TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

0

Sosyal medya uzmanı olmak için herhangi bir sertifikanız, eğitiminiz veya diplomanızın olmasına gerek yok. Kendinizi sosyal medya konusunda geliştirerek, markanızı, şirketinizi veya web sitelerinizi kolayca büyütebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Çalışma Sahaları

Sosyal Medya Uzmanı olarak sadece kendi markanız veya işinizde değil, başka şirketler bünyesinde de iş bulabilirsiniz. Sosyal medya uzmanları tanıtım, reklam, sosyal medya paylaşımları gibi alanlarda faaliyet gösterirler. Burada önemli olan yaptığınız işleri bir plan dahilinde gerçekleştirmeniz ve işletmenizin ihtiyacı dahilinde hedef belirlemeniz ve iş sonunda yaptıklarınızı rapor ederek ne kadar verimli olabildiğinizi analiz etmeniz gerekir.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Kimler Sosyal Medya Uzmanı Olabilir?

Sosyal medya uzmanı olmak için daha önce de bahsettiğimiz gibi eğitim veya diplomanızın olmasına gerek yok. Kendinizi internet üzerinden ve belirli kitaplardan faydalanarak geliştirebilir, bünyesinde hizmet verdiğiniz işletmenin büyümesine katkıda bulunabilirsiniz. Tüm dünya genelinde bakıldığında büyük şirketlerin veya işletmelerin yıllık kazançlarının yüzde 50 oranında reklam harcamalarına gittiği bilinmektedir. Bu analizle reklamın ve tanıtımın şirketler için ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

  • Sosyal medya uzmanları kendi işletmesinde veya çalıştıkları işletmelerin:
    Marka değerini artırmak üzere analizler ve çalışmalar yapar.
  • Rakip şirketlerin izlediği yolları öğrenerek, rakiplerinin önünde olmasını sağlar.
  • Reklam ve tanıtım hizmetlerini yürüterek şirketin daha fazla tanınmasını sağlar.
  • Marka bilinirliğini arttırır.
  • Yaptığı tüm bu işlemlerin ayrıntılı bir raporunu oluşturur ve şirketin değerini ne kadar arttırdığını gözlemler. Eğer şirketin istatistiklerinde iyi bir artış yoksa değerlendirme ve analizlerini tekrardan yaparak başarıya ulaşmasını sağlar.

Teknolojinin gelişmesi ve artık ticaret hayatının da hızlı bir şekilde internet ortamına geçiş yaptığı düşünüldüğünde, işletmelerin ve şirketlerin zaman kaybetmeden bu açığı kapatmaları ve kendilerine iyi bir Sosyal Medya Uzmanı kadrosu açmaları zorunlu hale gelmiştir. Değişime ayak uyduramayan şirketleri ise iyi bir son beklemediğini belirtmemiz gerekir. Örneğin Büyük bir şehirde ana caddede hizmet veren bir şirketin aylık cirosu tabi ki de sokak arasında bulunan işletmeye göre daha fazla olacaktır ancak internet dünyasında bu durum biraz daha farklılaşıyor. Siz kendinizi internet ortamında ne kadar tanıtabilirseniz o kadar büyüksünüz aksi halde konumsal ve fiziksel büyüklüğünüzün internet ortamına hiçbir katkısı yok.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.