TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Windows’ta VCRUNTIME140.dll Eksik Hatası Nasıl Çözülür?

0

“VCRUNTIME140.dll Eksik” Microsoft Windows bilgisayarlarda oluşabilen bir hatadır. Genellikle sorun, bir Windows güncellemesini yükledikten veya belirli bir programın başarısız bir şekilde yüklenmesinden sonra ortaya çıkar. Bazen bu dosyaya ihtiyaç duyan programı yeniden yüklemek işe yarar, ancak bu sorunun başka nedenleri ve çözümleri vardır.

DLL bir Dinamik Bağlantı Kitaplığı dosyasıdır. Yürütülebilir dosyaya benzer şekilde çalışır, ancak yalnızca onu kullanan yazılımın ihtiyacı olduğunda yüklenir. Bu nedenle, böyle bir dosya bozulduğunda veya mevcut olmadığında, kullanıcılar bu hatayı alır ve bu da başlangıç ​​başarısızlığına neden olur.

Eksik dosya hakkında bilgi veren açılır pencere genellikle kullanıcılardan dosya indirme bağlantısını çevrimiçi olarak aramaya başlamalarını ister, ancak bu dosyayı gölgeli web sitelerinden indirmemeli ve ayrıca hangi sürümün işletim sisteminize uygun olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca, indirme bağlantılarında kötü amaçlı yazılım barındırmak için genellikle üçüncü taraf siteler kullanılabilir, bu nedenle onlardan uzak durmanız daha iyi olur.

Bu yazımızda, sorunu bir bilgisayar teknisyeninin yardımı olmadan çözebilmeniz için birkaç VCRUNTIME140.dll Eksik hata düzeltmeleri sağlayacağız. Dosyanın bulunamaması sorununu gidermek için .dll dosyasının doğru sürümünü Windows işletim sisteminize eklemek için talimatları okumanız ve verilen adımları dikkatlice izlemeniz önemlidir.

Eksik dosyanın kökeninden bahsetmişken, söz konusu dll’nin Visual Studio 2015-2019 için Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir tarafından kullanılan bir dosya olduğunu söylemeliyiz. C ++ dosya paketi, onu gerektiren yazılım tarafından yüklenir ve ayrı C ++ dosyaları, yazılım çalışma zamanı bileşenlerinin yürütülmesinden de sorumludur.

Bu nedenle, C ++ paket bileşenlerinden herhangi biri yanlışlıkla kaldırılırsa, bozulursa veya çalışmazsa, C ++ gerektiren programlar yanıt vermeyebilir ve aşağıdaki hatayla başarısız olabilir:

VCRUNTIME140.dll bilgisayarınızda eksik olduğundan program başlatılamıyor.
Bu sorunu çözmek için programı yeniden yüklemeyi deneyin.

Dll dosyasının eksik hatasının genel nedenleri

 • Birçok kişi Adobe’nin Creative Cloud’unda eksik dll dosyası hatasıyla karşılaşır. Adobe teknisyenlerine göre sorun, Adobe Creative Cloud’un Microsoft çalışma zamanlarından Visual C ++ ‘ya geçişinden kaynaklanıyor olabilir. Bu değişiklik, yazılımın Microsoft tarafından desteklenen çalışma zamanlarını kullanmasını sağlamak için başlatılmıştır.
 • Şikayetlerin büyük çoğunluğu, dll dosyası Kodi sorunları yaşadıklarını söyleyen insanlardan geliyor. Yukarıda belirtilen hata mesajı Kodi’yi başlatırken görünüyor ve ücretsiz medya oynatıcı yazılımını yeniden yüklemenin sorunu çözmediği görülüyor.
 • Sorun, sisteme kötü amaçlı yazılım bulaştığında ortaya çıkabilir. Makine bozulur veya hasar görür. Ayrıca, belirli bir uygulama silindiğinde bu tür bir dosya hasarı meydana gelebilir. Gerekli bileşenler eksik dosya indirme ihtiyacına neden olur.
 • Son olarak, bazı kullanıcılar, WAMP yazılımının çalışmasına izin vermeyen eksik MVCR110.DLL ve VCRUNTIME140.DLL dosyalarıyla ilgili şikayetlerini dile getirdiler . Dosyanın eksik sorunu, aşağıda verilen yönergeler kullanılarak düzeltilebilir.

VCRuntime140.dll Hataları Nasıl Düzeltilir?

Sorunu çözmeye çalışırken yapmanız gereken ilk şey, Visual C ++ ‘ı resmi Microsoft web sitesinden yeniden yüklemektir. Ancak sorun devam ederse, eksik dosyayı indirmek için güvenilir bir web sitesi kullanmayı veya başka bir bilgisayardan kopyalamayı denemelisiniz.

Bu düzeltme, sorundan kurtulmanıza yardımcı olmazsa, sistemde kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol etmenizi, en son Windows Güncellemelerini yüklemenizi ve işletim sisteminizde bozuk dosyalar olup olmadığını kontrol etmenizi öneririz. Dosya bozulmasını kontrol etmenin en kolay yolu, belirli bir onarım aracı çalıştırmaktır. Ayrıca, hataya neden olan uygulamayı yeniden yüklemeyi deneyebilir ve bunun size yardımcı olup olmadığına bakabilirsiniz.

