TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Telefonun Fazla Isınması Sorunu Çözümü

0

Telefonlarda meydana gelen en büyük sorunlardan biri cihazın fazla ısınmasıdır. Bu sorunun çözümü noktasında uygulanabilecek olan çeşitli hamleler bulunmaktadır.

Akıllı telefonun ısınmasını önleyebilmek için uygulanabilecek olan bazı yöntemler, dikkat edilmesi gereken püf noktalar yer almakta olup bunlara değinecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

Telefonun şarj edilirken kullanılmaması

Akıllı telefonun fazla ısınmaması için şarj olduğu sırada kullanmayın. Çünkü şarj olduğu sırada cihazı kullanmak pilin bir dengesizlik yaşamasına, aynı zamanda performanslı bir şekilde çalışan telefonun normal ısı değerlerinin yukarıya çıkmasına neden olabilir. Bunun yanında telefonu şarj ederken mutlaka orijinal şarj aleti olmasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yüksek telefon sıcaklığı bazen güneş altında tam yükte kullanımlarda söz konusu olmaktadır. Sıcak bir havada telefonu örneğin güçlü bir oyun için çalıştırıyorsanız daha çok ısınacaktır.

Telefon fazla ısındığı zaman bu sorunu çözebilmek için ilk olarak yukarıda bahsettiğimiz unsurlara dikkat etmenizin yanı sıra aynı zamanda cihazınızda performans anlamında çok yormayacak uygulamaları seçmeniz, ekran parlaklığını azaltmanız, telefonu serin yerlerde tutmayı tercih etmeniz gibi durumlardan imkan dahilinde olanları uygulayarak cihazınızın daha ideal ısılarda çalışmasını mümkün hale getirebilirsiniz. Mesela telefon kılıfları her ne kadar düşmeye karşı korusada kılıflar ısıyı içerisinde tutan farklı bir yalıtım katmanına sahip olabildiklerinden bu yüzden telefonun daha fazla ısınmasına sebep olabilmektedir.

Buzdolabında bekletmeyin!

Akıllı telefonunuz sıcakken soğuması için buzdolabı gibi çok serin yerlere koymayın. Çünkü hızlı ısı değişimi telefonlar için zararlı olacaktır ve bu işlem telefonunuz için yarardan ziyade zarara neden olacaktır. Aynı zamanda cihazınız IP derecelendirmesine sahip olsa bile musluğun altına tutarak yıkamak kötü bir fikirdir. Ancak telefonunuzu sağlıklı bir şekilde soğutmak için yöntem arıyorsanız telefon soğutucuları kullanabilirsiniz. Bu sistemler ısı azaltıcı ve fan tabanlı teknolojinin birleşimini kullanarak çalışmakta, telefonunuzu fanın yanına koymaktan daha fazla etki göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.