TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

0

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?v21H1 ve v21H2 için Windows 10 KB5007253 Microsoft, şu anda Windows 10 yapılarının test edildiği Release Preview (Sürüm Önizleme) Kanalında Windows Insider’lar için başka bir güncelleştirme yayınladı. Windows 10 KB5007253, 21H2 sistemleri Build 19044.1381 ve 21H1 sistemleri Build 19043.1381 yapısına yükseltiyor.

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

Yeni güncellemeyle Windows Hello for Business kullanan ve Azure Active Directory’ye (AD) katılan cihazları etkileyebilecek bir sorun düzeltildi. Bu cihazlar, dosya paylaşımları veya web siteleri gibi şirket içi kaynaklara eriştiklerinde sorunlarla karşılaşabiliyordu.

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor? İyileştirmeler ve Düzeltmeler

Söylediğimiz gibi, bu güncelleme sadece işletim sistemi için bir takım düzeltmeler sunuyor. Aşağıda, KB5007253‘te uygulanan iyileştirmelerin ve düzeltmelerin bir listesi bulunmaktadır:

 • SearchFilterHost.exe  işleminin açılmasını etkileyen bir sorun  düzeltildi.
 •  searchindexer’a neden olan bir sorun . exe’nin  çalışmayı durdurması ve çoğaltma profili adları oluşturması düzeltildi.
 • 2021 için Fiji Cumhuriyeti için yaz saati uygulamasının iptali için destek eklendi.
 • Bir hata giderildikten sonra kayıt durumu sayfasının (ESP) hata mesajını veya düzeltme seçeneklerini görüntülemesini engelleyen bir sorun giderildi.
 • Linux için Windows Alt Sistemi (WSL) için başlangıç ​​dizini olarak bir Windows veya Linux yolu belirtmek için wsl.exe dosyasına –cd argümanı eklendi.
 • Belirli işlemcilere sahip bir etki alanındaki cihazlara makine Grup İlkesi nesnelerini otomatik olarak uygulayamayan bir sorun giderildi.
 • Bir arabirimde 576 bayttan küçük bir İnternet Protokolü sürüm 4 (IPv4) Maksimum İletim Birimi’ni (MTU) yapılandırmak için bir seçenek eklendi.
 • System Center – Operations Manager için bir olay açıklaması sağlayamayan bir sorun giderildi.
 • Bazı değişken yazı tiplerini hatalı şekilde oluşturan bir sorun düzeltildi.
 • PDF’ye dışa aktarırken zaman zaman Microsoft Excel’in 32 bit sürümünün belirli işlemcilere sahip cihazlarda çalışmayı durdurmasına neden olabilen bir sorun düzeltildi.
 • Meiryo UI yazı tipini ve diğer dikey yazı tiplerini kullandığınızda glifleri yanlış açıda görüntüleyen bir sorun giderildi.
 • Microsoft Edge Internet Explorer modunda tahmine dayalı ön işlemeyi etkileyen bir sorun düzeltildi.
 • Internet Explorer’ın çalışmayı durdurmasına neden olan bir sorun giderildi.
 • Öğe eklemek için Giriş Yöntemi Düzenleyicisi’ni (IME) kullanırken Internet Explorer’ın çalışmayı durdurmasına neden olan bir sorun giderildi
 • Yeni bir yazı tipini kaldırdıktan sonra Ayarlar uygulamasının beklenmedik şekilde kapanmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Dosya Gezgini’nde klasör görünümünü kullanırken dosyaları yeniden adlandırmak için Kullanıcı Arabirimini (UI) etkileyen bir sorun düzeltildi.
 •  Farklı düzenleme istemcileri arasında geçiş yaparken oluşan ctfmon.exe’deki bir bellek sızıntısı  düzeltildi.
 • Windows yazdırma sunucusunda paylaşılan uzak bir yazıcıya bağlanırken 0x000006e4, 0x0000007c veya 0x00000709 hata kodlarına neden olan bilinen bir sorun giderildi.
 • Bir hizmet hatası nedeniyle Windows Oyun Çubuğunda ekran yakalama ve kayıt işlevlerini kapatan bir sorun düzeltildi.
 •  Bazı geliştirici senaryolarında GetCommandLineA() dönüş değerinin küçük harf olmasına neden olabilecek bir sorun  giderildi.
 • Uzak sunucudaki bir dosyanın şifresinin çözülmesinin başarısız olmasına neden olabilecek bir sorun giderildi.
 • Az miktarda sağlanan bir Sanal Makinede (VM) BitLocker’ı halledildiği gibi etkinleştirmenizi engelleyen bir sorun giderildi.
 • Windows Defender Uygulama Denetimi’nin iki dosya sürüm numarasını yanlış bir şekilde karşılaştırmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Hızlı Yardım’da Azure Active Directory (AAD) Active Directory Federasyon Hizmetleri (ADFS) kullanıcıları için kimlik bilgileri etkinleştirildi.
 • Hızlı Yardım kullanıcılarının bir uzaktan yardım oturumu başlattıktan sonra tam ekran görünümünü kullanmasını zaman zaman engelleyen bir sorun düzeltildi.
 • Sık kullandığınız uygulamaların Başlat Menüsü’nde görünmesini engelleyen ve bir Grup İlkesi kullanarak Başlat Menüsü’nde görünecek şekilde yapılandırmanızı engelleyen bir sorun giderildi.
 • Yerleşik Kullanıcı Deneyimi Sanallaştırma (UE-V) şablonu kullanılırken masaüstü ayarlarının eşitlenmesinin başarısız olmasına neden olan bir sorun giderildi.
 • Yük Devretme Kümelemesinin Etki Alanı Adı Sunucusu (DNS) kayıtlarını güncellemesini engelleyen bir sorun düzeltildi.
 • API çağrıları lisanslama nedeniyle cihazınızın yanıt vermemeye başlamasını engelleyen bir sorun düzeltildi.

