TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Sosyal CRM’i, Sosyal Medya Yönetiminden Ayıran Avantajlar

0

Sosyal CRM Yazılımı ve araçları, müşteri ilişkilerinin pek çok kanaldan beslenmesini, memnun kalmalarını, ihtiyaçlarının karşılanmasını ve sonucunda da satış yapılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Dünyada sosyal medya platformlarının artış göstermesi ile satış rekabetinin artması, işletmelerin tüm satış-pazarlama süreçlerinde müşterilerini çok daha iyi takip etmesi gereğini doğurmuştur. Bu noktada da Sosyal CRM yazılımı devreye girmektedir.

Sosyal medya yönetiminde yönetim sistemlerine erişim sağlaması açısından sosyal CRM araçları birçok avantaj sağlamaktadır.

Sosyal CRM’nin Avantajları

Sosyal medya uzmanı perspektifinden bakıldığında, sosyal medya müşteri hizmetleri üzerinden elde edilen her veri kurumun geleceğine ışık tutan bir anlam içermektedir. Öyle ki Sosyal CRM, müşteri ilişkileri gibi algılansa da satış ve pazarlama alanında fazlasıyla fayda sunmaktadır. Bu avantajlara kısaca değinecek olursak:

  • Etkili tüketici profilleri
  • Hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenebilmesi
  • Direkt iletişim ile hizmet ve destek verilmesi
  • Trendlerin yakalanması sağlanarak elinde bulundurduğu veriler ile pazar satış hedeflerinin gerçekleştirilmesi
  • Anlık geribildirim alınabilmesi
  • Beklentiler ve taleplerin raporlanması ile doğru kampanya, reklam çalışmalarının yapılması
  • Marka sadakati, müşteri memnuniyeti için tüketicilere hızlı dönüş sağlanması ve çözüm sunularak sonuçlandırılması şeklinde sıralanabilmektedir.

Sosyal medya yönetimlerinin günümüz koşullarında doğru bir şekilde sürdürülebilmesi için müşterilere çevrimiçi anlık destekler sunmak birçok markanın önem verdiği bir konu haline geldi. Bu nedenle Sosyal CRM, hızlı hizmet, iletişim ve etkileşimin artması ve müşteri memnuniyeti açısından yardımcı olmaktadır.

Sosyal CRM: Büyük Data Kaynağı

Sosyal CRM yazılımı ve araçları, sosyal medya kullanıcılarının beğeni, yorum, takip ya da paylaşım verilerinin oluşturdukları büyük datanın yönetimini sağlamaktadır. Birçok firma da bu veri yönetimini sağlayan CRM yazılım platformları ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bu yazılımlar Sosyal CRM Uzmanı için de performans katkısı sağlamaktadır.

Büyük datanın doğru bir şekilde yönetilmesi ile bir sonraki müşteri hamlesinin ne olacağı yönünde çıkarımlar yapılması sağlanır. İşletmeler, bu yönde kişiselleştirilebilen, en iyi memnuniyet verici müşteri deneyimini sunmayı hedeflemektedirler. Her sosyal medya platformunda aktif olmak, hedef kitleye

ulaşmak iş yükü ve takibi açısından zorlayıcı olacaktır. Bu nedenle tek ekranda tüm platformları yönetebileceğiniz doğru bir CRM yazılımı ile müşterilerinize hızlı çözümler sunabilirsiniz. ConvoPLUS gibi sosyal medya CRM araçları ile başarılı iletişime katkı sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.