TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows ve MacOS Şifre Ekleme Nasıl Yapılır?

0

Yeni içeriğimizde Windows ve MacOS işletim sistemlerinde şifre eklemenin nasıl yapılabileceği konusuyla ilgili olarak bilinmesi gereken unsurlara yer veriyoruz. İşte tüm detaylar…

Bilgisayarlarda oturum koruması sağlamak adına çeşitli yöntemlere başvurulabilmektedir. Artık yüz tanıma, parmak izi okuyucu gibi çeşitli koruma yöntemlerine yer verilmekte olsada geleneksel parola yöntemlerinin hala gayet yaygın olduğunu belirtmek gerekiyor. Bilgisayar oturum şifresi koymak da bu bağlamda yaygın bir biçimde kullanılıyor. Microsoft yazılım devinin Windows işletim sisteminde veya Apple’ın MacOS işletim sisteminde kendinize oturum şifresi belirleyip şifrenizi girerek oturum açma imkanınız bulunuyor.

Windows oturum şifresi ekleme adımları:

Windows Ayarlar sayfasına giriniz. Ardından Hesaplar sekmesini görüntüleyiniz. Sonrasında da Oturum Açma Seçenekleri bölümünü genişletiniz. Ardından Oturum Aç yoluna tıklayıp çıkan bölümden yeni şifrenizi belirleyip yazın. Şifrenizin zor bir şifre olması, sayı, noktalama işareti ve büyük – küçük harften oluşması isabetli olacaktır.

Zaten bulunan bir Windows şifrenizi değiştirmek için ilk etapta Windows Ayarlar sayfasını görüntüleyip oradan da Hesaplar’a tıklayınız. Oturum Açma Seçenekleri’ni genişleterek oturum açma yoluna tıklayıp Değiştir butonuna tıklayarak devam ediniz ve yeni şifrenizi belirleyip yazarak kaydedip işleminizi tamamlayabilirsiniz.

MacOS Oturum Şifresi Koyma Adımları

Apple logosunun üzerine gelip tıklayınız ve ardından Sistem Tercihleri sayfasını görüntüleyip Güvenlik ve Gizlilik seçeneğine giriniz. Sonrasında Parola Gereksin seçeneğini onaylayarak devam ediniz. Daha sonra parolaya dair detayları belirleyebilirsiniz. Oluşturacağınız parolanın rakamlara, noktalama işaretlerine ve büyük – küçük harflere sahip olmasına dikkat ediniz.

MacOS cihazda oluşturmuş olduğunuz parolayı değiştirebilmek için ise Apple logosunun üzerine tıklama yapınız ve ardından Sistem Tercihleri bölümüne geçiniz. Sonrasında Kullanıcılar isimli sayfayı açınız ve ardından Gruplar sayfasını görüntüleyerek devam ediniz ve Parolayı Değiştir butonuna tıklayınız. Sonrasında oluşturmak istediğiniz yeni şifrenizi ve bunun yanı sıra ipucunu yazıp devam edebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.