TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

Havuz Kimyasalları Nedir? Neden Kullanılır?

0

pubg mobil uc kodu

Havuzda yüzmek, sıcak bir günde serinlemek için yapılacak en iyi ve keyifli aktivitelerden biri. Üstelik bunu düzenli bir şekilde yapmak fit ve sağlıklı bir vücudu beraberinde getiriyor. Deniz olmayan şehirlerde havuz önemli bir ihtiyaç olabiliyor.

Durgun suların içinde çok kolay zararlı organizmalar oluşur. Bu havuza girecekler için sağlık açısından tehlike oluşturabilir. Havuzlar kullanması keyifli olsa da hastalıklara neden olabilir. Havuz içinde gözle görülemeyecek mikro organizmalar oluşabilir, diğer insanların girmesinden dolayı mantarlar oluşur. Bunların dışında havuzlarda diğer insanlara bulaşabilecek virüsler de bulunabilir. Ancak bu durumu havuz kimyasalları ile önlemek mümkündür.

Havuz kimyasalları nedir?

Havuz kimyasalları; havuzun içinde doğal yoldan veya diğer insanların içine girerek bulaştırması sonucu oluşabilen mikro organizmaların, mantarların, yosunların, virüs ve bakterilerin oluşmasını engelleyen ve bunları yok eden havuz için özel olarak üretilmiş kimyasallardır. Havuz kimyasalları temelde iki maddeden oluşur. Bunlar klor ile türevleri ve seyreltilmiş asidik maddedir. Bunların dışında da havuz kimyasallarında kullanılan maddeler olabilir.

Havuz kimyasalları amacına göre üretilir. Evi veya işletmesinde havuz bulunanlar havuz suyu yosun önleyici kullanarak havuz içinde oluşabilecek yosunları engelleyebilir veya oluşan yosunları yok edebilir.

Sponsor

Özellikle PH düşürücü sıvılar havuzlarda yoğun olarak kullanılır. En çok kullanılan havuz kimyasalları maddesi iyi bir temizleyici olan klor. Havuz suyu yosun önleyici ürünler ise en çok kullanılan bir diğer havuz kimyassallarından. Yosun önleyici ürünler genellikle haftalık olarak uygulanıyor. Bu ürünler havuz suyu içindeki mantarları ve bakterileri öldürebiliyor. Böylece havuz yosunlardan arındırılabiliyor.

Havuz suyu fiyatları nelerdir?

Tek bir çeşit olmadığı için havuz kimyasalı fiyatları değişkenlik göstermektedir. Beş ürünlük bir havuz suyu kimyasal seti 6.000 TL civarında satılmaktadır. 10 kg’lık bir toz PH düşürücü 215 TL civarında satılmaktadır.

Havuz kimyasalları zararlı mı?

Havuz kimyasalları zararlı olabilir. Bunu önlemek için havuz kimyasalları kullanıldığında havuz takip ve kontrol edilmelidir. Havuz suyu için ölçüm yöntemleri vardır. Bu yöntemler kullanılarak havuz suyu içindeki madde ölçümleri yapılır. Böylece havuz kimyasalları tehlikeli olmadan kontrol altına alınır. Özellikle halka açık havuzlarda sık sık havuz kimyasalı kullanıldığı için bu kontrol ve takip daha yoğun olmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.