TeknoHocam
Özgün ve Özgür Teknoloji

takipçi satın al

Alan adı Alırken Kendi Adımı Kullanmalı mıyım?

0

Blog sayfama Alan adı alırken kendi adımı kullanmalı mıyım? Kendi ismimin web sayfamın alan adı olmasının avantajları-dezavantajları nelerdir?

Her yıl milyonlarca yeni site açılıyor ve bir o kadarda kapanan web siteleri mevcut. Evet, aklımızda bir blog sayfası açma düşüncemiz var. İlk önce hangi konu hakkında yazacağımızla ilgili kararı vermemiz gerekiyor. Diyelim ki kararımızı verdik ve bir blog sayfası açacağız. Hangi alan adını kullanmamız gerekir? Ya da kendi ismimizi mi kullanmamız gerekiyor?

Bloglar insanların kendi yaşantılarını, tecrübelerini, bilgilerini, hobilerini veya diğer bütün hayat birikimlerini dünyayla paylaşmak amaçlı açılan İnternet siteleridir.

Blog açmaya karar verdikten sonra hangi işi yapacağımızı, hangi paylaşımlarda bulunacağımızı ve insanlara neleri anlatacağımızın kararını verdik ve bir blog oluşturuyoruz. Açtığımız blog sayfasının nasıl bir alan adına sahip olacağı ise merak konusu. Alan adını kendi adımı kullanarak mı oluşturmalıyım? Sorusunu sizde kendinize soruyorsanız gelin avantajlarına ya da dezavantajlarına gelelim.

Alan Adını Kendi Adım Olarak Kullanmalı mıyım?

İşte bu sorunun cevabını arıyorsanız yazımızda detaylı olarak anlatmaya başlayalım. İlk önce artılarına gelelim.

Markalaşma

İsminiz sizin markanız olmasını istiyorsanız alan adını kendi adınızla açmalısınız. Örneğin bir psikologsunuz ve adınızın marka yapmasını ve insanların aklında kalmasını istiyorsunuz. Bu durumda en iyi seçenek adınızı blog sayfanızın adıyla aynı yaparak, kendinizi markalaştırabilirsiniz.

Günümüzde bir çok insan kendi adıyla markalaşma yaratmak peşinde ve bundada hayli başarılı. Dünyaca ünlü örneklerine gelirsek; Arabalar, Giyim mağazaları, Kozmetik dünyası ve daha bir çok ünlü marka kendi isimlerini ya da soyadlarını kullanıyor. Sizde kendi alanınızda markalaşabilir ve bu yolda kendinizi herkese tanıtabilirsiniz.

Kişisel Güven

Kendi adınızla alan adınızın aynı olması kendinize olan güveni de artıracaktır. Bugün sosyal medya sayfaları, web sayfaları herkes kendi adıyla hep ön planda olmaya çalışıyor. Kendi markanızla biyerlere ulaştıktan sonra göreceksiniz ki özgüveniniz tavan yapacaktır.

Özgeçmiş ve Müşteri Ağınız

Kendi müşteri ağınızı oluşturdunuz ve halihazırda bir portföyünüz var diyelim. Kendi adınızla oluşturduğunuz alan adınız hiç şüphesiz insanların size güvenmesini sağlayacaktır. Örneğin kurumsal yapı gibi gözüken internet sayfaları yazarları ve diğer editörleriyle size ulaşılması ve iletişime geçmesi zor gelebilir ancak kendi adınızla oluşturduğunuz blog ya da web siteniz müşteriye güven verecektir.

Tüm bu seçeneklere baktığımızda alan adımızın kendi adımızla oluşturmamız bize bu durumlarda avantajlar sağlar. Sizde eğer bir bloger, yazar, eğitimci ya da içerik üretici iseniz alan adını kendi adınızla entegre hale getirebilir ve kendi markanızı ortaya çıkarabilirsiniz.

Alan Adının Kendi Adımız Olması Durumunda Yaşayacağımız Sorunlar

Alan adımızı kendi adımızla aynı yapmamız durumunda fayda göreceğimiz yönlerini anlattık şimdi de eksilerine gelelim.

Alan Adınızı Satmak İstediğinizde Sorunlar Yaşayabilirsiniz

Bir web sayfanız ya da blog işinizle artık uğraşamaz hale geldiyseniz ve gün geçtikçe hitleriniz düşüyor, müşteri kaybediyorsanız sitenizi başka birine devretmek sizin için iyi olabilir. Çünkü bir işe sıfırdan başlayıp geliştirmek herkesin harcı değil. Diyelim ki sitenizi oluşturdunuz ve müşteri portföyünüz hazır bu durumda bu işe sıfırdan başlamamak isteyenler için web siteniz bir elmas kadar değerli olabilir. Bu yüzden alan adınız herkes tarafından kullanılabilir olursa web sitenizi emeğiniz karşılığında güzel meblağlara satabilirsiniz. Bu yüzden herkesçe kabul gören bir alan adı bu gibi durumlarda size daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Alan Adınız Başka İnsanlarla Paylaşılırken Yanlış Anlaşılabilir.

Web sayfamız veya blogumuzun alan adını, insanlarla bir ortamda veya telefonda paylaşırken yanlış anlaşılabilir. Adınız ve soyadınızın herkes tarafından bilinmeyen kelimelerden meydana gelmesi durumunda yanlış anlaşılabilir ve size ulaşılmayı imkansız hale getirebilir. Örneğin herkes tarafından bilinmeyen akılda kalıcı bir adınız ve soyadınız yoksa bu durum size dezavantaj olacaktır.

İşte alan adınızın kendi adınızla veya herkesçe kabul görecek bir isimle oluşturmanızın artıları ve eksileri hakkında konuştuk.

Sizde kendi markanızla ilerlemek istiyorsanız ve blog sitenizini daha sonra satmak istemiyorsanız kendi adınızla alan adınızı oluşturabilirsiniz.

Eğer bu işi bir proje olarak görüyorsanız ve başka işlere yönelirim diyorsanız işte bu durumda adınız veya soyadınız olmayan bir isim oluşturmanız gerekir.

Alan adı Alırken Kendi Adımı Kullanmalı mıyım? İsimli makalemizde bu durumlarda yaşayacağınız artılar ve eksileri anlattık yazımızı beğendiyseniz yorum yapabilir ve yararlı bulduysanız paylaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.