TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Temiz Windows Kurulumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0

İçeriğimizde Windows işletim sisteminin kurulumuna ilişkin olarak bilinmezi gerekenlere yer veriyor, temiz kurulum yapma hususuna değiniyoruz. İşte konuya ilişkin olarak tüm ayrıntılar…

Bilgisayar platformunda en çok kullanılan işletim sistemi olan Windows hususunda temiz kurulum ile ilgili olarak bilinmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Şimdi sizler için bunlara yer vereceğiz.

Windows işletim sisteminin kurulumu için ilk etapta bir adet harici belleğe gereksiniminiz vardır. Aynı zamanda sistemle ilgili güncel dosyalar gerekir. Söz konusu dosyalar ISO dolarak indirilip edinilebilir. Fakat cihazınıza indirmenizi Microsoft’un kendi sitesinden yapmak oldukça önem arz eder. Yani ISO dosyasını indirirken Microsoft’un kendi sayfasını kullanınız.

Temiz kurulum yapmak adına ilk etapta ISO dosyasını, ardından da ISO to USB programını bilgisayarınıza güvenilir kaynakla aracılığıyla indirmelisiniz. Sonrasında Windows ISO dosyasını ISO to USB kullanarak harici bellek içerisinde yazdırmalısınız.

Yazdırma ekranı tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı kapatın ve ardından belleğiniz bilgisayara takılı durumda iken yükleme ekranını açın. Bunun için bilgisayarın açma düğmesine basmanızın ardından üst üste F7 veya F12 tuşlarına basınız. Bazı sistemlerde farklı tuşların da olabileceğini belirtelim mesela bazı bilgisayarlar F6 ile ön yüklemeyi başlatabiliyor. Yükleme ekranına girdikten sonra temiz Windows kurulumu için silme komutunu uygulamanız ve ardından ISO dosyasının çalışmasına izin vermeniz gerekiyor. Bunun için Windows’un hangi diske kurulmasını istediğinizi de seçmelisiniz.

Kurulum esnasında Her Şeyi Sil komutunu verdiğiniz taktirde o halde sistemi en baştan kurmaya karar vermişsiniz demektir. Yalnızca verilerinizin silinmesine rızanızın olduğu durumlarda her şeyi silme komutunu kullanmanızı öneririz. Windows 10 temiz kurulum işlemleri işletim sisteminin yükseltilmesi adımları ile aslında bire bir işlemektedir ancak temel farkın sistemi sıfırlayıp baştan kurulum yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.