TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows 10 winscomrssrv.dll Hatası Nasıl Düzeltilir?

0

Bir “RunDLL” alıyorsanız. winscomrssrv.dll başlatılırken bir sorun oluştuğunu gösterir. Belirli modül bulunamadı” açılır mesajı, bilgisayarınıza Truva atı olarak bilinen kötü amaçlı bir tür bulaştığı anlamına gelir.

Yıllar boyunca yaratılan milyonlarca farklı kötü amaçlı bilgisayar virüsleri var. Bazıları daha yaygın ve şiddetli, diğerleri ise önemsiz olarak kabul edilir. Bu tehlikelerden her biri, virüslü bir cihazda farklı görevler yapmak üzere programlanmıştır ve hiçbiri bilgisayarlara fayda sağlamaz.

Bulaşma genellikle kullanıcıların onu yüklemeye kandırılmaları (yani kötü amaçlı bir spam e-posta ekini açıp makroları çalıştırmasına izin verdikten sonra) veya Windows’ta yüklü yazılımda bir güvenlik açığı olduğunda tetiklenir. Örneğin, artık nesli tükenmiş Flash Player‘ın, kullanıcıların siber suçlular tarafından saldırıya uğramasını önlemek için düzenli olarak yamalanması gereken çok sayıda kusuru vardır.

Windows 10 winscomrssrv.dll Hatası

Kötü amaçlı yazılım bir Windows bilgisayarına bulaştığında, faaliyetlerini başlatmak ve sürdürmek için kendini kurması gerekir. Bu, bir Truva Atı’nın kendi dosyalarını içe aktardığı, Windows ayarlarını değiştirdiği, kayıt defterini değiştirdiği, grup ilkesini değiştirdiği ve bazen sistemdeki belirli dosyaları yok ettiği veya zarar verdiği anlamına gelir.

Eğer varsa, virüsten koruma programları kullanıcıları algılananlar hakkında uyarır. Bunlar genellikle önceden belirlenmiş veritabanı veya buluşsal  adlar kullanır ve ardından kötü amaçlı yazılımın tüm kötü amaçlı bileşenlerini otomatik olarak siler. Güvenlik aracınız sayesinde artık tehlikede değilken, açılır pencere oldukça can sıkıcı olabilir.

Bu durumda, winscomrssrv.dll, güvenlik yazılımı tarafından makinenizden kaldırılmış olan kötü amaçlı yazılımdan kalan bir kalıntıdır. DLL dosyası, eksik başvuru nedeniyle Windows’un artık tanıyamadığı bir kitaplıktır. Bu nedenle, bu hatayı düzeltmek için makinenizden kaldırmanız gerekir.

Aşağıda, bu can sıkıcı RunDLL hatasından tamamen kurtulmanıza yardımcı olabilecek birkaç yöntem bulacaksınız.

Düzeltme 1. Otomatik bir onarım aracı çalıştırın

DLL dosyaları, gerektiğinde Windows’un belirli görevleri çalıştırmasını sağlayan önemli yürütülebilir dosyalardır. İşletim sisteminizde bu tür çok sayıda dosya vardır. Bazıları belirli uygulamalar tarafından çağrılırken, bazı programlar kendi DLL’lerini içe aktarır. Bununla birlikte, onları çevreleyen hatalar çoktur. En yaygın olanları şunlardır:

 • MSVCP140.dll eksik
 • VCRUNTIME140.dll eksik
 • MSVCP100.dll eksik, vb.

Kullanıcıların belirli işlemleri yürütmesini engeller (örneğin, belirli bir uygulamayı başlatır) veya başlangıçta görünebilir ve can sıkıcı olabilir. Winscomrssrv.dll bulunamadı hatası, kötü amaçlı yazılımın Windows işletim sistemini nasıl olumsuz etkileyebileceğinin ve virüsün kendisi başarıyla sonlandırıldıktan sonra bile sorunlara neden olabileceğinin en iyi örneğidir.

Reimage herhangi bir Windows işletim sisteminde virüs hasarını hızlı ve etkili bir şekilde azaltabilen piyasadaki en iyi araçlardan biridir. Ayrıca, halihazırda yüklü olan kötü amaçlı yazılımların çoğunu kaldırabilir, ancak yine de etkili bir virüsten koruma yazılımıyla gerçek zamanlı korumaya ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Düzeltme 2. SFC ve DISM’yi çalıştırın

Sistem dosyası bozulması, yerleşik komutlarla da kontrol edilebilir. İşte:

 • Windows arama yerine cmd yazın.
 • Komut İstemi sonucuna sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 • Yeni pencere açıldığında aşağıdaki komutu yapıştırın ve Enter tuşuna basın:
  sfc /scannow
 • Tarama tamamlanana kadar bekleyin
 • Tarama bir hatayla sonuçlanırsa (genellikle ” Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ancak bazılarını düzeltemedi. “), her birinin ardından Enter tuşuna basarak bu komutları kopyalayıp yapıştırın :
  DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
  DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
  DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Düzeltme 3. Microsoft’un Autoruns yardımcı programını kullanın

Ne yazık ki, Görev Yöneticisi belirli dosyaların kesin başlangıç ​​konumlarını saptamak için yeterli işlev sağlamaz. Neyse ki, Microsoft tarafından sağlanan hafif bir yardımcı program bu sorunu çözebilir ve başlangıç ​​öğesini sisteminizden kaldırmanıza yardımcı olabilir. Yüklemenize bile gerek yok – sadece doğru Windows sürümünü seçin:

 • Windows için Autoruns programı resmi web sitesi
 • Dosyanın indirildiği klasöre gidin ( Varsayılan olarak İndirilenler )
 • Zip dosyasına sağ tıklayın ve Otomatik Çalıştırmalara Ayıkla’yı seçin ve çıkarılan klasörü girin.
 •  Versiyon Seçimi yapabilirsiniz: Autoruns.exe içerisinde 32-bit Windows veya Autoruns64.exe seçenekleri yer alır.
 • Sisteminiz hangisi ise doğru EXE dosyasına sağ tıklayın ve Yönetici olarak çalıştır’ı seçin.
 • UAC görünürse, Evet’i tıklayın.
 • Lisans Koşullarını Kabul Edin

 • Autoruns açıldığında,winscomrssrv yazın.
 • Girişe sağ tıklayın ve Sil’i seçin.

 • Başlatma hatalarıyla karşılaşmaya devam ederseniz, Otomatik Çalıştırmaları kullanarak aşağıdaki dosyaları arayın ve silin:
 • startupchecklibrary
 • srvhost.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.