TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows Dosya İsimlerini Toplu Olarak Değiştirme Rehberi

0

Günümüzün en popüler masaüstü işletim sistemi olan Windows üzerinde dosya isimlerini nasıl toplu bir biçimde değiştirebileceğiniz konusunda bilgilere yer vermekteyiz.

Bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemlerinde ilk sırada gelen Windows üzerinde birbirinden farklı pek çok fonksiyon bulunmaktadır. Dosya ismini toplu bir biçimde değiştirmek de bunlardan biridir. Windows işletim sistemi üzerinde toplu dosya ismi değiştirmeyi herhangi bir program kullanmaksızın kısa bir zaman zarfı içerisinde yerine getirebilirsiniz. Bu sayede zaman kazanmış olursunuz. Peki dosya ismini toplu olarak değiştirmek için hangi adımları kullanmak gerekmektedir?

Windows dosya ismini toplu olarak değiştirme yöntemi:

Toplu değiştirmek istediğiniz tüm dosyalar aynı klasörün içerisinde bulunmalıdır. Aynı klasör içinde bulunmayan dosyalar varsa aynı klasörün içerisine almanız, işleme başlamadan önce yapılması gereken eylemdir.

Dosyaların tümünün aynı klasör içerisinde yer aldığına emin olduktan sonra, klasör içerisinde yer alan isim değişikliği yapacağınız tüm dosyaları seçmek için klavyenizden Ctrl + A tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Eğer klasör içerisinde isim değişikliği yapmak istemediğiniz dosyalar bulunuyor ise, CTRL + A ile seçim yaptıktan sonra tekrar CTRL ‘ye basılı tutun ancak bu sefer A yerine fare sol tık kombinasyonunu kullanın. Bunu uygulayabilmek için seçimini kaldırmak istediğiniz dosyanın üzerine gelip CTRL ‘ye basılı tutarken bir kez farenizden sol tık tuşuna basınız. Böylece seçim kaldırılmış olacaktır.

İsim değişikliği yapacağınız dosyaların seçili olduğuna emin olduktan sonra klavyenizde üst kısımda yer almakta olan fonksiyon tuşlarından F2 tuşuna bir kez basın. Ardından da isimlendirmek istediğiniz yeni adı yazarak klavyenizin Enter tuşuna bir kez basınız. Bu sayede seçtiğiniz dosyaların tümünde aynı ismin bulunduğunu gözlemlemiş olursunuz. İşleminizi gerçekleştirdikten sonra dosyalarınızın “Dosya (1) v.b. şekilde isimlendirildiğini göreceksiniz. Böylece işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.