TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Sosyal Medyanın Gizlilik Sorununa Neden Olması

0

Günümüzde sosyal medyayı hemen hemen herkes kullanıyor ancak sosyal medyayı yanlış kullanmak bazı gizlilik sorunlarına da yol açabiliyor.

Sosyal medya nedeniyle insanlar artık sosyal aktivitelerini platformlar üzerinden diğer insanlarla paylaşıyor. Böylece nereye gittiklerinden, ne yediklerinden ve neler yaptıklarından diğer insanların da haberi oluyor. Bu yakın akrabalar açısından bir sorun teşkil etmeyecek bir durum gibi olsada aslında sosyal medyanın bazı mahremiyet problemlerine neden olduğu da su götürmez bir gerçek ve bu sorunları giderebilmek açısından dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor.

Sosyal medya gönderileri

Özellikle Twitter gibi metine dayalı olan sosyal medya gönderilerinde farklı güvenlik problemlerinin de ortaya çıktığı biliniyor. Mesela sosyal medya üzerinden siyasilere hakaret edilmesi v.b. ifadeler nedeniyle gözaltına alınmaları olabiliyor. Herhangi bir arkadaşınızla yaptığınız bir şakalaşma kaydedildi ve internette yayınlandı diyelim. Söz konusu video kısa sürede dikkat çekebilir ve sizin haberiniz bile olmadan başkalarınca servis edilerek sosyal medya gündemine girebilir. Bu durumlarda elbette dikkat çekeceksiniz ve bunun sizin açınızdan olumsuz sonuçları olabilir.

Yapılan hemen hemen her işin sosyal medyada paylaşılması veyahut namüsait fotoğraflara yer verilmesi eşlerin arasını da açmakta olup, bu hususta daha önce ülkemizde yapılan araştırmalara göre sosyal medya nedeniyle boşanan çiftlerin sayısında ciddi bir artış mevcut. Bunun temel nedeni ise bir eşin aile arasında kalmasını istediği bir fotoğrafın veya gönderinin diğer eşin sosyal medya hesabında paylaşılması ve ikilinin kavga ederek ayrılık yaşamasıdır. Aynı zamanda eşlerden birinin sosyal medyada çok fazla vakit geçirerek eşine yeterince ilgi göstermemesi de yine günümüzde ayrılık sebeplerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Dolayısıyla sosyal medyanın bu olumsuz yanlarından etkilenmemek amacıyla kullanıcıların bilinçli bir şekilde kullanım sergilemesi ve ilk olarak kendi hayatlarına saygı göstererek her etkinliğini sosyal medya üzerinde paylaşmaması gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.