TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Akıllı Telefonlarda Batarya Tasarrufu Nasıl Yapılır?

0

Akıllı telefonlarda en büyük sorunlardan biri de bataryanın pilinin kısa süre içinde tükenmesidir. Yeni nesil akıllı telefonlarda bu sorun, daha büyük mAH bataryalarla bir nebze olsun azalsa da henüz kullanıcıların istediği düzeyde bir çözüm geliştirilemedi. Bu yüzden akıllı telefon kullanıcıları akıllı telefonlarının pilinin nasıl daha uzun süre kullanılabileceğini bir başka değişle batarya tasarrufu nasıl yapılır? Sorusunun cevabını arıyor.

 Cihazı Mümkün Olduğunca Şarj Etmek

Akıllı cihazlar, bataryalarının zarar görmemesi için en az %80 şarj dolumuna ihtiyaç duyarlar. Fakat bu oran akıllı cihaz kullanıcılarına yetmeyebilir. Ayrıca bir sonraki şarj doldurma işleminin ne zaman yapılabileceği her zaman belli olmayabiliyor. Bu nedenle kullanıcıların, akıllı cihazlarının pil seviyesini olabildiği kadar yükseltmeleri gün içerisinde kullanıcılara büyük bir avantaj sağlayabilir. Pil seviyesinin %80 seviyesinden %100 seviyesine gelmesi genellikle en fazla 20 dakika sürüyor. Bu süre kullanıcılara daha uzun süreli bir kullanım deneyimi olarak geri dönüyor. Bu yüzden olabildiğince telefon şarjının doldurulması iyi olacaktır.

Her Zaman Orijinal Şarj Cihazını Kullanmak

Herhangi bir yolculuğa çıkarken olabildiği kadar az yük ile gitmek, daha rahat bir yolculuk yapmaya olanak sağlar. Fakat bazı eşyalar yolculuk sırasında yanında götürmek, yol boyunca dinlenme molaları gibi insanların kendine zaman ayırabilecekleri vakitlerin, bazı işlerle uğraşmak yerine dinlenmek gibi aktivitelere olanak sağlar. Şarj cihazı bu önemli eşyalar arasında gösterilebilir. Ayrıca orijinal şarj cihazının kullanılması da kullanıcılara oldukça faydalıdır. Orijinal şarj cihazı, diğer şarj cihazlarına göre cihazın pil seviyesini daha kısa bir sürede %100 seviyesine getirir. Bu nedenle cihazın kendi şarj cihazının kullanılması kullanıcılara büyük bir avantaj sağlar.

Çoklayıcı Cihaz Kullanmak

Yolculuk sırasında, otel gibi tatil yerlerinde veya kafelerde her zaman akıllı cihazı şarj etmek için boş yuva yani priz bulamak kolay olmayabiliyor. Bu nedenle çoklayıcı cihaz kullanmak kullanıcılara oldukça avantaj sağladığı durumlar olabiliyor. Çoklayıcı cihazı kullanarak aynı anda biden fazla cihazı şarj etmek mümkündür.

Uçuş Modu Kullanmak

Uçuş modu, cihazın pilini oldukça yüksek bir oranda tüketen, radyo modülü, Wi-Fi ve bluetooth ve benzeri tüm kablosuz arabirimleri tamamen devre dışı bırakır.  Fakat bu mod açıkken arama yapma gibi işlemler kısıtlanır. Ayrıca telefonda bulunan güç tasarruf modu da kullanılabilecek bir diğer alternatiftir. Güç tasarruf modu, uçuş modunda olduğu gibi arama yapma gibi işlemleri kısıtlamaz, cihazın parlaklığının azaltılması gibi ufak tefek bazı kısıtlamalar yapar. Ancak uçuş modunda olduğu kadar güç tasarrufu sağlamaz.

Karanlık Mod Kullanmak

Karanlık mod kullanmak, güç tasarrufu modunda olduğu gibi ekran parlaklığından tasarruf sağlar. Fakat güç tasarrufu modunun aksine cihazda herhangi bir kısıtlama yapmak yerine ekranın rengini beyazdan koyu renge çevirir. Bu da parlaklıktan tasarruf sağlar.

Gereksiz Programları Kaldırmak

Artık kullanılmayan uygulamaların kaldırılması, küçümsenmeyecek seviyede pil tasarrufu sağlar. Nedeni ise mobil veri açık olduğu zamanlarda rahatlıkla veri gönderimi ve alımı yapabilmesidir. Ayrıca diğer arka plan etkinliklerinin güncellenmesini izin istemeden yapabilir. Bu da pil seviyesinin azalmasına sebep olur. Bu durum birçok kişinin yeni bir akıllı telefonun pilinin daha iyi çalıştığını düşünmesine neden oluyor.

Ekran Parlaklığını Azaltmak

Otomatik parlaklık özelliği, parlaklığın sürekli ortama göre ayarlanmasını sağladığı için ekstradan pil harcar ve pil seviyesini düşürür. Bu nedenle otomatik parlaklık özelliğinin kapatılması ve parlaklığın kullanıcı için, yeterli gördüğü seviyeye indirmesi pil tasarrufu yapılmasına olanak sağlar. Fakat unutulmaması gereken bir durum daha var, ekran parlaklığının azaltılması göz sağlığı açısından oldukça zararlı bir durumdur.

Seyahate Çıkmadan Önce Tüm İçeriği İndirmek

Seyahate çıkmadan önce tüm içeriği indirmek sadece pil tasarrufu sağlamakla kalmaz mobil veri tasarrufu da sağlar. İnternete bağlanmak, cihazın pilini en fazla tüketen işlemlerden biridir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.