TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Siber Saldırılara Karşı Nasıl Koruma Sağlanır?

0

pubg mobil uc kodu

Sosyal medya hesaplarımız ya da banka hesaplarımız bazen siber saldırılara maruz kalabiliyor. Bu siber saldırılarda bilgilerimize erişilebiliyor veya banka hesaplarımıza erişilip para çekilebiliyor. Fakat siber saldırılardan korunma yöntemleri hesaplarınızı daha güvence altına almaya yardımcı oluyor.

Siber Saldırılardan Nasıl Korunuruz?

Siber saldırıya karşı koruma günümüzde oldukça zorunlu bir işlem. Siber saldırı koruma için belli adımları takip etmemiz gerekiyor. Öncelikle hesaplarınızda alışılageldik olmayan hareketleri düzenli bir şekilde takip etmelisiniz. Alışılageldik olmayan hareketler siber saldırı tehdidi altında olduğunuzu gösterir. Eğer böyle bir hareket tespit ettiyseniz hesabınızın bağlı olduğu şirket ile iletişime geçmelisiniz. Hesabınıza hâlâ giriş yapabiliyorsanız şirket sizden nasıl ele geçirildiği ile ilgili bilgiler isteyecektir. Hesaba erişim sağlayamıyorsanız daha detaylı bilgiler istenir.

Siber saldırıyı gerçekleştiren kişi size bir mesaj veya mail gönderdiyse gönderdiği linklere kesinlikle tıklamamalısınız. Siber saldırı tehdidine karşı korunmanın en güzel yolu güçlü şifreler oluşturmaktır. Eğer bir hesabınız siber saldırıya maruz kaldıysa diğer tüm hesaplarınızın şifresini değiştirmelisiniz. Hatta şifre haricinde iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanarak hesaplarınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

Sponsor

Siber saldırılar için aynı zamanda bilinçli internet kullanımına da çok dikkat etmelisiniz. Güvenli olmayan sitelere girmek, aynı şekilde bu türden programları kullanmak bilgisayarınız veya telefonunuz için güvenlik riski oluşturacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.