TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Freedos Bilgisayara Nasıl Windows Kurulur?

0

Bu yazımızda freedos olan bir bilgisayara nasıl Windows işletim sistemini kuracağınıza yönelik olarak bilgilere yer vermekteyiz. İşte konuyla ilgili ayrıntılar…

Bunun için Windows’un resim indirme sayfasından ISO dosyasını indirmeniz gerekiyor. ISO dosyasını kendiniz indirmek için Microsoft resmi internet sitesinden ilgili sayfaya gidip, 64 bit veya 32 bit seçimi yapıp indiriyorsunuz. ISO dosyasını açıp Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur yazılı komuta tıklayıp dil, sürüm seçimi yaparak flash sürücünün seçimini gerçekleştirin. Ardından Windows 10 indirilmesini bekleyip indirildikten sonra ISO’u kurmuş olduğunuz flash belleği bilgisayara takınız ve bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS’a girip USB bellekten ön yükleme yapılmasını seçin ve bilgisayar yeniden başlatıldığında Windows yükleme ekranındaki adımları uygulayın.

Windows yükleme ekranı adımları:

Önyükleme aşamasından sonra mavi Windows yükleme ekranı çıkacak olup, söz konusu yükleme ekranında dosya biçimlendirme işlemleri yapmanız gerekecektir. Windows dil ayarları, saat dilimi ve klavye ayarı yapın. Sonrasında klavye düzeni ayarı gelecek olup, klavyeyi Q veya F kullanmanıza göre seçim yapıp devam edin. Sonrasında Windows ürün anahtarı girme sayfası gelecektir. Çıkan ürün anahtarı sayfasından ürün anahtarını yazarak devam edin. Eğer ürün anahtarınız yok ise de işleme devam ediyorsunuz ancak etkinleştirilmemiş bir Windows işletim sistemi söz konusu olduğunda pek çok ayrıcalıktan da mahrum oluyorsunuz.

Yüklenecek disk

Kurulumun en önemli bölümü disk yüklenmesidir. İlk kez açacağınız bir bilgisayar söz konusu olduğu için temiz kurulum yapabilmek maksadıyla bölümlerin hepsini teker teker silip, Windows’u yüklemek istediğiniz diskin üzerine tıklayınız ve ardından İleri butonuna tıklayarak devam edin. Yüklemeyi yaptıktan sonra ana Windows ekranını kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Konuyla ilgili olarak yorumlarınızı ve yardım taleplerinizi hemen alt kısımdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.