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor? KB5007253 Nasıl Kurulur

Bu bir Insider sürümü olduğundan, güncelleştirme, bağımsız bir yükleme için henüz Microsoft Kataloğu aracılığıyla kullanıma sunulmamıştır. Ancak, Windows Update‘i kullanarak yükleyebilirsiniz. Bundan önce, cihazınızın Windows 10 sürüm 21H2 veya 21H1 çalıştırdığından ve Sürüm Önizleme kanalına abone olduğundan emin olmalısınız .

KB5007253‘ü yüklemek için Ayarlar uygulamasını açın ve soldaki Windows Update‘i tıklayın. Artık bekleyen güncellemeleri tarayacak ve x64 tabanlı sistemler için Windows 10 Sürüm 21Hx için 2021-11 Toplu Güncelleştirme Önizlemesi‘ni indirmeye başlayacak (KB5007253).

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?
Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

İndirme işlemi tamamlandığında ve durum “Yükleme bekleniyor” olduğunda, Şimdi yükle ‘yi tıklayın.

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?
Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

Kurulum tamamlandığında, sonlandırmak için Şimdi Yeniden Başlat‘a tıklayın.

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?
Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

Yeniden başlatma tamamlandığında, güncelleme başarıyla yüklenmelidir. Çalıştır‘a winver yazıp işletim sisteminizin yapısını kontrol ederek başarıyla kurulduğunu onaylayabilirsiniz.

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?
Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

Windows 10 Insider Önizleme Güncellemesini Geri Alma/Kaldırma

Herhangi bir nedenle yüklü önizleme güncellemesini saklamak istemiyorsanız, her zaman işletim sisteminin önceki yapısına geri dönebilirsiniz . Ancak bu, yalnızca yeni güncellemeyi yükledikten sonraki 10 gün içinde gerçekleştirilebilir. Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

10 gün sonra geri dönmek için bu hileyi uygulamanız gerekecek.

Windows Güncellemelerini yükledikten sonra temizleme
Windows güncellemelerini yükledikten sonra yerden tasarruf etmek istiyorsanız, aşağıdaki komutları yönetici ayrıcalıkları ile Komut İstemi‘nde arka arkaya çalıştırabilirsiniz :

dism.exe /Çevrimiçi /Temizleme-Görüntü /AnalyzeComponentStore
dism.exe /Çevrimiçi /Cleanup-Image /StartComponentCleanup

Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?
Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor?

Bu yazımızda Windows 10 KB5007253 Güncellemesi Neler İçeriyor? sorusunun cevabını ve detayları siz değerli okurlarımızla paylaştık daha fazla özgün içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.