1. Bir bilgisayar onarım aracı çalıştırın

Hasarlı DLL dosyaları, programları sürekli olarak yeniden yüklemenin bir sonucu olabilir. Bazı dosyaların üzerine birkaç kez yazılır ve bu şekilde bozulur. Bu, programların çalışması için DLL’nin eski sürümlerine ihtiyaç duyduğunda bu belirli uygulamalarda sorunlara neden olur. Yeni sürümle üzerine yazılır. Program hataları ve arızaları göstermeye ve hatta çökmeye başlar, böylece istediğiniz uygulamaları çalıştıramazsınız.

Reimage gibi araçlar, eksik veya bozuk DLL dosyalarını yenileriyle değiştirebilir, sorunları gidermek için bu tür verileri temizleyebilir ve güncelleyebilir. Bu bilgisayar onarım programı DLL dosyalarını değiştirebilir ve dll’nin Windows makinelerinde eksik bir hata olduğunu düzeltebilir. Siz sorunu bilmeden çeşitli dosyalar sizin için sorunlara neden olabilir. Uygun sistem taraması, hasarı veya eksik verileri gösterebilir ve bunları onarabilir, böylece Windows gerektiği gibi çalışır. İnsanların sürekli şikayet ettiği çeşitli dll sorunları vardır: Api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll , WDSUTIL.dll , XPSSVCS.DLL.

2. DLL dosyasını yeniden kaydedin

Komut İstemi’ndeki (Yönetici) Regsvr32 komutu, hatayı düzeltmenize yardımcı olabilir. Bunun için şu adımları izleyin:

 1. Cmd veya İstemi Komut’u arama kutusuna yazın
 2. Arama sonuçlarına sağ tıklayın ve Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin.
 3. Ardından regsvr32 / u VCRUNTIME140.dll bulun.
 4. Dosyayı yeniden kaydetmek için aşağıdakileri yazın ve Enter’a basın

  regsvr32 VCRUNTIME140.dll

  3. Visual Studio 2015 için en son Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir sürümünü yeniden yükleyin

BT uzmanları, eksik dosya hatasını düzeltmek için Visual Studio 2015 için Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir’i yeniden yüklemenizi önerir. Resmi Microsoft yönergelerine uymak ve eksik dosyaları doğru bir şekilde kurmak önemlidir aksi takdirde, her bozuk programla ayrı ayrı mücadele etmeniz gerekir, ki bu açıkça olmasını istemezsiniz.

Bu yazılım için çeşitli indirme kaynakları bulabilseniz de, resmi Microsoft’un web sitesinden indirmenizi şiddetle tavsiye ederiz. İşte yapmanız gerekenler:

 1. Resmi Microsoft web sitesinden Microsoft Visual C ++ Yeniden Dağıtılabilir’i edinin. İndir düğmesini tıklayın.
 2. İstediğiniz indirmeyi seçmenizi isteyen bir sayfaya yönlendirileceksiniz. İki dosya olacaktır: vc_redist.x64.exe ve vc_redist.x86.exe. 32 bit Windows kullanıyorsanız, yalnızca x86 dosyasını yüklemekten kurtulabilirsiniz. 64 bit Windows çalıştırıyorsanız, her ikisini de yüklemelisiniz.

Dosyayı açın (adını tarayıcı pencerenizin alt kısmında görmelisiniz). Eksik yazılım parçasını yüklemek için Microsoft Yazılım Lisans Koşullarını okumanız ve bunları kabul etmeniz istenecektir. ” Lisans hüküm ve koşullarını kabul ediyorum ” u işaretleyin ve Yükle’yi seçin.

Bu, karşılaştığınız sorunu çözmeli ve çeşitli programlar artık size açıklanan hatayı bir daha göstermemelidir.

4. Microsoft Visual C ++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir’i Onarın

 1. Windows başlat menüsü simgesine sağ tıklayın ve Denetim Masası’nı seçin. Aynı programı Ara’yı açıp arama çubuğuna “kontrol” yazarak da bulabilirsiniz.
 2. Kullandığınız işletim sistemi türüne göre Programlar ve Özellikler’i veya Program Ekle / Kaldır’ı açın .
 3. Microsoft Visual C ++ 2015 Yeniden Dağıtılabilir) (x64) – [sürüm numarası] ‘nı bulun ve Değiştir’i tıklayın .
 4. Kaldırma programı göründüğünde, “Kaldır” ı TIKLAMAYIN. Bunun yerine Onar’ı seçin.
 5. Son olarak sistemi yeniden başlatın.

5. Windows Güncellemelerini yükleyin

 • Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik’e gidin .
 • Güncellemeleri Kontrol Et’e tıklayın ve aramanın tamamlanmasını bekleyin.
 • Olası işletim sistemi hatalarını düzeltmek için en son sürümü yükleyin.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.