TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Tek Ekran Kartıyla Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

0

Sizde tek ekran kartıyla Bitcoin madenciliği nasıl yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Son günlerde Elon Musk Dogecoin hakkında Twit atmıştı ve Dogecoin’in değeri saniyeler içinde çok fazla yükselmişti. Daha sonra ise Tesla ve diğer şirketleri adına 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımıyla Kripto para dünyasını hızlı bir şekilde yeniden popüler hale getirdi. Bitcoin’in değerinin artmasıyla beraber Ethereum gibi birçok kripto paranın da değeri hızlı bir yükselişe geçti.

Kripto para madenciliği getirisi insanları hızlı bir şekilde heyecanlandırdı ve insanlar 6-10 ekran kartıyla birlikte madencilik yapmaya başladı. Ekran kartlarına artan taleple birlikte fiyatlar birden 2-3 katına çıktı. Örneğin 1 ay önce 1750 liraya alabileceğiniz RX 580 ekran kartının sıfırı şu an da 6000-7500 TL’den satılıyor.

Günlük olarak ekran kartınızın markasına ve ürettiği hacme göre para kazanabileceğiniz kripto para veya bitcoin madenciliğinin nasıl yapıldığına hızlıca bir göz atalım.

Hangi Kripto Paranın Madenciliğini yapabilirim?

Eğer halihazırda kullandığınız ekran kartı 6 GB veya üstü ise Ethereum’a yönelebilirsiniz. Şu anda Ethereum madenciliği kripto paralar arasında en revaçta olanı. Ekran kartınızın performansına göre günde 4 Dolar veya daha üstünü kazanabiliyorsunuz. 4GB ram’e sahip ekran kartları ise artık Ethereum madenciliğinde kullanılmıyor.

Ekran kartınızın Ram miktarı 4GB ise üzülmeyin. Ravencoin gibi başka kripto paraların 4GB ekran kartlarıyla madenciliği halen devam ediyor. Ethereum’a göre biraz daha düşük getirisi var. Ancak yine de piyasada iyi durumda olan ekran kartınızla günde 3 dolarlara kadar sizde kazanabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliğinin Ekran Kartına Zararı Olur mu?

Bitcoin Madenciliği yaparken ekran kartınız sürekli olarak oyun oynamış gibi full seviyede çalışıyor. Ancak siz bu miktarı Msi Afterburner gibi ekran kartı hız ayarlama programlarıyla birlikte azaltabilirsiniz. Bu sayede ekran kartınızın ömrü daha da uzayabilir. Bitcoin madencilerinin kullandığı ekran kartları düzenli olarak bakımı yapıldığında uzun seneler hiç durmadan çalışabiliyor. Bu nedenle sizde doğru ayarlarla ekran kartınızı çok yüksek performansta çalıştırmadan Bitcoin madenciliği yapabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği İçin Neler Yapmam Gerekiyor?

Öncelikle bir kripto para cüzdanına ihtiyacınız olacak. Bunun için Binance’yi kullanacağız. Binance web sitesine girip bir hesap oluşturmanız gerekiyor. Sitenin Türkçe dil desteği mevcut olduğundan kolayca üyelik işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

6GB veya üstü ekran kartı olanlar için Ethereum Cüzdanı oluşturmamız gerekiyor. Ethereum için;

Kayıt olup mailinize gelen onay kodunu girdikten sonra Cüzdan > Spot cüzdanı bölümüne giriyoruz. Coin ara kısmından “Ethereum” yazıyoruz ve karşılığında bulunan “Yatırma” sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda bir barkod görünecek. Bu barkodun altında bulunan karmaşık yazı ve sayı dizisi bizim Ethereum cüzdanımız.

4GB Ekran kartıyla madencilik yapacaklar için;

RavenCoin cüzdanı oluşturmamız gerekiyor. Burada da aynı Ethereum’da yaptığımız adımları uygulayacağız. Coin ara kısmından “Ravencoin” yazdığımızda karşımıza çıkan Ravencoin’in “Yatırma” sekmesinde barkod altında bulunan karmaşık cüzdan kodumuzu alacağız.

Ekran kartımızın bellek miktarına göre Ethereum veya Ravencoin cüzdanımızı oluşturduk. Artık bu cüzdanlara madencilikte kazandığımız kripto paraları aktarabiliriz. Bunun için;

Kripto Para Madenciliği İçin Hangi Programı Kullanmamız Gerekiyor?

Ethermine havuzuyla bu işlemi gerçekleştireceğiz bu sebeple Ethermine adresine gidiyoruz. Bu kısımları dikkatlice uygulamamız gerekiyor.

