TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Akıncı Tiha İlk Test Atışında Hedefi Başarıyla Vurdu

0

Baykar Savunma tarafından tamamen yerli ve milli imkânlarla üretilen insansız hava aracı AKINCI TİHA Bugün gerçekleşen test atışında hedefi başarıyla vurdu.

Videodan da gördüğümüz üzere Çorlu Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezinden yönetilen testle birlikte üç adet hedef atışı gerçekleştiren Akıncı TİHA üç hedefi de başarıyla vurdu. Vatanımıza milletimize hayırlı olsun.

Daha öncede ayrıntılı olarak tüm özelliklerini incelediğimiz Bayraktar Akıncı Tiha mevcut insansız hava araçları envanterimizdeki en büyük İnsansız hava aracı olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Akıncı TİHA 40 bin Feet’e varan irtifa, 24 saat uçuş süresi, 1350 Kg Faydalı yük (roket), çift Turboprop 1800 hp motor, Milli AESA radar, Milli elektronik destek podu, Milli görüş hattı ve uydu haberleşme sistemi özelliklerine sahip bir önceki Bayraktar TB2 modelinin neredeyse 3 katı büyüklüğünde gelişmiş bir Taarruzi İnsansız hava aracı.

Roketsan tarafından üretilen Akıllı Mühimmatlarla 22 Nisan’da test atışına çıkan Bayraktar Akıncı TİHA, MAM-C, MAM-L ve MAM-T mühimmatlarıyla işaretlenen hedefleri başarıyla vurdu. Faydalı yük taşıma yani mühimmat taşıma da TB2’nin 10 kat üstünde olan AKINCI TİHA taarruz ve büyük operasyonlarda bizlere büyük bir avantaj sağlıyor. Birçoğumuzun ülkemizin sınırları dışında veya içerisinde hedef atışlarını gördüğümüz TB2 İHA’ların 150 KG mühimmat taşıma kapasitesi bulunuyordu. AKINCI TİHA ile birlikte mühimmat taşıma ağırlığı 1350 KG’a kadar yükseldi.

Semalarımızda kendi ürettiğimiz İnsansız hava araçlarının dolaşması bizleri güvende hissettiriyor. Yapay zekaya sahip İHA’lar savunma sanayi’ne büyük katkıda bulunarak güncel olarak bilgi, casusluk ve zorlu operasyon sahalarında güvenli devriyeleri başarıyla tamamlıyor.

Baykar Savunma’nın ilk ürettiği Bayraktar TB2 ülkemiz semalarında şimdiden 350 bin saati geçmiş durumda. 2014 yılından beri görevini başarıyla tamamlayan ve görevlerine devam eden Bayraktar TB2 İHA TSK, Jandarma, Emniyet ve MİT teşkilatları tarafından etkin olarak kullanılıyor. Yurt içi ve yurt dışında özellikle terörle mücadele kapsamında etkin olarak görev yapan TB2 İHA’larımız kendilerine verilen hedefleri bir bir vuruyor. Türkiye, Ukrayna, Azerbaycan ve Katar envanterinde toplam 160 adet bulunan TB2 %93 oranda yerli ve milli imkanlarla üretiliyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.