TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Webmaster Nedir?

0

Webmaster olmak başlığı altında, bu iş ile uğraşanların internet siteleri ve web uygulamaları ile ilgili geliştirdikleri süreçler yer almaktadır. Webmasterların görevleri dahilinde; internet ekonomisi içerisinde kullanılabilecek bazı ürünlerin üretiminde, internet, yazılım, grafik, içerik gibi alanların geliştirilmesinde ve üretilmesinde yer almak bulunmaktadır. Bu anlamda webmasterların internetteki hizmet sektöründe önemli bir yer tuttukları görülmektedir.

Webmaster tarihi incelendiğinde ise, webmaster kavramının ortaya çıktığı dönemin 1990’lı yıllar olduğu görülmektedir. Bu zamanlarda webmasterlar, internet sitelerinin yayınlanması, bakımlarının yapılması ve içeriklerin düzenlenmesi ile ilgilenmektedirler. Şimdilerde ise, webmasterların web siteleri ve internet üzerindeki pek çok konuda görevlerinin yer aldığı görülebilmektedir.

Webmaster Ne İş Yapar?

Webmaster ne yapar, sorusuna cevap olarak pek çok görev alanının sıralanabildiği bilinmektedir. Aynı zamanda webmasterların iş tanımlarının içeriği, çalışmış oldukları şirkete ya da projeye göre de değişebilmektedir. Küçük şirketlerde ve projelerde yer alan webmasterların, web sitesi ile ilgili olarak neredeyse tüm ayrıntılarla ilgilendikleri görülmektedir. Fakat daha büyük projelerde yer alan webmasterlar, web siteleri ile ilgili belli alanlarda görevlendirilebilmektedir.

Webmasterların genel anlamı ile, bir web sitesi ile ilgili olarak tüm ayrıntıların denetlenmesinde görev aldıkları söylenebilmektedir. Bu anlamda webmasterlar için pek çok görev tanımı ortaya çıkabilmektedir. Bunlar arasında; web sitesi tasarımı, web sitesinde yer alan içerikler, grafikler, web sitesinin geliştirilmesi gibi pek çok madde yer alabilmektedir. Webmaster uzmanlık alanları, bu sayede çok fazla miktarda çeşitlilik gösterebilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.