TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Tam Yükte CPU Kullanımı Probleminin Çözümü

0

Yazımızda CPU’nun tam yükte çalışması probleminin nasıl giderilebileceği konusuna ilişkin olarak bilgilere yer vermekte, tam yükte CPU kullanımı probleminin çözümüne değinmekteyiz.

Bilgisayar işlemcilerinin yoğun kullanımda olması bir problem olarak kabul edilmektedir. Bunun pek çok sebepten kaynaklanabileceğini ise göz önünde buldurmak gerekmektedir. Mesela çalıştırılan programlar, virüsler veya uygulanan bazı yanlış ayarlar işlemcinin adeta işkence çekmesine sebep olabilir.

Kötü amaçlı yazılım sorunu

CPU kullanımının normal kullanım esnasında %100 olması yani tam yükte kullanım sorununun olmasının önemli bir sorun olduğunu belirtmek gerekmektedir. Tam yükte CPU kullanımı probleminin giderilmesi için iyi bir antivirüse programı yüklemek gerekmektedir. Bu bağlamda sistemde büyük çaplı bir virüs taraması yapılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak bunu yaparken mutlaka kaliteli bir antivirüs programını tercih etmeniz gerekmektedir. Bu sayede sisteminizi hem virüslere karşı korumuş olur hem de donanımınızın ömrünü uzatarak daha da iyi bir performans yakalamış olursunuz.

Oyunlarda kullanımı

Yüksek CPU kullanımının en büyük nedeni AAA olarak ifade edilebilecek olan yüksek bütçeli oyunlardır. Bu tarz oyunları çalıştırdığınız zaman işlemciniz tam yükte çalışabilir. Aslında bu bir problem değil olması gereken bir durumdur. Yani çok iyi oyunları oynarken sisteminizin tam yükte çalışması gayet normaldir. Bu tarz oyunlara örnek gösterecek olursak da ; Assassin’s Creed Valhalla, Uncharted 4, Horizon Zero Dawn, Red Dead Redemption 2, GTA V gibi örnekleri verebiliriz.

Arka planın temizlenmesi

Görev yöneticisi ekranını açarak arka planda çalışmakta olan programlardan bazılarını kapatınız. Bu sayede işlemciniz daha az yorulacaktır. Böylece işlemcinizin tam yükte çalışması problemini gidermiş olursunuz.

Bahsettiğimiz adımları uygulayarak sisteminizde ciddi bir performans artışı sağlayabileceğiniz gibi tam yükte kullanım sorunu hala çözülmediği taktirde formattan başka çareniz kalmıyor demektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.