TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Fan Hızı Ayarlama Nasıl Yapılır?

0

Bilgisayarlar bazı teknolojik donanımların biraraya gelmesi sonucu çalışmaktadır. GPU, CPU, RAM ve Anakartlar bir bilgisayarın temel bileşenlerini oluşturmaktadır. Bu bileşenler bazen (en çok GPU ve CPU bileşenleri) bilgisayarın aşırı ısınmasına sebep olmaktadır. Bu ısınma bilgisayarın kendisine ve bataryasına oldukça zarar verebilmektedir. Bilgisayarın zarar görmemesi için fanlar ile bilgisayarın aşırı ısınmasını engellemek mümkündür. Fan hızını ayarlayarak bilgisayarın ısınması kontrol altında tutulabilir. Bazı kullanıcılar tarafından “Fan hızı nasıl ayarlanır?” sorusu sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Cevabı ise oldukça basittir; bazı programlar aracılığı ile fan hızını kolaylıkla ayarlamak mümkündür. Eğer bu fan hızı ayarlama programlarını kullanarak fan hızını arttırılmasına rağmen aşırı ısınma sorunu düzeltilemedi ise termal macun değişimi sorunun giderilmesine yardımcı olabilir.

Fan Hızı Ayarlama Programı Nedir?

Bilgisayarın aşırı ısınmasını engelleyen fanların hızını kontrol etmek için üretilen programlar fan hızını ayarlama programları olarak adlandırılır. Fan hızını ayarlama programlarının bazıları şunlardır:

  • NoteBook FanControl
  • .Speed Fan
  • MSI Afterburner

 

NoteBook FanControl

Genellikle Asus isimli markanın modelleri için önerilir. Bu program kullanılarak Asus bilgisayarlar için fan hızlandırma işlemi kolaylıkla yapılabilir.

Speed Fan

Bilgisayarların fanlarının ideal hızını bularak, kullanıcıların bilgisayarları için en uygun hızı ayarlamasına olanak sağlar.

MSI Afterburner

MSI Afterburner adı verilen bilgisayar programı, laptop bilgisayarların fan hızını ayarlamak için geliştirilen fan hızlandırma programları içinde 1 numara denilebilecek kadar kalitelidir. Bu program, kullanılması biraz karışık olsa da mantığının anlaşıldığı zaman kullanıcıların oldukça işine yaramaktadır.

Programda voltaj gibi bazı ayarlarla oynanabildiği için negatif bir durum oluşmaması için kullanım kılavuzuna bakmak faydalı olabilir.

Laptop Fan Hızı Ayarlama Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar bazen laptoplarının fanlarının yeteri kadar hızlı çalışmadığını düşünmesi gayet doğaldır. Eğer, oyunlarda donma veya bilgisayarın kendini ani bir biçimde kapatması gibi olaylarla karşı karşıya kalınıyorsa bu durum bilgisayarın aşırı ısınma problemi bulunması anlamına gelebilir.

Bu problemin çözülmesi için denenebilecek 2 tane metot bulunmaktadır. Bu metodlar; termal macun yenilenmesi ve laptop fan hızının ayarlanması olarak adlandırılmaktadır.

Laptopun fan hızının arttırılması, aşırı ısınma probleminin çözülmesini sağlayacaktır. Fakat bazen bu işlem yapılsa bile yine de etkili olamadığı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlarda yapılması gereken işlem termal macun değişimidir.

Oyun laptopları için genellikle (kendi sistemlerinde mevcut olan), fan hızının ayarlanması için kullanılması için fn tuşuna bir kısayol özelliği verilmiştir. Fakat oyun bilgisayarı değilse muhtemelen fan hızlandırma özelliği, doğrudan manuel olarak ayarlamaya uygun değildir. Manuel olarak cihazın fan hızlandırma özelliğini çalıştırmak için bazı teknik bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu teknik bilgiler BIOS’a giriş ve BİOS içi ayarlar olarak nitelendirilmektedir.

Fanın hızını arttırmak için herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan BİOS üzerinden oldukça basit bir biçimde fan hızı ayarlamasının yapılabilmesi mümkündür.

BİOS’tan Fan Hızı Ayarlama

BİOS kullanılarak fan hızının ayarının yapılması mümkündür. BİOS fan hızı ayarlama işlemi bazen biraz karışık olabiliyor. BİOS’tan fan hızını ayarlamak için bazı teknik bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu teknik bilgiler için kullanım kılavuzundan yardım almak iyi olabilir.

Fan Kontrolü ve Temizliği yapmak

Fan hızının ayarlarının yapılmasından önce fanların temiz olmasını ve düzgün bir biçimde çalıştığının kontrol edilmesi belki de bilgisayarın aşırı ısınma sorunun çözülmesine olanak sağlayabilir. Ayrıca fanların temizlenmesi ve çalıştığının kontrol edilmesi fanların kullanım ömrünün ve performansının artmasını sağlayabilir. Herhangi bir teknik sorunla karşılaşılmaması için kullanım kılavuzundan yardım alınması bilgisayarda herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için kullanıcılar açısın dan faydalı olacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.