3.1 ile bilgisayar dünyasına dahil olan bir güvenlik desteği olarak öne çıkar.

Bir bilgisayar başlatıldığında yalnızca üreticinin güvenilen yazılımlarının çalışmasını sağlamakta olan bir fonksiyon olup, böylece işletim sistemiyle BIOS’un arasında yeni bir arabirim oluşturup, etkin hale getirildiğinde de bilgisayar için kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşın güvelik duvarı görevini üstlenir.

Secure Boot Çalıştırma Yöntemi

İlk olarak Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarınızda arama bölümüne gelerek Sistem Bilgisi yazın. Ardından açılmakta olan menü içerisinden BIOS Modu ve Güvenlik Önyükleme Durumu bölümünün kontrolünü yapınız. Eğer “Güvenlik Önyükleme Durumu” kapalı vaziyetteyse Windows ayarlarına girmeniz gerekmektedir.

Windows Ayarlarına girdikten sonra Güncelleştirme ve Güvenlik seçeneğine gidiniz. Sonrasında sol kısımda yer alan Kurtarma bölümüne, oradan da Gelişmiş Başlangıç bölümüne geçiniz. Bir mavi ekran gelecektir.

Çıkan mavi ekran içerisinde Sorun Giderme bölümünü seçin. Ardından Gelişmiş Seçenekler’e, sonrasında da UEFI Donanım Yazılım Ayarı yoluna tıklayın. Sonrasında UEFI donanım Yazılım Ayarı’nı sıfırlayarak devam ediniz.

Bilgisayarınızı tekrar açarken BIOS ekranını çalıştırınız ve Security menüsüne geçiniz. Alt kısımda bulunan Security Boot özelliğinin yanında bulunan Disable’yi Enabled olarak değiştirerek aktif hale getirin. Ardından klavyenizden F10 tuşuna basın yaptığınız hamleyi kaydedip çıkınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.