TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

WordPress’te Yorumlar Nasıl Kapatılır?

0

WordPress’te yorumlar nasıl kapatılır ziyaretçilerin ya da üyelerin yorum yapmasını engellemek için merak edilmektedir. Çeşitli basit yöntemler ile WordPress’te yorum kapatma işlemlerinizi hızlıca yapabilirsiniz.

WordPress Yorum Kapatma İşlemleri

WordPress altyapısı ile kurulmuş sitelerde kullanıcıların yaptıkları yorumlar ziyaretçilerin siteye katılımını sağladığı gibi aynı zamanda SEO açısından da iyi olabilmektedir. Ancak her durumda yorumlar istenmeyebilir ya da spam mesajların tamamen önüne geçilmek tercih edilebilir. Bu durumda yorumları basit yöntemler ile kapatabilirsiniz. WordPress panelinde bulunan yorumlar kısmından yorum yapmayı engelleyeceğiniz gibi çeşitli eklentiler ile belirli kategori ya da sayfalardaki yorumları engelleyebilirsiniz.

WordPress Panelinden Yorumları Kapatma

WordPress’te yorumlar nasıl kapatılır sorusu için panel üzerinden hızlıca yanıt bulabilirsiniz. Bunun için yönetici WordPress panelini açtıktan sonra öncelikle Ayarlar kısmına gidin. Buradan Tartışma kısmını seçin. Açılan sayfada yeniz yazılar üzerime yorum yapılmasına izin ver kutusunda bulunan işareti kaldırın. Son olarak değişiklikleri kaydedin. Artık yazılarda yorumlar kısmı çıkmayacaktır. Fakat bu yöntem yeni eklenecek yazılar için geçerli olan bir yöntemdir. Mevcut olan yazılardaki yorumları kapatmayacaktır. Bunun için ise farklı yöntem denemeniz gerekmektedir.

Var olan yazılardaki yorumları kapatmak için panelden Yazılar kısmını seçin. Buradan da Tüm Yazılar bölümünü açın. Ardından tüm girdileri toplu olacak şekilde düzenleyin. Açılan sayfada Yorumlar bölümünün yanında bulunan açılır listeden izin verme seçeneğini seçin. Değişiklikleri kaydettikten sonra var olan içeriklerdeki yorumlar kapatılacaktır. Ancak onaylanan yorumlar hâlâ görünmeye devam eder.

Onaylanmış olan yorumları da kaldırmak için panelden Yorumlar bölümüne gidin ve kaldırmak istediğiniz yorumları ya da tüm yorumları seçin, onayı kaldır ya da çöpe taşı seçeneğini seçerek sitedeki yorumları da tamamen kaldırabilirsiniz.

WordPress’te yorumlar nasıl kapatılır?

Eklentiler ile Yorumları Kapatma

Panelden yorumlar kapatılsa da eklentiler ile sadece belirli kategorilerdeki ya da sayfalardaki yorumları kapatmanız mümkün. Bunun için kullanacağınız başlıca eklentiler;

  • Disable Comments
  • Disable Comments For Any Post Types
  • No Page Comment

Gibi eklentiler olmaktadır. Ücretsiz olarak sunulan eklentilerin kullanımı oldukça kolaydır ve kurulum sonrasında basit şekilde istediğiniz sayfaları yorumlara kapatabilir ya da yorumları kaldırabilirsiniz. Bu yöntemler ile WordPress’te yorumlar nasıl kapatılır sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.