Ethereum madenciliği yapmak isteyenler için sitenin sağ üst kısmında yer alan “Start Mining” sekmesini tıklıyoruz. Açılan pencerede bilgisayarımızla nasıl kripto para havuzuna bağlanacağımızı anlatan bir ekran çıkıyor.

Aşağı kısımda yer alan sistemlerden kendinize uygun olanı seçiyorsunuz. Örneğin Windows işletim sistemi ve Nvidia ekran kartınız varsa burada yer alan Ethminer, Team Red Miner, lolMiner, Phoenix Miner gibi programlarından birini indirmeniz gerekecek.

Biz işlemlerimizi lolMiner üzerinden yapacağız. İlk olarak lolMiner’i bu kısımdan indiriyoruz. (Google Chrome indirmeyi engelleyebilir bu yüzden Opera veya başka bir tarayıcı kullanmamız gerekecek.)

İndirdiğimiz lolMiner zip dosyasını arşivden çıkarıyoruz. Daha sonra altta yer alan dosyalardan “mine_eth” programını buluyoruz ve sağ tıklayarak düzenle’yi seçiyoruz.

Burada yer alan set “POOL=(……….) kısmındaki eşittir işaretinden sonra “eu1.ethermine.org:4444” linkini yapıştırıyoruz. Burada madencilik yapacağımız havuzu seçmiş olduk.

Daha sonra set ”WALLET=(……….) bölümündeki eşittir işaretinden sonra (.)’ya kadar açmış olduğumuz Binance hesabımızdaki spot cüzdan adresindeki Ethereum yatırma cüzdan adresimizi yapıştırıyoruz. Dosya > Kaydet bölümünden değiştirdiğimiz ayarları kaydedip, mine_eth programını çalıştırıyoruz.

Daha sonra cüzdan kodumuzu Ethermine adresinde yer alan “Ethereum Miner Adress” kısmına yapıştırıp aratıyoruz. Karşımıza bir “Dashboard” çıkacak burada ürettiğimiz Ethereumları görebileceğiz. Daha sonra unpaid Balance kısmındaki Ethereum miktarımız 0.1’e ulaşınca Kripto paramız Binance cüzdanımıza geçecek.

RavenCoin madenciliği yapacaklar için ise;

Ravencoin adresine gideceğiz. Aynı ethereum’da ki gibi sağ tarafta yer alan “Start Mining” butonuna basacağız ve karşımıza çıkan ekrandan sistemimizle uyumlu programı indireceğiz. T-rex Miner, Kawpowminer, NBMiner, TTMiner ve GMiner kısmından GMiner’i tercih edeceğiz.

GMiner’i başka bir tarayıcıdan indirdikten sonra zip dosyasını klasöre çıkartalım. Daha sonra “mine_ravencoin” programına sağ tıklayarak düzenle diyelim.

Karşımıza çıkan not defterinde “–server” bölümünden sonra yer alan havuzumuzu “stratum-ravencoin.flypool.org:3333” olarak değiştireceğiz.

“—user” bölümünden boşluk bırakıp Binance hesabımızdaki Ravencoin cüzdanımızın yatırma bölümüne girip barkod altında yer alan cüzdan numaramızı buraya kopyalayıp not defterini kaydedelim.

Tekrardan “mine_ravencoin” programımızı çalıştırıp havuza bağlanalım ve kripto paramızı üretelim.

Ravencoin adresindeki “Ravencoin Miner Adress” bölümüne cüzdan kodumuzu yapıştıracağız ve ne kadar üretim yaptığımızın istatistiklerini bu kısımdan öğrenebileceğiz.

İşte tüm işlemlerimiz bu kadar basit. Sizde evinizde kullandığınız bilgisayarınızdan bu yöntemlerle kripto para madenciliği yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Ay sonunda gelecek elektrik faturalarınızı da dikkate almalısınız tabi ki. Ortalama olarak tek ekran kartı 100-200 TL elektrik tüketecektir. Sisteminiz hiç kapanmadığı sürece Ethereum’dan GTX 1660 S gibi bir kartla ortalama 600 TL kazanabilirsiniz. (Güncel Ethereum değerlerine göre değişiklik gösterebilir.)

Programı çalıştırdıktan sonra hata alanlar Programın güvenilir olduğuna dair Windows’ta işlem yapması gerekiyor. Programı çalıştırdıktan 4-5 dakika sonra Dashboard kısımlarında ürettiğiniz değerler gözükecektir. (Anında güncellenmeyebilir.) Bu sebeple kontrolünüzü 15 dakikalık periyotlar halinde sağlayın.

Eğer yaşadığınız bir sorun varsa Yorum bölümün bizimle paylaşabilirsiniz.

2021 Fiyat Performans Oyuncu Laptopları

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.